Radio Białystok | Wiadomości | 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w regionie [zdjęcia]

25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w regionie [zdjęcia]

15.01.2017, 22:01, akt. 22:09

25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda

Relacja naszych reporterów z 25. Finału WOŚP w Podlaskiem

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Suwałkach - relacja Anny Przybycień

Pociąg WOŚP z Czeremchy do Cisówki - relacja Wojciecha Szubzdy

Wolontariusze z Białegostoku pomagają Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy - relacja Joanny Sikory

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Podlaskiem - relacja Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Setki tysięcy czerwonych serduszek i tysiące wolontariuszy na ulicach polskich miast. W niedzielę (15.01) po raz 25. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Tym razem wolontariusze zbierali pieniądze na doposażenie oddziałów pediatrycznych i opiekę medyczną seniorów.

Białystok

W Białymstoku koncert odbył się na Rynku Kościuszki i wystąpiło na nim kilkanaście zespołów, m.in. punkrockowy KSU, disco-polowe Imperium czy klezmersko-bałkański Klezmafour. Na scenie pojawili się też Ostrov, RH+ i Franek. Około 20:00 rozbłysło "światełko do nieba". Wcześniej zapaliły je też białostockie morsy nad zalewem w Dojlidach. Przez cały dzień na ulicach Białegostoku kwestowało 400 wolontariuszy.

Finał to także imprezy towarzyszące. Na Rynku Kościuszki stał namiot Podlaskiego Stowarzyszenie ''Młoda Krew'', gdzie można było postrzelać do tarcz za wrzut do puszki, były też krwiobusy z RCKiK. W finał włączyły się również szkoły tańca, oferując zajęcia za datek do puszki. Odbył się też mecz hokejowy na lodowisku przy ulicy 11 listopada.

Białostocki sztab przygotował również pociąg. Tym razem wyjechał on z Czeremchy do Cisówki. Ostatnie pociągi regularne na tej linii jeździły w 2000 roku. W niecodzienną trasę podróżujący wyruszyli o 8:45. "To trasa tym ciekawsza, że można z okien pociągu podziwiać naturę" - powiedział PAP Marcin Wróbel z białostockiego sztabu WOŚP. W niedzielnym przejeździe pociągiem wzięło udział ok. 200 osób z całej Polski. Całkowity dochód z biletów trafi na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Niedzielne kwestowanie poprzedziły sobotnie (14.01) koncerty. W Hary Motorcycle Pub i Motopubie wystąpiły białostockie zespoły m.in. Tempelhof 85, Retrobeats i Madame Delirium.

Białostocki Finał wspiera od kilku lat Politechnika Białostocka. W centrum miasta można było spotkać kwestującego rektora uczelni prof. Lecha Dzienisa. Towarzyszyły mu łaziki marsjańskie: Magma2 i RED. Robot Magma2 wygrał kilka lat temu międzynarodowe zawody łazików marsjańskich w Stanach Zjednoczonych.

Na internetowych aukcjach białostocki sztab WOŚP wystawił już ponad 120 rzeczy, ale wciąż dochodzą nowe. Wylicytować można m.in. skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej designerski rower PB-Techno Cruzer. To - jak piszą organizatorzy aukcji - "prawdziwy bezkompromisowy miejski dyliżans". Jego licytacja zakończy się 21 stycznia. Na aukcję pióro wieczne z napisem "25 lat samorządności" podarował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodatkowo można wylicytować również kieliszki z królewskiego ślubu księcia Karola.

Augustów

W Augustowie finałowi wolontariusze kwestowali od 9:00. W sali kina "Iskra" zaśpiewali i zatańczyli: zespół Cantabile, Augustowska Flota Śpiewająca AQQ, Orkiestra Dęta OSP, zespół Bystry, Studio Tańca Fokus, Szkoła Tańca "Bajka" oraz Cookies. Na Rynku Zygmunta Augusta był kiermasz ciast, a o 20:00 w Ogródku pod Jabłoniami odbył się koncert zespołu "Trudna młodzież". "Światełko do nieba" nad augustowskim Rynkiem zabłysło o 20:00.

Bielsk Podlaski

Finał rozpoczął się o 14:00 w amfiteatrze miejskim w Parku Królowej Heleny. Wśród atrakcji były m.in.: zabawy, konkursy i animacje dla dzieci, pokaz zumby Lady Fit i gimnastyki artystycznej klubu fitness, stoiska ze słodyczami i gorącymi napojami, a także licytacje, w trakcie których do kupienia były m.in.: vouchery do hoteli w Białowieży oraz na lekcje jazdy konnej i gadżety Jagiellonii Białystok. Na scenie pojawili się artyści, a w tym gronie: Ranok, Dobryje Grajki, Yzzy, Niemoralna Propozycja. W ramach tradycyjnego "światełka do nieba" wystąpiła grupa tancerzy ognia Czupakabra.

Choroszcz

W Choroszczy WOŚP grał od 11:00. Można było wylicytować m. in. dziewięcioosobowego busa na weekend (z pełnym bakiem), czajniki elektryczne, kubki z filtrem i dziesiątki orkiestrowych gadżetów. W Zespole Szkół był rozegrany turniej futsalu.

Łomża

W Łomży, podobnie jak w latach poprzednich, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywał się pod dachem galerii handlowej. Tam imprezy - koncerty, występy, prezentacje i licytacje trwały bez przerwy do 20:00, ale równie atrakcyjnie były też imprezy towarzyszące. "Wrzucić swój datek do puszki można także pod wodą w Parku Wodnym przy ul. Wyszyńskiego" - namawiała szefowa łomżyńskiego sztabu Monika Orłowska-Laskowska. Można to było zrobić od 16:00 do 18:00. Swój udział w imprezie zadeklarowały zespoły muzyczne z Łomży, Ostrołęki, Siemiatycz, Białegostoku i Warszawy.

Dzięki szczodrobliwości, głównie firm i instytucji, udało się zebrać na licytacje około 150 przedmiotów. Najbardziej oryginalnym obiektem do wylicytowania w Łomży jest cielna jałówka o imieniu Nelly. Jedna z firm obsługi rolnictwa sprzedawała to zwierzę za złotówkę. Poza tą symboliczną kwotą, cała wylicytowana suma trafi na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Michałowo

Kwesta rozpoczęła się o 10:00 w Gminnym Ośrodku Kultury, a od 16:00 na scenie pojawili się artyści m.in. Orkiestra Form Różnych - Lech Mazurek, Słowiańska Nuta - Mariusz Choruży, duet wokalny: Aleksandra Zakrzewska, Natalia Kalinowska oraz dziecięca grupa wokalna - Mariusz Choruży, Paweł Oziabło z zespołem instrumentalnym oraz Narva. W programie były również licytacje, konkursy z nagrodami, a tradycyjnie o 20:00 zabłysło "światełko do nieba".

Suchowola

Od 9:00 do 13:00 wolontariusze kwestowali w centrum miasta, a w sali kina "Kometa" wystąpili m.in.: Młodzieżowa Orkiestra Dęta, wokaliści ze Szkoły Estradowej im. Anny German w Białymstoku oraz zespół rockowy "Janusze Muzyki" - w trakcie koncertu - sprzedaż gadżetów WOŚP, o 20:00 w Parku Miejskim - "światełko do nieba".

Suwałki

Zawody sportowe, wspólne czytanie bajek i koncerty – to tylko niektóre atrakcje finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Suwałkach. Wolontariusze z puszkami wyszli na ulice o 8:00. Od 11:30 nad zalewem Arkadia rozpoczął się bieg "Policz się z cukrzycą", a pół godziny później impreza w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Można tam było m.in. wziąć udział we wspólnym czytaniu bajek, zawodach sportowych i posłuchać koncertów. O 13:00 na lodowisku miejskim przy Szkole Podstawowej nr 11 rozpoczął się mecz hokeja między drużynami: "Białe Niedźwiedzie" i "Pogodne Suwałki". Od 15:00 atrakcje czekały też w Parku Naukowo-Technologicznym. Było zwiedzanie laboratorium symulacji medycznej i spotkania z autorami książek, m.in. suwalską bajkopisarką Grażyną Serafin, autorem serii "Pan samochodzik" Ireneuszem Sewastianowiczem czy byłym sportowcem Wojciechem Fortuną. Na zakończenie imprezy o 20:00 na placu przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury rozbłysło "światełko do nieba".

Szczuczyn

Spotkanie z kierowcą rajdowym, wicemistrzem Europy Radosławem Typą było jedną z głównych atrakcji 25. finału WOŚP w Szczuczynie. Uczestnicy mogli obserwować na placu przy ul. Kościelnej pokaz jazdy w jego wykonaniu oraz wziąć udział w licytacji przejażdżki na fotelu pasażera w czteronapędowym aucie rajdowym. Od 16:00 na scenie w centrum Szczuczyna, przed Urzędem Miasta, rozpoczęły się występy Orkiestry Dętej OSP Szczuczyn i młodzieży z Miejskiego Domu Kultury. Od 17:00 były bloki licytacji różnych gadżetów oraz niespodzianek ufundowanych przez lokalne firmy i instytucje, a o 19:00 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru - zespół Lukash wraz z tancerzami. Finał w Szczuczynie zakończyło "światełko do nieba" o 20:00 i występ zespołu Cover Ton. Dodatkowymi atrakcjami dla uczestników były pokazy wojskowych grup rekonstrukcyjnych, strażaków, a dla wszystkich przygotowano żołnierską grochówkę, gorącą herbatę i ognisko. (PAP, js, ad, ap, mat. org/js, mak, sk, mag)

| red: mak, zmj, sk, mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok