Radio Białystok | Wiadomości | 7. rocznica beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki

7. rocznica beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki

6.06.2017, 11:40, akt. 11:51

6 czerwca mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana Solidarności. Duszpasterz robotników i obrońca praw człowieka w PRL, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki 19 października 1984 roku.

Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń
Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń

Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy. W 2009 roku kapłan został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Obecnie trwa proces kanonizacyjny księdza

Po 13-letnim procesie beatyfikacyjnym, 6 czerwca 2010 roku Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego. W mszy na placu Piłsudskiego w Warszawie uczestniczyło około 140 tysięcy osób.

Beatyfikacji w imieniu Benedykta XVI dokonał papieski legat arcybiskup Angelo Amato. - To wielki dar dla wielkiego narodu - mówił arcybiskup Amato. - Papież mówi, że nowy błogosławiony był kapłanem i męczennikiem, wytrwałym oraz niestrudzonym świadkiem Chrystusa: on zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi - dodawał arcybiskup Amato.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko sprzeciwiał się przemocy i nienawiści

Także ostatniego dnia życia, na krótko przed porwaniem przez bezpiekę, tematem jego rozważań były takie wartości, jak: wolność, sprawiedliwość i prawda. Mówił, o nich 19 października 1984 roku w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W jednej z homilii wygłoszonych w Warszawie podczas Mszy za Ojczyznę ksiądz Jerzy powiedział, iż współczuje ludziom, którzy służą komunistycznemu systemowi, ponieważ prawdziwym jego celem jest walka z godnością człowieka. 

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się 13 lat po śmierci

Po 13 latach od śmierci księdza Popiełuszki, w 1997 roku za pontyfikatu Jana Pawła II, rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Papież-Polak wielokrotnie wspominał kapłana w czasie audiencji generalnych w Watykanie oraz podczas pielgrzymek do ojczyzny. Mówił o nim między innymi, we Włocławku w 1991 roku, podkreślając jego miejsce w kulturze europejskiej.

Następca Jana Pawła II - Benedykt XVI, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego zdecydował o ogłoszeniu księdza Jerzego błogosławionym.

Od 2014 roku trwa proces kanonizacyjny księdza Jerzego

W 2015 we Francji zakończył się etap dotyczący domniemanego cudu za jego wstawiennictwem. Dokumenty przesłano do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ta, po zbadaniu sprawy przedstawi opinię papieżowi, który podejmuje decyzję o kanonizacji.

Wspomnienie liturgiczne błogosławionego jest obchodzone 19 października, w dniu jego śmierci. Grób księdza Jerzego przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie jest celem licznych pielgrzymek. Odwiedziło go dotychczas ponad 18 milionów ludzi. Modlił się przy nim w 1987 roku Jan Paweł II oraz kardynał Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Relikwie błogosławionego znajdują się w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 we wsi Okopy koło Suchowoli.

źródło: IAR | red: wsz

ZOBACZ TEŻ:


Bł. ks. Jerzy Popiełuszko upamiętniony na muralu w Suchowoli

22.11.2016, 07:20

W ten sposób oddano hołd błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce. Wizerunek kapłana znalazł się na muralu w Suchowoli.


Białystok: Relikwie bł. Jerzego Popiełuszki w kościele św. Kazimierza Królewicza

24.04.2016, 17:30

Relikwie, które znalazły się w kościele św. Kazimierza Królewicza to krew męczennika, który urodził się w Suchowoli.


Suwałki: Relikwie księdza Jerzego Popiełuszki w kościele Najświętszego Serca Jezusa

19.10.2015, 14:32

Relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki będą złożone w poniedziałek w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Suwałkach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


100 litrów na 100-lecie!


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok