Radio Białystok | Wiadomości | Studenci PB stworzyli projekt kamizelki "SeeMe" z wyświetlanymi komunikatami - dla bezpieczeństwa na drodze

Studenci PB stworzyli projekt kamizelki "SeeMe" z wyświetlanymi komunikatami - dla bezpieczeństwa na drodze

18.12.2016, 08:39, akt. 10:40

Fotolia.com
Fotolia.com

Kamizelka dla rowerzystów i motocyklistów ze specjalnym diodowym wyświetlaczem do komunikatów drogowych - to projekt studentów z Politechniki Białostockiej. Ich zdaniem kamizelka zwiększy widoczność na drodze, ułatwi też komunikację z innymi użytkownikami ruchu drogowego.

"SeeMe" - to projekt studentów wydziału mechanicznego na Politechnice Białostockiej. Zespół liczy cztery osoby - powiedziała jedna z konstruktorek Aleksandra Tomaszuk.

Co roku przybywa uczestników ruchu na motorach i rowerach, coraz częściej są oni też uczestnikami wypadków - mówią konstruktorzy. Z przeprowadzonych przez studentów ankiet wynika, że większość osób uważa, iż dzieje się tak przez niewidoczność na drodze.

Stąd pomysł na kamizelkę, która oprócz odblaskowych elementów będzie miała specjalny diodowy wyświetlacz, na którym będą pokazywały się komunikaty, takie jak "stop", a podczas skręcania strzałki wskazujące kierunek skrętu.

Wyświetlacz miałby być obsługiwany bezprzewodowo przez specjalny panel umieszczony na jednośladzie. Natomiast sam panel programowany będzie z poziomu aplikacji, gdzie można będzie ustalić hasła dla poszczególnych przycisków, które będą pokazywały się na wyświetlaczu po ich naciśnięciu.

Dzięki "SeeMe" użytkownicy jednośladów będą lepiej widoczni

Jak wyjaśniła Tomaszuk, panel musi zostać umieszczony blisko kierownicy jednośladu, aby móc - jak w przypadku roweru - wcisnąć szybko odpowiedni przycisk, np. przy skręcie w lewo czy w prawo. Jeśli chodzi o motor, konstruktorzy chcą, aby był podłączony do układu kierownicy tak, by odpowiednie komunikaty na wyświetlaczu pojawiały się automatycznie. Np. po wciśnięciu hamulca pokazywałby się napis "stop". Tomaszuk powiedziała, że zespół obecnie pracuje nad rozwiązaniami jak podłączyć ten panel do motoru, ale też do roweru, bo chcą, by po naciśnięciu hamulca napis "stop" także pojawiał się automatycznie.

Obecnie konstruktorzy mają gotowy prototyp kamizelki, ale - jak dodała Tomaszuk - nie jest jeszcze ona "połączona" z jednośladem. Mówiła, że opracowywane są jeszcze poszczególne elementy, ale liczy, że uda się je skończyć w przyszłym roku.

Tomaszuk mówiła, że sprawdzali wcześniej czy istnieją podobne rozwiązania, ale znaleźli jedynie kurtki dla motocyklistów z elementami odblaskowymi oraz odblaskowe kamizelki dla rowerzystów. Dzięki "SeeMe" - dodała - użytkownicy jednośladów będą lepiej widoczni.

Projekt "SeeMe" jest jednym z tegorocznych laureatów konkursu "Technotalent" dla innowacyjnych pomysłów młodych ludzi z województwa podlaskiego. (PAP, oprac. sk)

Zobacz też:
Drużyna Politechniki Białostockiej na walkach robotów w Japonii
Białystok: Wręczono nagrody w konkursie "Technotalenty" na innowacyjne projekty
Studenci PB wynaleźli Bobota - czyli robota opiekuna i przyjaciela małych pacjentów
Prezentacje finałowych projektów "Technotalent 2016"Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok