Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Andrzej Duda odwiedził Hajnówkę i Siemiatycze [zdjęcia]

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Hajnówkę i Siemiatycze [zdjęcia]

26.10.2016, 00:01, akt. 00:01

Prezydent Andrzej Duda w Siemiatyczach, 25.10.2016, fot. Joanna Żemojda
Prezydent Andrzej Duda w Siemiatyczach, 25.10.2016, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Wizyta prezydenta w Hajnówce i Siemiatyczach - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Hajnówkę - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prezydent Andrzej Duda przyjechał we wtorek (25.10) po południu do Hajnówki, gdzie w miejskim amfiteatrze spotkał się z mieszkańcami. Wieczorem odwiedził też Siemiatycze, gdzie podobne spotkanie odbyło się w hali widowiskowo-sportowej.

Leżąca na obrzeżach Puszczy Białowieskiej Hajnówka to stolica powiatu, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych i mniejszości białoruskiej. Andrzej Duda odwiedził tam sobór św. Trójcy, jedną z największych w kraju i najciekawszych architektonicznie cerkwi. Rokrocznie w maju odbywają się tam Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, festiwal z udziałem chórów z kraju i zagranicy. "Mogłem podziwiać to dzieło architektury" - powiedział prezydent.

Prezydent spotkał się z mieszkańcami Hajnówki

W swoim wystąpieniu podczas wizyty w Hajnówce prezydent odniósł się m.in. do przypadającej we wtorek rocznicy zwycięstwa PiS w wyborach parlamentarnych, w następstwie którego utworzony został rząd Beaty Szydło. "Ja, proszę państwa, współpracowałem z tym rządem przez ten pierwszy rok jego pracy i będę z nim współpracował nadal - chcę to jasno i wyraźnie powiedzieć - w realizacji tego programu, z którym najpierw ja poszedłem do wyborów prezydenckich, a potem oni do wyborów parlamentarnych" - oświadczył Andrzej Duda.

"Ktoś powie: tak, ale państwo jeszcze tego programu nie zrealizowaliście. Tak, oczywiście, proszę państwa, jeszcze całego tego programu nie zrealizowaliśmy, bo to jest program, który na pewno obejmuje co najmniej cztery lata kadencji parlamentu, a niektórzy twierdzą, że to jest program znacznie bardziej dalekosiężny. Ale będziemy go realizowali konsekwentnie" - zapewnił prezydent.

Prezydent wskazuje osiągnięcia rządu w ciągu roku rządów PiS

Jak zaznaczył prezydent, w ciągu pierwszego roku rządów PiS w Polsce "udało się załatwić sprawy, których do tej pory w Polsce nikt jeszcze nie załatwił". "Myślę przede wszystkim o programie 500 Plus, który dzisiaj pomaga przeciętnej polskiej rodzinie" - zaznaczył.

Wśród osiągnięć rządu prezydent wskazał również m.in. na podniesienie płacy minimalnej, program darmowych leków dla seniorów oraz wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na poziomie 13 zł. "Ktoś powie - to niewiele. Może niewiele, ale pokażcie mi, kto poprzednio zrobił coś takiego" - mówił Duda.

Kolejne zadania rządu – obniżenie wieku emerytalnego i "mądra" reforma edukacji

Wśród zadań, które rządzący mają jeszcze do wykonania, wymienił obniżenie wieku emerytalnego, naprawę służby zdrowia i - jak to ujął - "mądrą" reformę systemu edukacji. "Są zadania, które mamy jeszcze do wykonania - to obniżenie wieku emerytalnego. W tej chwili w Sejmie trwa praca nad tą ustawą, której projekt ja złożyłem na początku swojej kadencji prezydenckiej. Jestem głęboko przekonany i taka jest też obietnica zarówno premier Beaty Szydło, jak i większości parlamentarnej, że ta ustawa jeszcze w tym roku zostanie uchwalona i że wiek emerytalny w Polsce rzeczywiście zostanie obniżony, tak jak tego oczekiwała większość naszego społeczeństwa" - powiedział prezydent.

"Jest ogień krytyki, zwłaszcza tych, którzy są niezadowoleni z tego, że w ogóle da się zrobić jakieś zmiany, a podobno przez osiem (lat) wcześniej się nie dało; że można zrobić jakieś zmiany prospołeczne, że można wreszcie dać ludziom pieniądze bezpośrednio, a nie tylko opowiadać im, że coś się dla nich robi" - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent o Puszczy Białowieskiej

Prezydent nawiązał też do sytuacji regionu. Podkreślił, że Hajnówka to "brama Puszczy Białowieskiej". Jak dodał, w kwestii wycinki w puszczy, o co toczy się spór, to mieszkańcy regionu powinni mieć najwięcej do powiedzenia i powinni zostać wysłuchani. "Oczywiście są eksperci, znawcy, badacze, ludzie, którzy profesjonalnie zajmują się problemami lasów, ich ochrony, utrzymania, rozwoju - także ich ochrony przed szkodnikami takimi jak kornik drukarz - ale (jest) także i państwa zdanie na ten temat" - mówił prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Hajnówki.

Wyraził przekonanie, że okoliczni mieszkańcy, "pamiętając choćby poprzez przekaz ustny od swoich pradziadków, dziadków, ojców" wiedzą, jak zaradzić problemom, które są związane z puszczą. "I wiedzą także, na ile można eksploatować obszar i samej puszczy, i jej okolic tak, aby to było dla niej bezpieczne. I myślę, że powinniście państwo być w tej sprawie wysłuchiwani, zarówno przez ekspertów, jak i polityków. A także państwa reprezentanci, przedstawiciele samorządu lokalnego i regionalnego, jak i wojewoda powinni być w tej sprawie wysłuchani" - mówił Andrzej Duda.

Hajnówka i powiat "to nie skansen"

Według prezydenta, głosy mówiące o tym, że rejon Puszczy Białowieskiej "należy zamknąć, że tu jest park narodowy, że to wymaga ochrony" - to "takie głosy, które spychają Hajnówkę i cały powiat do roli swoistego skansenu". "Tak być nie powinno" - zaznaczył. Został za to nagrodzony brawami.

Jak dodał Duda, Puszczę Białowieską trzeba szanować, ale nie cały jej obszar jest pod ochroną. "Nie wolno zapominać, że żyją tutaj ludzie, którzy nie zawsze są w stanie utrzymać się z samej tylko turystyki" - podkreślił Duda.

Potrzeba rozbudowy infrastruktury drogowej

Andrzej Duda zauważył, że zrównoważony rozwój to nie tylko zachowanie walorów przyrodniczych dla przyszłych pokoleń, ale również kwestia zapewnienia możliwości rozwoju osobistego i gospodarczego. Podkreślił potrzebę rozbudowy dobrej infrastruktury komunikacyjnej w regionie i na całej tzw. Ścianie Wschodniej. Jak mówił, jest to wielkie zadanie, które spoczywa na obecnym rządzie.

"Dramatyczny brak dróg, które pozwalają na sprawną komunikację, ograniczają nie tylko możliwości rozwoju gospodarczego i biznesowego, ale także i możliwości rozwoju turystycznego" - powiedział. Jak zaznaczył, bardzo liczy na to, że minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zwraca uwagę na te kwestie.

"Kwestia budowy drogi Via Carpatia, czyli w praktyce drogi S61 i S19, kwestia ukończenia wreszcie drogi S8, kontynuowania autostrady A2 - to są tematy ogromnie ważne dla tej części Polski" - powiedział prezydent. Jak podkreślił, liczy, że te projekty będą realizowane.

Dziękował mieszkańcom Hajnówki, że - jak mówił - "żyją w oparciu o wartości tradycyjne". "Że jesteście ludźmi najczęściej różnych wyznań, a jednak jesteście sąsiadami, jesteście współmieszkańcami miasta, jesteście - krótko mówiąc - braćmi (...), że wszyscy razem jesteśmy obywatelami naszej pięknej Rzeczypospolitej" - dodał.

Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Siemiatycz

We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Siemiatycz. Prezydent przypomniał, że rok temu do wyborów PiS szło pod hasłem "dobrej zmiany". Ocenił, że "ta dobra zmiana przede wszystkim ma polegać, czy sprowadzać się finalnie, do podniesienia poziomu życia zwykłych Polaków".

"Bo to właśnie o to chodzi, żeby zwykli obywatele naszego kraju - niezależnie od tego, jakiej są narodowości, czy są Polakami, czy Litwinami, czy Białorusinami - zwykli obywatele naszego kraju mogli godnie żyć, mogli żyć lepiej, nie musieli wyjeżdżać, nie musieli myśleć o wyjeździe za granicę" - podkreślił Andrzej Duda.

Ważny zrównoważony rozwój – również na wschodzie kraju

Według prezydenta najlepiej byłoby "stworzyć takie warunki, żeby (Polacy) nie musieli też myśleć o przeprowadzeniu się z mniejszego do wielkiego miasta". To znaczy - tłumaczył - "żeby Polska także pod względem gospodarczym i infrastrukturalnym była w miarę równo rozwinięta".

"To jest wielkie zadanie" - podkreślił Duda. Dodał, że "nikt do tej pory, w ciągu ostatnich 27 lat, w tak jasny i wyraźny sposób, tego zadania nie podjął". "To nierówne rozwinięcie naszego państwa jest zwłaszcza odczuwalne dzisiaj w mniejszych ośrodkach miejskich i zwłaszcza tutaj, we wschodniej części naszego kraju" - mówił prezydent.

Wskazał, że na wschodzie brakuje dróg, zwłaszcza ekspresowych, a to obowiązek - co podkreślał - władzy centralnej, a nie lokalnej, samorządowej. Ocenił, że dotychczas najwięcej pieniędzy "szło do wielkich miast" i do innych części kraju.
"Czas wprowadzić w tym zakresie równowagę. Czas zwrócić uwagę na mniejsze ośrodki. Czas wreszcie na to, aby także i w mniejszych miastach stworzyć szanse rozwojowe" - podkreślił prezydent.

Jak przypomniał, w planie jest droga S19 i dokończenie S8 oraz trasa A2. Wyraził przekonanie, że "ten plan zostanie wreszcie poważnie potraktowany" przez obecny rząd, bo drogi - jak to ujął - warunkują rozwój gospodarczy i podniesienie jakości życia.

Polityka prorodzinna

Podobnie jak kilka godzin wcześniej w Hajnówce, prezydent mówił też o osiągnięciach roku rządów PiS. Powtórzył, że program 500 plus jest "wielką zasługą tego rządu", a został zrealizowany, by "skokowo podnieść jakość życia", zwłaszcza tych rodzin, które mają więcej dzieci. W jego ocenie, w ciągu ostatnich 27 lat na szczeblu centralnym "zapomniano o polskich rodzinach, a polityka prorodzinna zaczęła się dopiero teraz".

Prezydent przypomniał również o podniesieniu płacy minimalnej, czy bezpłatnych lekach dla seniorów. Jak poinformował, ma zapewnienia rządu i większości parlamentarnej, że jego projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego zostanie uchwalony do końca roku. "Zarówno ja, jak i obecny polski rząd, traktujemy swoje zobowiązania poważnie, a swoją pracę dla państwa polskiego i dla państwa jak tutaj jesteście (...) jako służbę" - zapewnił Duda.

Prezydent powiedział w Siemiatyczach, że ta "służba" dotyczy także Polaków, którzy wyjechali za granicę. Dodał, że wielu mieszkańców tego miasta spotykał w Brukseli, gdy był eurodeputowanym. "Niestety, jest tam (ich) rzeczywiście bardzo wielu. Chciałbym, żeby wrócili. Bardzo bym chciał, żeby kiedyś były w Polsce stworzone takie warunki, żeby mogli i chcieli wrócić" - mówił prezydent.

Na spotkaniach z prezydentem byli także wojewoda Bohdan Paszkowski, marszałek województwa Jerzy Leszczyński, posłowie, samorządowcy z powiatów hajnowskiego i siemiatyckiego oraz przedstawiciele kościoła katolickiego i cerkwi prawosławnej. (PAP, rr oprac. sk, mak)



PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok