Radio Białystok | Wiadomości | W Suwałkach trwa poszukiwanie dawców szpiku

W Suwałkach trwa poszukiwanie dawców szpiku

autor: Iza Kosakowska

12.10.2017, 12:28, akt. 12:43

Podzielmy się cząstką siebie apeluje suwalska Fundacja Promyk. W mieście trwa akcja poszukiwania potencjalnych dawców szpiku. Po raz kolejny fundacja odwiedza suwalskie szkoły ponadgimnazjalne i zachęca do rejestrowania się w bazie dawców.

foto: Anna Przybycień
foto: Anna Przybycień

Każdy z nas może uratować komuś życie - podkreślają organizatorzy akcji. Podczas spotkań z uczniami, przedstawiciele fundacji oraz osoby, które już oddały swój szpik opowiadają o procedurach, o tym jak przebiega pobieranie szpiku, opowiadają też o osobach, które czekają na taki dar. 

Na każdym ze spotkań trwa także rejestracja osób, które w przyszłości chciałyby oddać swój szpik choremu. To, jak podkreśla szefowa Fundacji Promyk Maria Sienkiewicz, szansa żeby wszyscy, zwłaszcza ludzie spoza Suwałk, którzy chcą się zarejestrować, jako potencjalni dawcy mogli to zrobić od razu. Jak wyjaśnia, nie zawsze ci którzy chcą trafić do bazy dawców, mogą dojechać na ogólną akcję, która zaplanowana jest na 18 października. 

Do tej pory Fundacja odwiedziła już m.in. Centrum Kształcenia Rolniczego i Zespół Szkół Doskonalenia Zawodowego. W przyszłym tygodniu prelekcje odbędą się jeszcze w Zespole Szkół Technicznych oraz III LO. Zwieńczeniem wszystkich akcji będzie Dzień Dawcy Szpiku dla Mikołaja i Innych, który odbędzie się 18 października w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. 

Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który przejdzie wstępny wywiad medyczny i wypełni formularz z danymi osobowymi. Zostanie pobrany od niego wymaz z ust, konieczny do badania antygenów zgodności tkankowej. Procedura trwa zaledwie około 20 minut.

| red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Rynek Kościuszki w Białymstoku naszpikowany gwiazdami sportu

14.09.2017, 07:15

Przedstawicieli kilkunastu dyscyplin sportowych można było spotkać w czwartek (14.09) na Rynku Kościuszki w Białymstoku.


Klinika Hematologii USK w Białymstoku z certyfikatem "W trosce o pacjenta"

12.09.2017, 15:30

Szybka - osobiście lub przez telefon - pomoc w wyjaśnieniu danego problemu i wsparcie psychologiczne dostają od pielęgniarek i lekarzy pacjenci z przewlekłą białaczką szpikową, którzy leczą się z Klinice Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.


Poszukiwani dawcy szpiku - akcja w Suwałkach

26.02.2017, 05:30

88 osób z Suwałk zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych DKMS Polska. W mieście trwała akcja poszukiwania osób, które chciałyby pomóc m.in. chorym na białaczkę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok