Radio Białystok | Wiadomości | "90 lat Andrzeja Strumiłły" – wystawa w Suwalskim Ośrodku Kultury

"90 lat Andrzeja Strumiłły" – wystawa w Suwalskim Ośrodku Kultury

29.09.2017, 20:25, akt. 21:35

"90 lat Andrzeja Strumiłły" to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się w piątek wieczorem (29.09) w Suwalskim Ośrodku Kultury (SOK) z okazji jubileuszu artysty. Rok 2017 jest rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.

Rok 2017 Rokiem Profesora Andrzeja Strumiłły, fot. Wojciech Oksztol, źródło: Wrota Podlasia
Rok 2017 Rokiem Profesora Andrzeja Strumiłły, fot. Wojciech Oksztol, źródło: Wrota Podlasia

W patio Suwalskiego Ośrodka Kultury zaprezentowanych zostało 18 wielkoformatowych obrazów artysty z cyklu Lot, przedstawiających postacie ludzkie ze skrzydłami.

Są to postacie człekopodobne, wolne od kostiumu, czasem to tylko ciało symboliczne i symboliczne są skrzydła. Tęsknota człowieka do skrzydeł nie jest niczym nowym, jest stara jak ludzkość, ona zawsze nam towarzyszyła. Tęsknimy do skrzydeł, bo skrzydła pozwalają nam unieść się ponad sprawy codzienności - powiedział podczas wernisażu Andrzej Strumiłło.

Na pytanie prowadzącego wernisaż Andrzeja Zujewicza z SOK, czy będą następne cykle Lotu, Strumiłło odpowiedział, że to jest drugi cykl, ale czy będzie następny trudno powiedzieć. "Być może, że temat będzie podjęty, ale niewiele mam czasu, a wiele rzeczy do zrobienia, następne wystawy, następne książki" - dodał.

Drugą część obrazów z serii Lot artysty można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach. Jest tam 12 pozostałych wielogabarytowych obrazów.

Rok Andrzeja Strumiłły

Wystawa w SOK jest częścią cyklu imprez organizowanych z okazji obchodów Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. O ogłoszeniu 2017 r. Rokiem Strumiłły zdecydował w ub. r. sejmik województwa podlaskiego. W przyjętym stanowisku podkreślono, że prof. Strumiłło jest niezwykle ważną postacią w budowaniu tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego.

Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 r. w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 r. osiadł w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie. Został wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasług.

Honorowy obywatel Suwałk

Profesor Strumiłło jest honorowym obywatelem Suwałk. W 2009 r. w mieście otwarto Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, gdzie prezentowany jest dorobek artysty, m.in. obrazy, fotografie, ilustracje książkowe, przedmioty przywiezione z wielu podróży na Daleki Wschód. (PAP)

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


W klasztorze wigierskim plener malarski z prof. Andrzejem Strumiłłą

6.09.2017, 14:12

Artyści z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi biorą udział w rozpoczynającym się w środę (6.09) na Wigrach Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Erem” z Andrzejem Strumiłłą. To kolejne wydarzenie w ramach ogłoszonego w województwie podlaskim roku twórczości profesora.


Andrzej Strumiłło odebrał diamentową Włócznię Jaćwingów

5.08.2017, 08:23

Podczas uroczystej gali w Suwalskim Ośrodku Kultury władze Suwałk wręczyły (4.08) doroczne nagrody Włócznie Jaćwingów. 6 statuetek, w tym jedna diamentowa, trafiło do osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla miasta w minionym roku.


Osobiste prace artysty na wystawie obok jego domu - Galeria Andrzeja Strumiłły w Maćkowej Rudzie

21.07.2017, 07:30

Druga galeria Andrzeja Strumiłły została otwarta na Suwalszczyźnie - w Maćkowej Rudzie, gdzie artysta mieszka i tworzy od lat 80. XX wieku. Rok 2017 jest rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.


Obrazy i rysunki profesora Strumiłły można oglądać w Białej Synagodze w Sejnach

25.06.2017, 15:30

Nowe obrazy i rysunki profesora Andrzeja Strumiłły będzie można oglądać w Sejnach. W Białej Synagodze odbędzie się w niedzielę (25.06) wernisaż wystawy z cyklu LOT. Tematem głównym są skrzydła. Kilka dni wcześniej obrazy z tego cyklu mogli też oglądać suwalczanie.


Prof. Andrzej Strumiłło oczami dzieci

8.06.2017, 15:02

To jeden ze sposób świętowania w województwie podlaskim roku profesora Andrzeja Strumilły. Wyzwanie podjęło kilkuset małych twórców z całego regionu.


Uroczysta inauguracja roku Andrzeja Strumiłły w Suwałkach

2.04.2017, 07:58

Wystawy, wydawnictwa i publikacje, koncerty, plener malarski oraz spotkania z Andrzejem Strumiłłą złożą się na obchody 90-lecia urodzin artysty wyjątkowego dla budowania tożsamości i kultury województwa podlaskiego, a mieszkającego i tworzącego na Suwalszczyźnie. Rok Andrzeja Strumiłły w Suwałkach zainauguruje w niedzielę (2.04) koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.


"Strumiłło. Rozmowa o życiu, sztuce i podróżach" - audycja Andrzeja Bajguza

25.03.2017, 13:00

Rok 2017 to rok Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Ten wszechstronny artysta opowiada o dramatycznych wydarzeniach, których był świadkiem, o dalekich artystycznych podróżach i małej ojczyźnie - Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie,
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok