Radio Białystok | Wiadomości | Nie pozwalali wyjechać tirowi z drewnem z puszczy - ekolodzy blokowali drogę

Nie pozwalali wyjechać tirowi z drewnem z puszczy - ekolodzy blokowali drogę

autor: Aneta Gałaburda

4.08.2017, 12:39, akt. 5.08.2017, 13:47

Kilkudziesięciu ekologów blokowało w piątek (4.08) drogę Narewkowską w Starej Białowieży. To uczestnicy obozu w Puszczy Białowieskiej, który jest tam od maja.

Protest aktywistów Greenpeace i Dzikiej Polski w Puszczy Białowieskiej, fot. Ryszard Minko
Protest aktywistów Greenpeace i Dzikiej Polski w Puszczy Białowieskiej, fot. Ryszard Minko

Nie pozwalali wyjechać tirowi

Ekolodzy z Polski i 6 innych krajów, do tej pory przeprowadzili kilkanaście akcji blokowania ciężkiego sprzętu do cięcia drzew.

- W piątek po raz pierwszy nie pozwalają wyjechać z puszczy tirowi, który wywozi ścięte drzewo - mówił Jakub Rok. Ekolodzy zablokowali drogę i domagali się okazania dokumentacji potwierdzającej, że na wywożonym drewnie nie było stwierdzonych siedlisk chronionych chrząszczy.

Ekolodzy uważają ponadto, że wywożenie ponad 100-letnich drzew jest sprzeczne z decyzją Trybunału Sprawiedliwości. Po tym, jak tir odjechał inną drogą, ekolodzy zakończyli piątkową blokadę.



Z rzecznikiem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosławem Krawczykiem rozmawia Andrzej Bajguz



MSZ przesłało odpowiedź Trybunałowi Sprawiedliwości

MSZ przesłało w piątek wieczorem (4.08) Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej polskie stanowisko w sprawie prac w Puszczy Białowieskiej. W zeszłym tygodniu unijni sędziowie nakazali wstrzymanie wszelkich prac w Puszczy aż do wydania ostatecznej decyzji Trybunału. Jednak Ministerstwo Środowiska zapowiedziało kontynuację prac.

Rzecznik  ministerstwa środowiska Aleksander Brzózka mówił wcześniej w Polskim  Radiu 24, że dokument ma charakter poufny, co spowodowane jest dobrem  postępowania.

Spór od marca 2016 r.

Spór wokół puszczy przybrał na sile, kiedy pod koniec marca 2016 roku minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża. Przewiduje on większe cięcia, które są tłumaczone przez leśników koniecznością walki z masowym występowaniem kornika atakującego świerki.

Decyzja ta wywołała sprzeciw części organizacji naukowych i ekologicznych. Ekolodzy postulują też, by cała puszcza została objęta statusem parku narodowego.


źródło: IAR | red: mag, zmj, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ekolodzy blokują, leśnicy powołują zespół a Trybunał Sprawiedliwości czeka na odpowiedź

4.08.2017, 06:51

Trybunał Sprawiedliwości do 4 sierpnia czeka na odpowiedź Polski w sprawie Puszczy Białowieskiej. W czwartek ekolodzy znów zablokowali maszynę do wycinki drzew.


Beata Mazurek: Puszcza Białowieska niszczona nie przez człowieka, tylko przez korniki

1.08.2017, 14:24

- Wiadomo, że Puszcza Białowieska jest niszczona nie przez człowieka, tylko przez korniki; poczekajmy cierpliwie na odpowiedź ministra środowiska na zarzuty wobec działań w Puszczy Białowieskiej, która ma być znana 4 sierpnia - powiedziała we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.


Ekolodzy oczekują natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej

28.07.2017, 17:20

Koalicja organizacji pozarządowych zaangażowanych w obronę Puszczy Białowieskiej oczekuje od rządu natychmiastowego zastosowania się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazuje zaprzestania wycinki w puszczy - poinformowali w piątek ekolodzy.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok