Radio Białystok | Wiadomości | 36. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

36. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

31.08.2016, 18:54, akt. 18:54

Fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
Fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok


0:00
0:00
36. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych - obchody w Suwałkach - relacja Renaty Siepki | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

31 sierpnia przypada 36. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. To symboliczne wydarzenie umożliwiło powstanie niezależnych związków zawodowych. Jednym z ówczesnych postulatów były wolne soboty.

Uroczyste obchody 36. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" odbywają się w kilku miejscach w regionie.

Białystok

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski w południe przy kościele pw. Św. Kazimierza Królewicza złożył kwiaty w związku z rocznicą porozumień sierpniowych. Miasto przy okazji rocznicy zaproponowało rozwiązania ws. dekomunizacji nazw ulic. Do końca września mieszkańcy Białegostoku mogą zgłaszać nowych patronów 11 ulic w mieście.

Białostoczanie mogą zgłaszać nowych patronów dekomunizowanych ulic

Suwałki

W ramach obchodów rocznicy w Suwałkach o 18:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny i NSZZ "Solidarność". Po Eucharystii uczestniczyli przeszli do Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie pod Dębem Wolności złożono kwiaty oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

Z okazji Dnia Solidarności i Wolności władze miasta złożyły wiązankę kwiatów pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Kwiaty w imieniu placówek oświatowych złożyła delegacja Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach.

Porozumienia Sierpniowe

31 sierpnia 1980 roku, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do strajków solidarnościowych siedmiuset zakładów pracy z całej Polski, po 8 dniach żmudnych negocjacji MKS ze stroną rządową, przy udziale ekspertów obu stron, zostało podpisane historyczne porozumienie, otwierające drogę do powstania "Solidarności" i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce.

Porozumienie w Gdańsku podpisał ze strony Komisji Rządowej wicepremier Mieczysław Jagielski. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy reprezentował jego przewodniczący Lech Wałęsa.

Podpisując porozumienie, władze komunistyczne zgodziły się między innymi na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 roku, transmisje niedzielnych mszy świętych w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Zobowiązały się też do opublikowania w ciągu kilku miesięcy podstawowych założeń reformy gospodarczej. Ku niezadowoleniu wielu protestujących przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie. Uroczystość podpisania porozumienia transmitowała Telewizja Polska. (IAR, prb/sk, zmj, wsz)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok