Radio Białystok | Wiadomości | Protest rolników przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim

Protest rolników przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim

30.08.2016, 15:02, akt. 15:02

Protest rolników przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim, foto: Renata Reda
Protest rolników przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim, foto: Renata Reda


0:00
0:00
Protest rolników przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Około 50 rolników z Podlaskiego, Mazowsza i Lubelszczyzny pikietowało we wtorek (30.08) przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku.

Domagają się skupu tuczników ze stref objętych ograniczeniami w związku z wirusem ASF, rządowej pomocy, by utrzymać produkcję trzody chlewnej w obszarach zagrożenia ASF, depopulacji dzików na wschód od Wisły.

Rolnicy mieli ze sobą transparenty z napisami: "Premiera nie zajmują problemy rolników", "Obecna władza do bankructwa doprowadza", był też telebim, na którym wyświetlano filmy o hodowli świń.

Wczesnym popołudniem listę z czternastoma żądaniami przekazali wicewojewodzie podlaskiemu Janowi Zabielskiemu, który wyszedł do nich przed urząd. Obiecał przekazanie postulatów ministerstwu rolnictwa.

Wojewódzki lekarz weterynarii do dymisji

Rolnicy domagają się m.in. dymisji wojewódzkiego lekarza weterynarii w Białymstoku oraz powiatowych lekarzy weterynarii w Białymstoku i Hajnówce. Chcą wypłaty do 7 września odszkodowań za utylizację zwierząt, które zostały zabite w miejscach wykrycia ognisk ASF. Domagają się też uruchomienia od 1 września - po cenach rynkowych - skupu tuczników ze stref zagrożonych. Postulują również powstanie rządowego programu pomocowego, by utrzymać produkcję trzody chlewnej w obszarach zagrożonych ASF.

Protestujący opowiadają się również za nowym programem bioasekuracji i finansowej pomocy rządu w tym zakresie. W swoich postulatach domagają się też "zmian personalnych" w ministerstwie rolnictwa, chcą też m.in. delegalizacji do końca 2016 r. Polskiego Związku Łowieckiego. Jeden z organizatorów protestu Stanisław Ojdana dodał, że dopisano również postulat likwidacji Podlaskiej Izby Rolniczej.

Wojewoda nie przyjął kiełbasy od rolników

Delegacja protestujących chciała wręczyć wicewojewodzie kiełbasę i bułki, ale wicewojewoda odmówił. Rolnik Paweł Rogucki mówił, że to "świeża, polska kiełbasa", a wkrótce "polskiej wieprzowiny" może nie być.

Dotychczas w Polsce wykryto 18 ognisk wirusa ASF u świń głównie w Podlaskiem, wirusa potwierdzono również w Lubelskiem i Mazowieckiem. Potwierdzono też 108 przypadków ASF u 170 dzików.

Prace nad specustawą

W poniedziałek biuro prasowe resortu rolnictwa poinformowało, że ministerstwo przygotowuje specustawę, która ma wesprzeć producentów świń ze stref objętych ograniczeniami w związku z ASF. - Proponowane regulacje prawne pozwolą na zagospodarowanie populacji świń znajdujących się na terenie stref objętych ograniczeniami. Rolnikom zapewnią minimalizację strat wynikających z wystąpienia ASF i umożliwią sprzedaż zdrowych świń po cenach rynkowych - napisało w komunikacie biuro prasowe resortu rolnictwa. O pracach nad specustawą mówił również w piątek w Białymstoku rolnikom minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Wicewojewoda podlaski Jan Zabielski, pytany we wtorek przez dziennikarzy o działania rządu, powiedział tylko, że nie zna jeszcze szczegółów tej specustawy, ale zapewnił, że będzie ona przyjęta we wrześniu. - To pozwoli na zdjęcie nadmiaru trzody chlewnej z naszego terenu - dodał.

Rolnik: Panuje kompletny chaos

Rolnicy domagali się od wicewojewody informacji o konkretnych decyzjach rządu i terminach. Producent trzody Adam Chojnowski mówił, że ma obecnie 400 tuczników na sprzedaż, które przerastają, nie wie, co ma robić, bo nie może ich sprzedać i z każdym dniem tracą one na wartości. Argumentował, że nie może sprzedać świń, mimo że są zdrowe, a gospodarstwo spełnia zasady bioasekuracji.

- Panuje kompletny chaos. Panowie tylko mówicie, że będą rozporządzenia, będzie skup, ale do tej pory nic takiego nie ma, od miesiąca. (...) Za miesiąc będę miał 1000 sztuk tucznika i co ja z nimi zrobię - mówił rolnik. W odpowiedzi usłyszał od wicewojewody, żeby "zadzwonił na infolinię", która została uruchomiona w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku i tam przedstawił swoje pytania, a "służba weterynaryjna będzie się starała ten problem rozwiązać".

W urzędzie wojewódzkim uruchomiono całodobową infolinię nt. ASF (85 743 94 30). Przypomnieli o tym protestującym wicewojewoda oraz wicedyrektor wydziału rolnictwa i środowiska w urzędzie wojewódzkim Alicja Anuszkiewicz.

Krzysztof Jurgiel: Rozumiem desperację rolników

- Rozumiem desperację rolników. Tak trudnej sytuacji gospodarczej w produkcji trzody chlewnej nie było w naszym kraju od 27 lat. Dlatego podjęliśmy nadzwyczajne działania i przygotowujemy nadzwyczajne rozwiązania w celu ograniczenia skutków wystąpienia wirusa ASF w Polsce - zapowiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, odnosząc się do postulatów rolników.

W wypowiedzi przesłanej PAP minister poinformował, że "pani premier powołała Międzyresortowy Zespół, którego zadaniem jest bieżąca analiza czynności podejmowanych przez różne służby, jak i wypracowanie najskuteczniejszych rozwiązań zmieniającej się sytuacji". Podkreślił, że resort rolnictwa przygotował projekt specustawy, "która przewiduje konkretną pomoc dla producentów trzody chlewnej z terenów objętych ograniczeniami".

Zwrócił też uwagę, że "największe znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa mają jednak zachowania ludzkie. Bezwzględnie muszą być przestrzegane wszystkie wymogi i zalecenia związane z bioasekuracją".

(PAP, IAR, rr/wsz, sk, zmj)

Zobacz też:
Pierwsze zarzuty za udział w rozprzestrzenianiu wirusa ASF
Podlaski Urząd Wojewódzki uruchamia infolinię dla rolników w związku z ASF
Resort rolnictwa pracuje nad specustawą w związku z ASF


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok