Radio Białystok | Wiadomości | Zbiórka pieniędzy na odbudowę polskiego kościoła w Białymstoku na Syberii

Zbiórka pieniędzy na odbudowę polskiego kościoła w Białymstoku na Syberii

autor: Agnieszka Czarkowska, Edyta Wołosik

5.06.2017, 07:26, akt. 6.06.2017, 08:26

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na odbudowę polskiego kościoła w syberyjskim Białymstoku. Akcja nosi nazwę "Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie". Organizatorem jest parafia rzymskokatolicka w Tomsku w Rosji.

Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska
Zgliszcza kościoła w Białymstoku na Syberii, fot. Agnieszka Kaniewska

Szczegóły dotyczące akcji oraz numer konta, na który można wpłacać pieniądze na odbudowę kościoła, znajdują się na stronie belostok-catholic.ru oraz na profilu facebook.com/syberyjskibialystok.

Prezydent Białegostoku deklaruje wsparcie

Prezydent Białegostoku deklaruje wsparcie promocyjne i ewentualną pomoc przy akcjach organizacji pozarządowych. Natomiast - jak mówi - nie ma możliwości przekazania pieniędzy z budżetu miasta.

- Będziemy wspierać wszystkie działania, które przyczynią się do budowy tej świątyni - zapowiada prezydent. - Bezpośrednio nie mamy takiej możliwości, szczególnie przekazywania pieniędzy za granicę. Natomiast pośrednio będziemy wspierać wszystkie działania, które prowadzą do odbudowy tej świątyni - mówi.

Kościół spłonął, pozostały jedynie fundamenty

W nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 roku, tuż po Wielkanocy, w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach, drewniany stuletni kościół spłonął. Pozostały jedynie ceglane fundamenty. Ze zgliszcz wydobyto fragment dzwonu z napisem "Dziewica Maryja" i srebrnego krzyża, który stał w centralnej części ołtarza. Jak informuje ks. Wojciech Ziółek SJ, proboszcz parafii w Tomsku - "społeczność Białegostoku oraz tomska parafia, pod której opieką znajduje się wioska, rozpoczynają zbiórkę funduszy na odbudowanie domu modlitwy, a przede wszystkim na symboliczne odtworzenie miejsca przez ponad 100 lat związanego z Polską".

Świątynię zbudowali w 1908 roku Polacy - dobrowolni przesiedleńcy z grodzieńskiej i wileńskiej guberni, którzy do Rosji pojechali za chlebem. Była to jedyna tego typu kaplica na Zachodniej Syberii, która funkcjonowała do czasów współczesnych.

Historia osady i kościoła

Polską osadę Białystok na Syberii założono pod koniec XIX w. przez dobrowolnych przesiedleńców z grodzieńskiej i wileńskiej guberni, którzy do Rosji trafili na podstawie reformy agrarnej Piotra Stołypina. Polacy spod Wilna, Grodna, Białegostoku czy Siedlec wyjechali zachęceni przez carskie władze perspektywą lepszego życia na własnej ziemi. Syberyjski Białystok założyło kilkadziesiąt rodzin. W 1908 roku Polacy zbudowali tam drewniany kościół pw. św. Antoniego Padewskiego. Działał on nieprzerwanie przez niemal 25 lat. W 1931 r. został zamknięty przez władze sowieckie. W czasie wielkiego terroru stalinowskiego i czystek etnicznych zamordowano prawie wszystkich mężczyzn z tej wsi. W sumie w ramach tzw. akcji polskiej w latach 1937-38 znikło z syberyjskiego Białegostoku blisko sto osób.

W czasie II wojny światowej budynek drewnianej świątyni przeznaczono na magazyn zboża, od 1945 r. pełnił funkcję wiejskiego klubu. W latach 80. XX wieku budynek opustoszał. W 1990 r., po raz pierwszy od 50 lat, do Białegostoku przyjechał ksiądz. Jego wizyta stała się impulsem do odnowienia katolickiej społeczności. Budynek wrócił do jej rąk. Ponowne otwarcie kościoła, już po remoncie i poświęcenie świątyni odbyło się 13 czerwca 1998 r.


| red: mag, zmj

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku chcą odbudować spalony kościół

2.05.2017, 09:01

Drewniany kościółek w Białymstoku na Syberii doszczętnie strawił ogień. Wybudowali go polscy osadnicy na początku XX wieku.


W Białymstoku na Syberii spłonął jeden z najstarszych kościołów w Rosji

19.04.2017, 09:31

We wsi Białystok - w obwodzie tomskim na Syberii - spłonął jeden z najstarszych kościołów w Rosji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok