Radio Białystok | Wiadomości | Białowieża: Polsko-amerykańsko prace badawcze w puszczy

Białowieża: Polsko-amerykańsko prace badawcze w puszczy

3.07.2015, 17:20, akt. 17:20

Foto: Aneta Gałaburda
Foto: Aneta Gałaburda

Badania różnorodności biologicznej i chemicznej unikatowych roślin, grzybów i porostów występujących w Puszczy Białowieskiej prowadzić będą wspólnie naukowcy i studenci z Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Missisipi w USA.

Współpraca pomiędzy uczelniami w tym zakresie trwa od 2013 roku, a od piątku (3.07) rusza międzynarodowy trzyletni grant naukowy finansowany przez National Science Foundation (NSF) w USA w kwocie 250 tysięcy dolarów. W ramach tego grantu izolowane będą metabolity wtórne z unikalnych, a obecnych w Polsce, gatunków roślin, grzybów i porostów, by badać ich aktywność biologiczną, w tym antynowotworową, przeciwgrzybiczą, antymalaryczną czy przeciwbakteryjną.

Grant naukowy pt.: IRES: U.S. – Poland Student Research Experience to Study Plant Species Interactions in the Unique Ecosystem of the Bialowieza Forest zakłada coroczne, sześciotygodniowe wizyty badawcze studentów ze Stanów Zjednoczonych w Puszczy Białowieskiej. Badania te będą mieć charakter terenowo-laboratoryjny i będą odbywały się pod kierunkiem mentorów z Polski i USA.

Koordynatorami ze strony Politechniki Białostockiej są: dr hab. Grażyna Łaska, prof. PB (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska) i dr hab. Sławomir Bakier, prof. PB (Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce). Ze strony amerykańskiej: dr Jordan Zjawiony – profesor z Katedry Nauk Biomolekularnych Wydziału Farmacji Uniwersytetu Missisipi oraz dr Jason Hoeksema – profesor nadzwyczajny z Wydziału Biologii Uniwersytetu Missisipi.

W piątek (3.07) studenci i naukowcy z USA spotkali się na Politechnice Białostockiej. Poznali uczelniany kampus i laboratoria, w których już wkrótce będą prowadzić badania. W piatek (3.07) przeniosą się na Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce i na tzw. poligon badawczy, czyli Puszczę Białowieską.

Dr Jordan Zjawiony: „Puszcza Białowieska to przebogata flora, stosunkowo mało poznana. Chcemy ją badać pod kątem przyszłej przydatności i poszukiwać potencjalnych leków naturalnych, które mają mniej efektów ubocznych niż leki syntetyczne. Przyszłość to także publikacje i wspólne patenty, które zakłada umowa o współpracy między uczelniami. Nasz główny cel – znaleźć lek z roślin i grzybów na choroby nowotworowe. Druga zmora naszych czasów to choroby układu nerwowego: depresja, schizofrenia, na które nie ma w tej chwili dobrych leków i tutaj rośliny znowu dają nam dużą szansę znalezienia skutecznego antidotum”.

O udział w polsko-amerykańskim projekcie zabiegała duża ilość kandydatów. Prof. Zjawiony mówi: „Cieszy mnie entuzjazm studentów. Na tym właśnie bardzo zależy nam, nauczycielom, kadrze prowadzącej tych młodych ludzi. Jest to największa satysfakcja nauczyciela.” (ag/lep)

Zobacz też:
Białystok: Politechnika Białostocka rozwija współpracę z portugalskimi uczelniami


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok