Radio Białystok | Wiadomości | Region: Biebrzańskie Sianokosy

Region: Biebrzańskie Sianokosy

5.09.2015, 07:50, akt. 07:50

Biebrzańskie sianokosy, foto: R. Minko
Biebrzańskie sianokosy, foto: R. Minko

Kosiarze z kraju i zagranicy stoczą walkę o tytuł Mistrza Świata w koszeniu cennych przyrodniczo, bagiennych łąk – w tym sezonie bardzo suchych.

"Biebrzańskie Sianokosy" odbęda się na Bagnie Ławki przy Carskiej Drodze o 10:00. Uczestnicy rywalizować będą o tytuł Mistrza, ale także o "Wójtową osełkę i Koszyk wójtowej". To specjalna konkurencja dla gości, którzy większość czasu spędzają za biurkiem czyli przedstawicieli instytucji ochrony przyrody, urzędników i polityków.

Do zawodów zgłosiło się 35 drużyn. Zadaniem zawodników będzie wykoszenie 100 metrowego odcinka bagiennej łąki. Tegoroczna susza spowodowała jednak, że na bagnach nie ma wody. Ocenie sędziów podlegać będzie nie tylko czas, ale także jakość koszenia. Mistrzostwa służą podtrzymaniu tradycji koszenia łąk i popularyzowaniu ochrony czynnej. Ta ochrona jest potrzebna ponieważ na świecie obserwuje się zanikanie obszarów bagiennych. Powód to osuszanie i zarastanie drzewami nieużytkowanych bagien i mokradeł.

Początki sianokosów w dolinie Biebrzy sięgają drugiej połowy XVI w. Najpierw łąki użytkowali osocznicy – dawni strażnicy królewskich dóbr, potem okoliczni rolnicy. Sianokosy stworzyły odpowiednie warunki dla ptaków wodno-błotnych oraz specyficznej roślinności bagiennych łąk. Od lat 60. XX wieku zanikało ręczne wykaszanie, a rolnicy zamienili kosy na ciągniki i kosiarki oraz przenieśli się z bagien na bardziej suche i dostępne grunty. Na opuszczone tereny szybko wkraczały pionierskie gatunki drzew i krzewów (wierzba, brzoza, olsza), a ptaki otwartych torfowisk musiały się wynieść. Aby przeciwdziałać temu procesowi, z uwagi na potrzebę ochrony przyrody, na gruntach Biebrzańskiego Parku Narodowego do koszenia wyznaczono około 2,5 tysiąca ha, a najcenniejsze mechowiska mają być koszone ręcznie. Grunty prywatne w granicach Parku także są koszone przez rolników – kilkuset z nich otrzymuje dopłaty rolno-środowiskowe.

Pierwsze Biebrzańskie Sianokosy odbyły się w 1999 roku z inicjatywy WWF, we współpracy z Towarzystwem Biebrzańskim oraz Biebrzańskim Parkiem Narodowym. (ag/mk)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok