Radio Białystok | Wiadomości | Osobiste prace artysty na wystawie obok jego domu - Galeria Andrzeja Strumiłły w Maćkowej Rudzie

Osobiste prace artysty na wystawie obok jego domu - Galeria Andrzeja Strumiłły w Maćkowej Rudzie

21.07.2017, 07:30, akt. 07:52

Druga galeria Andrzeja Strumiłły została otwarta na Suwalszczyźnie - w Maćkowej Rudzie, gdzie artysta mieszka i tworzy od lat 80. XX wieku. Rok 2017 jest rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.

Prof. Andrzej Strumiłło, Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
Prof. Andrzej Strumiłło, Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda

Żywa pracownia z unikatowymi obrazami


Galeria powstała w budynku obok domu, gdzie od około 30 lat mieszka artysta. To miejsce, gdzie do tej pory tworzył Strumiłło, więc obok obrazów są tam także stoły z farbami i pędzlami artysty. 

- To miała być pracownia i to jest pracownia. Prace, które wiszą na tych ścianach stworzyły jednak swoistą galerię - powiedział Andrzej Strumiłło. 

W galerii można zobaczyć nowe, ale także stare, nigdzie dotąd niewystawiane, obrazy sprzed wielu lat, z lat 50. i 70. XX wieku. 


Na wystawie prace szczególnie lubiane przez artystę 


Andrzej Strumiłło podkreślił, że prace, które się znajdują w nowej galerii są bardzo osobiste i szczególnie lubiane przez niego. Poza tym – dodał Strumiłło – zgromadzone tu obrazy to prace smutne i tym samym mało atrakcyjne wystawienniczo. Dlatego znalazły się w jego prywatnym archiwum. Galeria jest otwarta codziennie od godziny 10. 


Artysta wybrał Suwalszczyznę 30 lat temu


Andrzej Strumiłło przyjechał na Suwalszczyznę w latach 80. XX wieku. W Maćkowej Rudzie nad rzeką Czarną Hańczą wybudował dworek, zajął się hodowlą koni i dalej tworzył. Na przełomie wieków XX i XXI, na jego posesji obok domu odbywały się plenery rzeźbiarskie. 

Profesor Strumiłło jest honorowym obywatelem Suwałk. W 2009 r. w mieście otwarto Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, gdzie prezentowany jest dorobek artysty, m.in. obrazy, fotografie, ilustracje książkowe, przedmioty przywiezione z wielu podróży na Daleki Wschód. 


Rok 2017 rokiem Andrzeja Strumiłły


W 2016 roku powstał pomysł uczczenia w szczególny sposób urodzin artysty. Sejmik województwa podlaskiego uchwalił rok 2017 Rokiem Andrzeja Strumiłły. W przyjętym stanowisku podkreślono, że prof. Strumiłło jest niezwykle ważną postacią w budowaniu tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego. 

Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 r. w Wilnie, choć niektóre źródła podają błędnie rok 1928. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. 

W 1984 r. osiadł w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie. Został wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasług.

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Obrazy i rysunki profesora Strumiłły można oglądać w Białej Synagodze w Sejnach

25.06.2017, 15:30

Nowe obrazy i rysunki profesora Andrzeja Strumiłły będzie można oglądać w Sejnach. W Białej Synagodze odbędzie się w niedzielę (25.06) wernisaż wystawy z cyklu LOT. Tematem głównym są skrzydła. Kilka dni wcześniej obrazy z tego cyklu mogli też oglądać suwalczanie.


Prof. Andrzej Strumiłło oczami dzieci

8.06.2017, 15:02

To jeden ze sposób świętowania w województwie podlaskim roku profesora Andrzeja Strumilły. Wyzwanie podjęło kilkuset małych twórców z całego regionu.


Uroczysta inauguracja roku Andrzeja Strumiłły w Suwałkach

2.04.2017, 07:58

Wystawy, wydawnictwa i publikacje, koncerty, plener malarski oraz spotkania z Andrzejem Strumiłłą złożą się na obchody 90-lecia urodzin artysty wyjątkowego dla budowania tożsamości i kultury województwa podlaskiego, a mieszkającego i tworzącego na Suwalszczyźnie. Rok Andrzeja Strumiłły w Suwałkach zainauguruje w niedzielę (2.04) koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.


"Strumiłło. Rozmowa o życiu, sztuce i podróżach" - audycja Andrzeja Bajguza

25.03.2017, 13:00

Rok 2017 to rok Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Ten wszechstronny artysta opowiada o dramatycznych wydarzeniach, których był świadkiem, o dalekich artystycznych podróżach i małej ojczyźnie - Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie,


Powstał kalendarz z pracami Andrzeja Strumiłły

27.12.2016, 06:51

W najbliższych 12 miesiącach w całym regionie odbywać się będą też wystawy, plener rzeźbiarski i spotkania autorskie z profesorem.


Rok 2017 - Rokiem Profesora Andrzeja Strumiłły w Podlaskiem

30.11.2016, 18:08

Z pomysłem uhonorowania profesora Strumiłły wystąpiło Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" w Suwałkach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok