Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Sprawa strażników miejskich - wyrok pod koniec stycznia

Białystok: Sprawa strażników miejskich - wyrok pod koniec stycznia

12.01.2017, 13:14, akt. 13:25

Fotolia.com
Fotolia.com

Sąd Okręgowy w Białymstoku zakończył w czwartek (12.1) proces grupy strażników miejskich, oskarżonych o niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy przy używaniu fotoradaru. Orzeczenie ma być ogłoszone za dwa tygodnie.

Sprawa dotyczy zarzutów wystawiania mandatów za przekroczenie prędkości na inne osoby, niż rzeczywiście kierujące pojazdami. Śledztwo w tej sprawie zaczęło się od zawiadomienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku po kontroli w Straży Miejskiej w ramach nadzoru nad jej działalnością.

Według aktu oskarżenia, w latach 2006-2008 białostoccy strażnicy miejscy kilkanaście razy nie karali sprawców wykroczenia, mimo ustalenia ich personaliów, a poświadczali w dokumentacji, że kierującymi były inne osoby - przeważnie bliscy rzeczywistych sprawców.

Śledczy zakwalifikowali takie zachowanie strażników m.in. jako poświadczenie nieprawdy, tworzenie fałszywych dowodów w postępowaniu o wykroczenia oraz działanie na szkodę interesu publicznego, a także osób, które nie popełniły wykroczenia. Uznali to też za działanie w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez sprawców wykroczeń, którzy nie płacili mandatów i nie były im naliczane punkty karne.

W sumie w akcie oskarżenia prokuratura wymieniła osiemnaście takich przypadków. Przypisała je jedenastu strażnikom miejskim

W listopadzie 2014 r. Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał na kary więzienia w zawieszeniu ośmiu z oskarżonych, trzy kolejne osoby uniewinnił. W postępowaniu odwoławczym zapadły same wyroki uniewinniające, a sąd okręgowy oddalił apelacje oskarżyciela.

Wówczas prokuratura złożyła kasację do Sądu Najwyższego, który w listopadzie 2015 r. uznał niektóre jej argumenty i wyroki częściowo uchylił, a sprawę w uchylonym zakresie przekazał z powrotem Sądowi Okręgowemu w Białymstoku.

Ma on rozważyć, czy oskarżonym - jeśli wystawiali mandaty na osoby, które wykroczeń drogowych nie popełniły - można przypisać przestępstwa tworzenia fałszywych dowodów wobec takich osób.

Część zarzutów dotyczy przypadków sprzed ponad 10 lat, które uległy przedawnieniu, na rozprawie prokuratura zmodyfikowała swoje apelacje

Ponieważ jednak część zarzutów dotyczy przypadków, które miały miejsce ponad 10 lat temu i uległy przedawnieniu, na czwartkowej rozprawie prokuratura zmodyfikowała swoje apelacje. Dla większości oskarżonych wnioskuje o umorzenie postępowania właśnie z powodu przedawnienia karalności, wobec dwóch osób chce kar więzienia w zawieszeniu zaś w jednym przypadku - uchylenia uniewinnienia i zwrotu sprawy sądowi rejonowemu.

Obrońcy wnioskują o uniewinnienie. Jak argumentowali w wystąpieniach końcowych, to dla ich klientów (którzy nie przyznają się do zarzutów) orzeczenia korzystniejsze, niż umorzenie z powodu przedawnienia karalności. (rm, PAP/mg, mm)

Zobacz też:
Za zamieszki podczas Nocy Kupały w Białowieży staną przed sądem
Białystok: Trzecie uchylenie wyroku ws. prezesa spółdzielni mleczarskiej
Protokolanci Sądu Okręgowego w Białymstoku na sali rozpraw będą występować w togach
Łomża: Zapadł wyrok za przestępstwa na tle narodowościowym

źródło: PAP | red: mag, majStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Maraton Śmiechu
Fot. Joanna Żemojda
23.06.2018, 07:27, akt. 07:31

Nocny turniej piłki siatkowej w Białymstoku
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok