Radio Białystok | Wiadomości | Wymówki nietrzeźwych kierowców - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Wymówki nietrzeźwych kierowców - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

29.12.2017, 14:22, akt. 14:57

Z policyjnych statystyk wynika, że pod koniec roku o ponad 1/3 rośnie liczba kierowców, którzy prowadzą samochód będąc pod wpływem alkoholu. Z badań wynika też, że ponad 25 proc. z nas nie ma pojęcia o tym, w jaki sposób organizm pozbywa się alkoholu i jak długo to trwa. 2/3 ankietowanych twierdzi, że pomaga kawa, zimny prysznic, picie wody, czy wysiłek fizyczny.

foto: Kamil Kalicki
foto: Kamil Kalicki

Wymówki nietrzeźwych kierowców - eksperyment Andrzeja Ryczkowskiego i Kamila Kalickiego

Jakie są wymówki pijanych kierowców?

Kierowcy przyłapani na jeździe po spożyciu alkoholu od lat używają tych samych wymówek - mówi podinspektor Andrzej Baranowski. Najczęściej twierdzą, że przed jazdą jedli jabłka bądź śliwki, używali płynu do płukania ust, czy pili syrop na kaszel. 

Według prawa dopuszczalna ilość alkoholu w naszym organizmie, kiedy prowadzimy auto, nie może przekraczać 0,2 promila. Jeśli jest to od 0,2 do 0,5 promila, to popełniamy wykroczenie, a powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie to już przestępstwo. 

Konsekwencje prowadzenia samochodu po pijanemu mogą być bardzo poważne

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku Michał Freino dodaje, że konsekwencje prowadzenia samochodu po pijanemu mogą być bardzo poważne, nie tylko dla nas. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego tracimy ubezpieczenie i szkody musimy pokryć z własnej kieszeni. Może to być na przykład dożywotnia renta w przypadku utraty zdrowia przez osoby poszkodowane w wypadku. 

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy kierować samochodem, możemy to sprawdzić w podlaskich w komendach policji, między innymi w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Bielsku Podlaskim, czy Augustowie. Urządzenia są ogólnodostępne, badanie możemy przeprowadzić anonimowo. 

Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok 

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili sprawdzić, ile prawdy jest w wymówkach, których używają kierowcy podczas badania alkomatem. Do Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, gdzie prowadzili testy, zabrali jabłka, płyn do płukania ust, odświeżacz oddechu, cukierki z zawartością alkoholu i syrop od kaszlu. Bezpośrednio po zjedzeniu lub użyciu któregoś z produktów sprawdzali poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Pomiar powtarzali kwadrans później, zgodnie z przepisami. 

Okazało się, że najwyższe wskazania alkomat zanotował po przepłukaniu ust płynem i użyciu odświeżacza - było to 2,7 promila. Badanie bezpośrednio po połknięciu syropu od kaszlu wykazało 0,61 promila, po zjedzeniu 100 gramów cukierków z adwokatem alkomat pokazał 0,59 promila. Jabłka okazały się najmniej problematyczne - od razu po ich zjedzeniu wynik pomiaru wynosił 0,00. Powtórne badanie po przepisowym kwadransie we wszystkich przypadkach zakończyło się tak samo - 0,00 promila.

| red: mak, ary, skStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
BIAŁYSTOK
21.07.2018, 13:24, akt. 14:06

Krew w wakacje na wagę złota


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok