Radio Białystok | Wiadomości | Kamila Lićwinko z medalem mistrzostw świata w Londynie

Kamila Lićwinko z medalem mistrzostw świata w Londynie

autor: Jerzy Kułakowski

12.08.2017, 21:41, akt. 23:06

Kamila Lićwinko zdobyła brązowy medal w skoku wzwyż na lekkoatletycznych MŚ w Londynie. Zawodniczka Podlasia Białystok na niższych wysokościach miała pewne problemy, ale w pierwszej próbie zaliczyła 1,99 m, a to jej najlepszy wynik w tym sezonie.

Kamila Lićwinko, MP w Lekkoatletyce w Białymstoku 2017, fot. Joanna Żemojda

Tytuł rezultatem 2,03 obroniła Rosjanka startująca pod neutralną flagą Maria Lasickiene (panieńskie Kuczina). Srebro przypadło Julii Lewczenko, która pokonała poprzeczkę na wysokości 2,01, co jest rekordem życiowym Ukrainki.

24-letnia Lasickiene, która jedynie w pierwszej próbie strąciła poprzeczkę na 1,99, trzykrotnie atakowała 2,08, ale nie udało jej się pokonać wysokości gorszej o centymetr od rekordu świata Bułgarki Stefki Kostadinowej z 1987 roku.

Polka rozpoczęła konkurs od dwóch czystych skoków (1,84 i 1,88), jednak na kolejnych wysokościach miała problemy. W drugich próbach zaliczyła 1,92 i 1,95. Kluczowa dla losów konkursu okazała się wysokość 1,97. Bez problemów pokonały ją prowadzące Rosjanka i Ukrainka, a zawodniczka Podlasia Białystok - dopiero w trzecim skoku. Jednak jej rywalki i kandydatki do medalu Niemka Marie-Laurence Jungfleisch oraz Brytyjki Katarina Johnson-Thompson i Morgan Lake strąciły trzy razy.

Lićwinko, pewna już medalu, zadziwiła Lasickiene i Lewczenko na wysokości 1,99, którą pokonała w pierwszej próbie. To jej najlepszy wynik w sezonie. Ukrainka też nie miała kłopotów na 1,99. Niespodziewanie strąciła poprzeczkę Lasickiene i przeniosła kolejna próbę na 2,01. Tę wysokość pokonała w pierwszym skoku, podobnie jak 2,03.

Ani Polce, halowej mistrzyni świata z Sopotu z 2014 roku, ani 19-letniej Ukraince, która w 2016 w Bydgoszczy zdobyła brązowy medal mistrzostw świata do lat 20, nie udało się rozprawić z wysokością powyżej dwóch metrów.

Zwyciężyła Rosjanka Maria Lasickiene, srebro zdobyła Ukrainka Julia Lewczenko.

Największą niespodzianką było odpadnięcie mistrzyni olimpijskiej z Rio de Janeiro Hiszpanki Ruth Beitii już na wysokości 1,92.

Po eliminacjach byłam dobrze nastawiona, ale to nie był łatwy konkurs. Powiedziałam sobie przed nim, że co by się nie działo to będę walczyć o medal do ostatniej kropli krwi. Jestem szczęśliwa. Rekord sezonu wyrównany, rekord stadionu, no i brąz. Nareszcie, po tylu latach. Wiedziałam, że nie mogę się poddać, bo tak ciężko pracowałam na ten medal i jestem w dobrej dyspozycji

- mówiła w wywiadzie TVP Lićwinko.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował na Twitterze, że wystąpi do Komisji sportu o nagrodę w wysokości 20 tys. zł dla Kamili Lićwinko, podobnie jak dla Wojciecha Nowickiego - brązowego medalisty w rzucie młotem.

źródło: PAP | red: mak

Kamila Lićwinko wystąpi w finałowym konkursie skoku wzwyż lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie. Mistrzyni Polski, tak jak i jedenaście zawodniczek, pokonała wysokość 1,92 m.

Kolejne medale podlaskich zawodników na MP w Lekkoatletyce w Białymstoku [wideo, zdjęcia]

23.07.2017, 07:21

To ostatni dzień zmagań na stadionie w Zwierzyńcu.

Kamila Lićwinko ze złotem na MP w Lekkoatletyce [zdjęcia, wideo]

22.07.2017, 18:56

Kamila Lićwinko (KS Podlasie Białystok) w skoku wzwyż pokonała poprzeczkę na wysokości 1,95 m i zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Polski w Lekkoatletyce w Białymstoku.