Radio Białystok | Wiadomości | Centralne międzynarodowe lotnisko - priorytetem wg Jarosława Kaczyńskiego

Centralne międzynarodowe lotnisko - priorytetem wg Jarosława Kaczyńskiego

autor: Lech Pilarski

17.02.2017, 07:34, akt. 19:01

W Polsce powinno powstać centralnie zlokalizowane, duże lotnisko zapewniające połączenia z całym światem - uważa prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. "Bo Polska nie powinna być prowincją" - mówił w piątek (17.02) na antenie Polskiego Radia Białystok.

Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska
Jarosław Kaczyński, fot. Sylwia Krassowska

Czy rząd dofinansuje budowę regionalnego portu lotniczego w woj. podlaskim?

Choć władze samorządowe zrezygnowały z takiej inwestycji kilka lat temu (głównie z powodu braku unijnego dofinansowania), temat wciąż jest żywy - przed miesiącem na Podlasiu odbyło się wojewódzkie referendum w tej sprawie. Formalnie było nieważne, bo frekwencja nie przekroczyła 30 proc., jednak jego inicjatorzy (pełnomocnikiem komitetu referendalnego był białostocki radny PiS) zapowiadają zabiegi o to, by tę inwestycję wsparł finansowo budżet państwa.

Tu jest takie pytanie: czy w kraju, który ma co prawda dość znaczną powierzchnię, ale taki dosyć okrągły kształt, jest sens budowania dużej ilości lokalnych lotnisk? Czy nie lepiej w tej chwili mieć takie potężne lotnisko międzynarodowe, światowe, gdzieś niedaleko Warszawy? Ja nie ukrywam, że wypowiadam się za tą drugą ewentualnością, bo Polska nie może być prowincją - mówił Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński podawał przykład lotnisk w Wiedniu i Pradze, które mają dużo większą siatkę połączeń niż największy port lotniczy w Polsce - warszawskie Okęcie.

Nie możemy zgodzić się na to, że my jesteśmy tylko krajem, w którym lotniska są początkiem drogi do innych wielkich lotnisk - np. do Frankfurtu czy teraz, jak często nam proponują, do Berlina - ciągle to lotnisko jest, skądinąd, niedokończone - mówił lider PiS. 

Podkreślał, że Polska jest "dużym europejskim krajem i musimy dążyć do tego, żeby tym krajem być w całym tego słowa znaczeniu".

To wielkie międzynarodowe lotnisko jest nam potrzebne i to jest, według mnie, priorytet - przyznaje Jarosław Kaczyński.

Uważa, że "w jakimś momencie" lotnisko może przydać się także w Białymstoku. 

PiS będzie dążyło do zmian w sprawie wyborów samorządowych

Jarosław Kaczyński podkreślił, że chodzi o to, by obywatele byli w swoich małych ojczyznach dużo silniejsi niż są obecnie. Zapowiedział, że w planach jest zwiększenie uprawnień kontrolnych rad wobec wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zdaniem prezesa PiS, obecnie te uprawnienia są na granicy fikcji.

Jarosław Kaczyński opowiedział się za budową trasy ekspresowej S 19 

Jak zaznaczył ta droga jest bardzo potrzebna dla ożywienia regionu podlaskiego. "W ramach moich możliwości będę robił wszystko, żeby ta inwestycja została przyspieszona" - zadeklarował prezes PiS. Jak dodał, Komisja Europejska kwestionuje budowę niektórych odcinków trasy, gdyż jest na nich małe natężenie ruchu. Jarosław Kaczyński powiedział, że te odcinki powinniśmy zbudować z własnych środków. Prezes PiS uważa, że ta sprawa powinna być traktowana jako priorytetowa.


Z Jarosławem Kaczyńskim rozmawia Lech Pilarski


Pytany o naszych najbliższych sąsiadów, prezes PiS zapewniał, że przy próbach ocieplenia stosunków z Białorusią władze Polski pamiętają o mieszkających tam Polakach i że czynione są wszelkie działania, które mają unormować ich sytuację. Zapewnił także o tym, że muszą się znaleźć pieniądze na wybudowanie siedziby wydziału zamiejscowego UwB w Wilnie.

źródło: PAP | red: mm, skStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASW Białymstoku podsumowano polsko-litewski projekt, fot. Adama Janczewski
17.10.2017, 23:23, akt. 18.10.2017, 07:26

W Białymstoku podsumowano polsko-litewski projektźródło: www.radio.bialystok.pl​