Radio Białystok | Wiadomości | Region: Zmiany w handlu ziemią rolną

Region: Zmiany w handlu ziemią rolną

29.04.2016, 17:21, akt. 17:21

Dariusz Leszczynski, Fotolia.com
Dariusz Leszczynski, Fotolia.com


0:00
0:00
Zmiany w handlu ziemią rolną - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Notariusze przeżywają oblężenie, a białostocki sąd wydłuża godziny pracy, by załatwić jak najwięcej spraw. Piątek (29.04) to ostatni dzień na wolną sprzedaż gruntów rolnych.

Od soboty gospodarstwa będą mogli kupować jedynie rolnicy i to tylko w najbliższym sąsiedztwie. Dlatego, kto tylko mógł starał się uregulować sprawy własnościowe na dotychczasowych zasadach.

Jak wynika ze statystyk Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Białymstoku w kwietniu wpłynęło prawie dwa razy więcej aktów notarialnych niż na początku roku. - To ewidentny efekt wprowadzanej zmiany prawa - mówi Marta Rękawek z Sądu Rejonowego w Białymstoku. Właściciele starają się regulować swoje prawa na starych, znacznie korzystniejszych zasadach. Sporo jest też przypadków przepisywania ziemi na dzieci, bo do niedawna istniała obawa, że nie będzie możliwe dziedziczenie ziemi.

W podobnym tonie wypowiadają się notariusze, którzy w ostatnim dniu obowiązywania ustawy zajmowali się niemal tylko i wyłącznie sprawami sprzedaży ziemi rolnej.

Wielu rolników na razie bagatelizuje sprawę tłumacząc, że nie planuje powiększania bądź sprzedawania majątku. Są jednak tacy, którzy czytali ustawę i budzi ona mieszane uczucia. Jak mówi właściciel gospodarstwa w podbiałostockich Porosłach Rafał Łada, główne obawy dotyczą ograniczenia handlu do gruntów w najbliższej okolicy i do cen ziemi, które najprawdopodobniej znacznie spadną. Dodaje, że ucieszą się z tego kupujący, ale w przypadku zaciągania kredytów pod hipotekę, mniej warte gospodarstwa pozwolą na otrzymywanie mniejszych pożyczek.

Generalnie ustawa miała zablokować sprzedaż ziemi obcokrajowcom. W praktyce wstrzymuje ona obrót państwowymi gruntami na pięć lat i znacznie ogranicza handel gruntami prywatnymi. Zachowane zostaje prawo spadkowe czyli bliscy nie muszą bać się o ojcowiznę. Nowe prawo nie będzie też dotyczyło działek mniejszych niż 0,3 ha, ale zgodnie z prawem geodezyjnym nie można takich wytyczać z gruntów rolnych. (rm/wsz)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego





źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok