Radio Białystok | Wiadomości | Region: IPN odnalazł sowieckie dokumenty o przebiegu obławy augustowskiej

Region: IPN odnalazł sowieckie dokumenty o przebiegu obławy augustowskiej

9.02.2016, 13:09, akt. 13:09

IPN o Obławie Augustowskiej, fot. Agnieszka Czarkowska
IPN o Obławie Augustowskiej, fot. Agnieszka Czarkowska


0:00
0:00
Nowe dokumenty o przebiegu obławy augustowskiej - relacja Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do sensacyjnych materiałów dotarli historycy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Na stronach internetowych Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej opublikowano dokumenty 50. Armii III Frontu Białoruskiego.

Były to główne siły wojskowe, które przeprowadziły w lipcu 1945 roku Obławę Augustowską. Dokumenty potwierdzają, że w tej pacyfikacji polskiego podziemia wzięło udział około 40 tys. żołnierzy Armii Czerwonej. Pozwalają na precyzyjne poznanie przebiegu operacji, jej mechanizmu i zasięgu, a także nazwisk dowódców kierujących akcją. W rosyjskich dokumentach obława augustowska nazywana jest "operacją przeczesywania lasów", sporządzano precyzyjne mapy i schematy działań. Możemy poznać na przykład dokładne miejsce i czas boju nad jeziorem Brożany, który 15 lipca 1945 roku przeprowadził oddział AK z Armią Czerwoną. Zgodnie z tymi materiałami obława rozpoczęła się 12 lipca 1945, a jej główna faza zakończyła się 19 lipca. W tym czasie przeczesano blisko 3 i pół tys. km kwadratowych.

Prokurator Zbigniew Kulikowski skieruje wniosek do strony rosyjskiej o przesłanie tych dokumentów, a także ustalenia ewentualnych miejsc pobytu dowódców kierujących pacyfikacją.

Prokurator ujawnił też nowe ustalenia w sprawie poszukiwania miejsca pochówku ofiar Obławy Augustowskiej. Na podstawie analizy Instytutu Geodezji i Kartografii powojennych zdjęć lotniczych wytypowano sześć konkretnych miejsc, w których z wysokim prawdopodobieństwem mogą znajdować się zbiorowe mogiły. Są to doły w okolicy miejscowości Giedź na Białorusi, miejsce to potwierdzają się również w relacjach świadków wydarzeń. Prokurator Kulikowski zapowiedział skierowanie wniosku do strony białoruskiej o przeprowadzenie badań archeologicznych.

Białostocki oddział IPN ponawia apel do rodzin ofiar Obławy Augustowskiej o oddawanie materiału genetycznego, który po odnalezieniu szczątków posłuży w przyszłości do ich identyfikacji .

Obława Augustowska była największą powojenną zbrodnią popełnioną przez Sowietów na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. Szacuje się, że w lipcu 1945 roku zamordowano około 600 osób. (acz/js)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok