Radio Białystok | Wiadomości | Białystok na 3 dni - literacką stolicą Polski

Białystok na 3 dni - literacką stolicą Polski

autor: Olga Gordiejew

22.04.2017, 11:50, akt. 23.04.2017, 09:28

W Operze Podlaskiej trwają VI Międzynarodowe Targi Książki. Wydarzenie gromadzi wydawców, autorów i czytelników.

VI Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku, fot. Marcin Gliński
VI Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku, fot. Marcin Gliński

Targi Książki to okazja do spotkania ulubionych autorów i niekończące się rozmowy o literaturze - relacja Olgi Gordiejew

Białostoczanie chętnie uczestniczą w Targach Książki - relacja Olgi Gordiejew

VI Międzynarodowe Targi Książki - relacja Olgi Gordiejew

Mali czytelnicy na targach książki - relacja Doroty Sokołowskiej

Rozpoczynają się VI Międzynarodowe Targi Książki - relacja Doroty Sokołowskiej

80 wystawców, 40 wydarzeń literackich

W sumie w Białymstoku gości ponad 80 wystawców. Zaplanowano prawie 40 wydarzeń związanych z literaturą. Spotkania z autorami - Filipem Springerem, Jerzym Bralczykiem, Katarzyną Bondą i Andrzejem Strumiłło - pokazy filmów, warsztaty i koncerty wypełnią rozpoczęte w piątek 6. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. 

Największe targi na wschód od Wisły

Targi potrwają do niedzieli (24.04). Impreza tradycyjnie odbywa się w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz Białostockim Teatrze Lalek. To największe targi - jak mówią organizatorzy z Fundacji Sąsiedzi - na wschód od Wisły.

W tym roku można zapoznać się z ofertą wystawców nie tylko z Polski, ale też z Białorusi. Targom towarzyszy festiwal literacki "Na pograniczu kultur", w ramach którego odbędzie się blisko kilkadziesiąt spotkań literackich, a także warsztaty dla dzieci, konkursy literackie oraz koncerty.

Ogólnopolskie premiery książek w Białymstoku

Ogólnopolską premierę miała książka prof. Jana Żaryna "Polska pamięć. O historii i polityce historycznej". Podczas spotkania z autorem odbyła się debata.

Swoją premierę miał też album prof. Andrzeja Strumiłły "Tajga. Niedźwiedzim tropem". Profesor w tym roku obchodzi jubileusz 90-tych urodzin; w województwie 2017 ogłoszono Rokiem Strumiłły.

Wśród innych premier znalazły się m.in. publikacje: Katarzyny i Jerzego Samusika "Dwory i pałace na Litwie" i Barbary Goralczuk "Miód".

Dzieci miały okazję spotkać się ze współautorem bestsellera "Mapy" - Danielem Mizielińskim oraz graficzką i autorką "Dynastii Miziołków" Joanną Olech.

W sobotę odbyło się też spotkanie z autorką kryminałów - Katarzyną Bondą, reporterem Filipem Springerem, językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem oraz Bożeną i Janem Walencikami - filmowcami i autorami albumów przyrodniczych.

W niedzielę odbędzie się również spotkanie z reporterką Anetą Prymaką-Oniszk oraz Mirosławem Wlekłym, autorem wydanej niedawno biografii nieżyjącego podróżnika Tony Halika. W rozmowie weźmie udział Elżbieta Dzikowska - podróżniczka i fotografka, żona Halika.

Muzyczną premierę będzie miała płyta na podstawie książki Mariusza Szczygła "Projekt: prawda". Pisarz razem z zespołem Res Factum wystąpi w podlaskiej operze w niedzielę.

Targom towarzyszy wystawa "Opowieści z Doliny Muminków" z planszami z książek Tove Jansson, prezentowana w Białostockim Teatrze Lalek.

Projekcja filmu "Przy Planty 7/9" i koncert "Parsley"

W piątek o 16:00 odbyła się projekcja filmu "Przy Planty 7/9". Ten dokument opowiada historię Bogdana Białka, który ponad 20 lat swojego życia poświęcił przywracaniu pamięci o wydarzeniach pogromu kieleckiego z lipca 1946.

Jednym z wydarzeń towarzyszących Międzynarodowym Targom Książki był piątkowy koncert Julii Pietruchy "Parsley".

| red: mak, wsz, mag


ZOBACZ TEŻ:


VI Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku

21.04.2017, 16:58

To jedyne targi książki w północno-wschodniej Polsce. Fundacja Sąsiedzi oraz Opera i Filharmonia Podlaska zapraszają na VI Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku.


Uroczysta inauguracja roku Andrzeja Strumiłły w Suwałkach

2.04.2017, 07:58

Wystawy, wydawnictwa i publikacje, koncerty, plener malarski oraz spotkania z Andrzejem Strumiłłą złożą się na obchody 90-lecia urodzin artysty wyjątkowego dla budowania tożsamości i kultury województwa podlaskiego, a mieszkającego i tworzącego na Suwalszczyźnie. Rok Andrzeja Strumiłły w Suwałkach zainauguruje w niedzielę (2.04) koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.


Aneta Prymaka-Oniszk została laureatką Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego

24.03.2017, 18:58

Za książkę "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy" literacką nagrodę prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za 2016 rok otrzymała Aneta Prymaka-Oniszk. Wyróżnienie zostało wręczone w piątek po raz 26.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Maraton Śmiechu
Fot. Joanna Żemojda
23.06.2018, 07:27, akt. 07:31

Nocny turniej piłki siatkowej w Białymstoku
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok