Radio Białystok | Wiadomości | Proces za zakłócenie wystawy o gen. Andersie – wyrok za 2 tygodnie

Proces za zakłócenie wystawy o gen. Andersie – wyrok za 2 tygodnie

12.10.2017, 08:45, akt. 14:42

Przed Sądem Okręgowym w Suwałkach zakończyło się w czwartek (12.10) postępowanie odwoławcze od wyroku, którym sąd I instancji uniewinnił obwinionych o zakłócenie otwarcia w tym mieście wystawy o generale Władysławie Andersie. Wyrok - za dwa tygodnie.

Koniec procesu ws. zakłócenia otwarcia wystawy - wyrok 29 czerwca, fot. Iza Kosakowska
Koniec procesu ws. zakłócenia otwarcia wystawy - wyrok 29 czerwca, fot. Iza Kosakowska

Sprawa dotyczy zdarzenia, które miało miejsce w marcu ub. roku, w ostatnim dniu - trwającej wówczas - kampanii wyborczej do Senatu w części województwa podlaskiego, w której o mandat ubiegała się córka generała Anna Maria Anders.


Suwałki: Zamieszanie na otwarciu wystawy o generale Andersie


Kandydatka PiS, która ostatecznie mandat zdobyła, uczestniczyła wtedy w otwarciu w Archiwum Państwowym w Suwałkach wystawy "Armia Skazańców", poświęconej jej ojcu - gen. Władysławowi Andersowi.

Policja uznała, że przepisy naruszyło pięć osób 

Otwarcie zostało zakłócone przez grupę osób, które protestowały przeciwko prowadzeniu kampanii wyborczej w takim miejscu. Część z nich miała znaczki Komitetu Obrony Demokracji (KOD). Doszło do utarczek słownych. Po kilku miesiącach pięciu osobom policja postawiła zarzuty z kodeksu wykroczeń, dotyczące naruszenia porządku w miejscu publicznym.

W czwartek zakończył się powtórny proces w tej sprawie. W pierwszym przed suwalskim sądem rejonowym również zapadł wyrok uniewinniający, ale przez sąd okręgowy został on uchylony, a sprawa przekazana do ponownego rozpoznania I instancji.

Wyrok za 2 tygodnie

W ponownym procesie sąd rejonowy również wszystkich obwinionych uniewinnił; wyrok ponownie zaskarżyła policja. W czwartek przed sądem odwoławczym strony wygłosiły mowy końcowe, publikację wyroku sąd odroczył do 26 października.

źródło: PAP | red: mak, sk

ZOBACZ TEŻ:


Policja zaskarżyła uniewinnienie w procesie o zakłócenie wystawy w Suwałkach

17.08.2017, 12:30

Będzie ciąg dalszy procesu pięciu osób obwinionych o zakłócenie otwarcia w Suwałkach wystawy o gen. Władysławie Andersie. Ponowne ich uniewinnienie przez sąd I instancji zaskarżyła policja; termin rozpoznania apelacji nie został jeszcze wyznaczony.


Suwalski sąd ponownie uniewinnił osoby obwinione o zakłócenie otwarcia wystawy o gen. Andersie

29.06.2017, 11:55

Sąd Rejonowy w Suwałkach ponownie uniewinnił w czwartek (29.06) pięć osób obwinionych o zakłócenie w tym mieście otwarcia wystawy o generale Władysławie Andersie. Do zdarzenia doszło w marcu 2016 r.


Koniec procesu ws. zakłócenia otwarcia wystawy w Suwałkach - wyrok w przyszłym tygodniu

23.06.2017, 14:15

29 czerwca Sąd Rejonowy w Suwałkach ogłosi wyrok w zakończonym w piątek (23.06) ponownym proces pięciu osób obwinionych o zakłócenie otwarcia w tym mieście wystawy o gen. Andersie. Policja chce dla nich kar ograniczenia wolności; obrona uniewinnienia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok