Radio Białystok | Wiadomości | Zbiornik retencyjny za ok. 2-3 mln zł ma zapobiec podtopieniom budynków w Suwałkach

Zbiornik retencyjny za ok. 2-3 mln zł ma zapobiec podtopieniom budynków w Suwałkach

12.08.2017, 13:28, akt. 15:08

Zbiornik retencyjny za około 2-3 mln zł ma pomóc mieszkańcom osiedla Hańcza w Suwałkach, którym ulewy kilka razy w roku powodują podtopienia domów. Zbiornik ma być gotowy za rok.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Ulewy już kilka razy tego lata podtopiły kilkadziesiąt domów na osiedlu Hańcza. Gromadząca się na ulicach woda spływa wówczas do wielu domów. Mieszkańcy muszą wylewać wodę z piwnic wiadrami. Niektórzy bezskutecznie gromadzili przed domami worki z piaskiem, by zapobiec kolejnym podtopieniom. Ulica Warszawska podczas ulew staje się nieprzejezdna, a jadące nią samochody grzęzną w głębokiej wodzie. Tak jest od wielu lat.

Poszkodowani mieszkańcy zaapelowali do władz Suwałk, by te zrobiły porządek z systemem odprowadzania wody w tej części miasta.

Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta poinformował, że władze miasta postanowiły zareagować w tej sprawie w trybie pilnym. Dodał, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji uznało, że najlepszym wariantem będzie budowa zbiornika retencyjnego. Zbiornik powstanie przy ul. Krakowskiej i będzie miał poj. ponad 4 tys. metrów sześciennych.

Według Sznela, wybudowany zbiornik retencyjny odbierze nadmiar wody z ulic sąsiadujących z ulicami Warszawską i Ełcką. Inwestycja będzie kosztowała miasto ok. 2-3 milionów złotych. Magistrat planuje wybudować zbiornik w połowie 2018 roku.

Do tego czasu podejmowane będą doraźne interwencje. Prezydent Suwałk polecił prezesowi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, by przy każdych dużych opadach w pogotowiu czekały beczkowozy, które mają wypompowywać wodę z ulic po to by zniwelować problem podtopień. 

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Burze z gradem i silne porywy wiatru - strażacy interweniowali ponad 70 razy

11.07.2017, 08:38

Noc była spokojna, ale we wtorek (11.07) wieczorem strażacy i energetycy mieli pełne ręce roboty. Nawałnice, jakie przetoczyły się nad regionem, łamały drzewa, uszkadzały linie energetyczne oraz zalewały posesje. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
BIAŁYSTOK
21.07.2018, 13:24, akt. 14:06

Krew w wakacje na wagę złota


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok