Radio Białystok | Wiadomości | W klasztorze wigierskim plener malarski z prof. Andrzejem Strumiłłą

W klasztorze wigierskim plener malarski z prof. Andrzejem Strumiłłą

autor: Iza Kosakowska

6.09.2017, 14:12, akt. 14:21

Artyści z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi biorą udział w rozpoczynającym się w środę (6.09) na Wigrach Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Erem” z Andrzejem Strumiłłą. To kolejne wydarzenie w ramach ogłoszonego w województwie podlaskim roku twórczości profesora.

Prof. Andrzej Strumiłło, Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
Prof. Andrzej Strumiłło, Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda

Tematem przewodnim pleneru jest erem, czyli miejsce odosobnienia. Dlatego też lokalizacja tego wydarzenia nie jest przypadkowa. Przed wiekami na półwyspie wigierskim - właśnie w eremach - mieszkali  pustelnicy i mnisi. W projekcie na zaproszenie profesora Strumiłły wezmą udział międzynarodowi artyści. Na Suwalszczyźnie spędzą 10 dni.

Obrazy, które w tym czasie powstaną, zaprezentowane zostaną na uroczystym wernisażu w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach 16 września. Tego dnia, oprócz wystawy powstałych podczas pleneru malarskiego dzieł, zaplanowano prezentację wierszy oraz twórczości profesora  Andrzeja Strumiłły. Wydarzenie uświetnią Suwalski Chór PRIMO, a także grupy Trioa'Tre, Pogranicze, Onegdaj, Wigranie oraz Augustowska Fabryka Dźwięków.

| red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Andrzej Strumiłło odebrał diamentową Włócznię Jaćwingów

5.08.2017, 08:23

Podczas uroczystej gali w Suwalskim Ośrodku Kultury władze Suwałk wręczyły (4.08) doroczne nagrody Włócznie Jaćwingów. 6 statuetek, w tym jedna diamentowa, trafiło do osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla miasta w minionym roku.


Osobiste prace artysty na wystawie obok jego domu - Galeria Andrzeja Strumiłły w Maćkowej Rudzie

21.07.2017, 07:30

Druga galeria Andrzeja Strumiłły została otwarta na Suwalszczyźnie - w Maćkowej Rudzie, gdzie artysta mieszka i tworzy od lat 80. XX wieku. Rok 2017 jest rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.


Prof. Andrzej Strumiłło oczami dzieci

8.06.2017, 15:02

To jeden ze sposób świętowania w województwie podlaskim roku profesora Andrzeja Strumilły. Wyzwanie podjęło kilkuset małych twórców z całego regionu.


Uroczysta inauguracja roku Andrzeja Strumiłły w Suwałkach

2.04.2017, 07:58

Wystawy, wydawnictwa i publikacje, koncerty, plener malarski oraz spotkania z Andrzejem Strumiłłą złożą się na obchody 90-lecia urodzin artysty wyjątkowego dla budowania tożsamości i kultury województwa podlaskiego, a mieszkającego i tworzącego na Suwalszczyźnie. Rok Andrzeja Strumiłły w Suwałkach zainauguruje w niedzielę (2.04) koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok