Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Debata o bezpieczeństwie rowerzystów

Białystok: Debata o bezpieczeństwie rowerzystów

11.06.2015, 16:32, akt. 16:32

Eksperci debatowali w Białymstoku, jak poprawić bezpieczeństwo rowerzystów w mieście. Jest tu już dobra infrastruktura, ale potrzeba jeszcze edukacji.

- Mamy ścieżek rowerowych około 103 kilometrów. W tym roku budowane są kolejne, między innymi na Sienkiewicza, Chrobrego, a także w okolicy Ciołkowskiego i Mickiewicza - wylicza zastępca prezydenta miasta Robert Jóźwiak i dodaje, że najważniejsza jest ta wzdłuż Sienkiewicza i Wasilkowskiej, ponieważ pozwoli na swobodny dojazd w stronę Supraśla i otworzy bramę do Puszczy Knyszyńskiej.

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku Michał Freino jest przekonany, że oprócz infrastruktury potrzebna jest też edukacja. Twierdzi, że obecnie temat wychowania komunikacyjnego w szkołach traktowany jest trochę po macoszemu, dlatego dobrze, że w Białymstoku powstanie Miasteczko Ruchu Drogowego. To ma pozwolić uczyć dzieci i młodzież zasad i pozwoli zdawać egzaminy na kartę rowerową.

Jak zauważa Cezary Grochowski z ogólnopolskiej inicjatywy Miasta dla Rowerów, w Białymstoku brakuje osób, które mogłyby się zająć edukacją rowerzystów. Zajęcia prowadzą instruktorzy z organizacji lubelskiej, dlatego ważne jest, by znaleźć miejscowych instruktorów. Cezary Grochowski podkreśla, że w edukację powinien zaangażować się również urząd miasta.

W ubiegłym roku w województwie podlaskim doszło do 78 wypadków z udziałem rowerzystów. Zginęło w nich 7 osób, a 75 zostało rannych. (aj/mk)Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok