Radio Białystok | Wiadomości | Mali pacjenci i ich rodzice spotkali się podczas zjazdu ""onkoludków" w Ełku

Mali pacjenci i ich rodzice spotkali się podczas zjazdu ""onkoludków" w Ełku

18.06.2017, 17:43, akt. 18:10

Wzajemne wsparcie potrzebne w walce z chorobą, integracja i zabawa - temu służyło doroczne spotkanie "onkoludków" - byłych i obecnych pacjentów Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, które w niedzielę (18.06) odbyło się w Ełku.

Khorzhevska - Fotolia.com
Khorzhevska - Fotolia.com

To ósmy taki zjazd. Wzięło w nim udział około dwustu uczestników. To byli i obecni pacjenci białostockiej kliniki na różnych etapach leczenia wraz z rodzinami.

Bawić, zintegrować i zdobywać wiedzę medyczną 

Młodsi pacjenci wspólnie z wolontariuszami Fundacji "Pomóż Im" z Białegostoku bawili się w atmosferze rodzinnego pikniku, rodzice mogli też posłuchać wykładów o tematyce medycznej. Wszystko po to, by się zintegrować, bawić, ale też zdobywać wiedzę medyczną potrzebną na co dzień w walce z chorobą.

Czy osoby dotknięte chorobą onkologiczną mogą mieć dzieci?

Wiceprezes Fundacji "Pomóż Im" dr hab. Katarzyna Muszyńska-Rosłan powiedziała, że w tym roku głównym tematem medycznym były kwestie posiadania w przyszłości dzieci przez osoby, które dotknie choroba onkologiczna. Rozmawiano o tym, jakie problemy mogą się z tym wiązać, jak im przeciwdziałać, na jakie zagadnienia i kiedy należy zwrócić uwagę. Tematyka ta wypłynęła od samych starszych wyleczonych pacjentów i ich rodziców - dodała.

Muszyńska-Rosłan powiedziała, że rodzice dostali informację o tym, że fakt, że ich dziecko chorowało na chorobę onkologiczną nie oznacza, że taki były pacjent nie może mieć w przyszłości dzieci, ani też nie znaczy, że jego dzieci będą chore. Mówi, że choroba "absolutnie nie stanowi żadnego zagrożenia dla ich potomstwa".

W takim sensie, że nie jest to choroba wrodzona, dziedziczna - poza wybranymi przypadkami oczywiście - nie jest to choroba, którą się dziedziczy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dzieci mieć. Na przeszkodzie może stać jedynie leczenie, które wcześniej część naszych dzieci otrzymała, bo ono może powodować, że jajniki czy jądra nie pracują na 100 proc. - powiedziała dr hab. Katarzyna Muszyńska-Rosłan.

Dlatego lekarze podpowiadają rodzicom co, jak i kiedy sprawdzać w tej tematyce oraz co można zrobić gdyby dorośli ex-pacjenci po chorobie onkologicznej mieli problemy z płodnością. Dodała, że współczesna medycyna pozwala zabezpieczyć takie osoby - jeszcze przed rozpoczęciem leczenia - by w przyszłości mogły mieć dzieci.

Gdy rodzice słuchali wykładu, młodsze dzieci korzystały z różnych zabaw z wolontariuszami. 

To wszystko powoduje, że mamy mają tę godzinę, półtorej, żeby wysłuchać wykładów, pomyśleć, porozmawiać, popytać. Ten wykład jest jeszcze dodatkowo fajny, bo połączony z informacją od tych, którzy wyzdrowieli i mają dzieci, choć niektórzy nie od razu. Ten wykład jest prawdziwy - podkreśliła Muszyńska-Rosłan.

Wzajemne wsparcie

Lekarze podkreślają, że takie spotkania są ważne i potrzebne w leczeniu pacjentów. "Ten pozytywny przekaz z różnych czasów leczenia jest - mnie się wydaje - szalenie ważny. Tego nie zrobi żaden psycholog, tego nie zrobi żaden lekarz, żeby tak podbudować tych, u których te lęki są jeszcze duże. Nikt im nie przekaże tak pozytywnego naładowania, jak zrobią to ci rodzice, czy ci wolontariusze, którzy mieli to wiele, wiele lat temu" - podsumowała Katarzyna Muszyńska-Rosłan.

Spotkanie w Ełku wspólnie z Fundacją "Pomóż im" zorganizowało ełckie stowarzyszenie "Onkoludki".

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Będzie nowy aparat USG - 400 tys. zł na sprzęt dla Białostockiego Centrum Onkologii

14.06.2017, 07:52

Białostockie Centrum Onkologii będzie mogło kupić nowy aparat USG. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał na to 400 tys. zł z budżetu województwa.


Białostoczanki włączają się do akcji "Daj Włos". Niektórzy fryzjerzy rezygnują

8.06.2017, 12:11

Białostoccy fryzjerzy mają pełne ręce roboty. Coraz więcej dziewcząt czeka w kolejkach, by ściąć włosy i przekazać je na rzecz pacjentów onkologicznych.


Ponad tysiąc książek zebranych w Białymstoku trafi do Centrum Onkologii i UDSK

17.03.2017, 11:52

Wyniki zbiórki zaskoczyły samych organizatorów. Dokładnie 1070 książek udało się zebrać w ramach akcji "Łączy nas książka" organizowanej przez pracowników Biblioteki Politechniki Białostockiej.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok