Radio Białystok | Wiadomości | To zaproszenie do zaangażowania się w życie miasta – radni PiS przygotowali uchwałę o inicjatywie lokalnej

To zaproszenie do zaangażowania się w życie miasta – radni PiS przygotowali uchwałę o inicjatywie lokalnej

12.10.2017, 14:44, akt. 15:04

Radni PiS w Radzie Miasta Białystok przygotowali projekt uchwały o inicjatywie lokalnej. Chodzi o projekty, które mieszkańcy nie tylko wskażą do finansowania, ale również będą przy nich współpracowali i wniosą własny wkład, np. swoją pracę.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Zaproszenie do zaangażowania się w życie miasta

"Chcielibyśmy, żeby społeczeństwo jeszcze bardziej partycypowało w tym, co dzieje się w naszym mieście. Po reaktywacji rad osiedli, po budżecie obywatelskim, to kolejny ukłon w stronę mieszkańców, zaproszenie do zaangażowania się w życie miasta" - mówił w czwartek (12.10) dziennikarzom przewodniczący Rady Miasta Mariusz Gromko (PiS).

Mówił, że przygotowanie projektu zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi, które były prowadzone m.in. z organizacjami pozarządowymi. Powiedział, że ich uwagi (dotyczące głównie kryteriów oceny) zostały w dokumencie ujęte.

Projekt ma trafić na sesję jeszcze w październiku; Prawo i Sprawiedliwość ma w radzie samodzielną większość.

Każdy wniosek będzie punktowany

Projekt zakłada dwa rodzaje zadań, które będą mogły być finansowane w ramach tzw. inicjatywy lokalnej, oddzielnie będą oceniane zadania inwestycyjne i inne. Propozycje będą punktowane - im mniejsze będzie zaangażowanie finansowe miasta i większy wkład (finansowy i praca społeczna) mieszkańców, tym punktacja będzie wyższa. Więcej punktów będzie też za te pomysły, z których skorzysta większa grupa mieszkańców.

"Jeżeli mieszkańcy danego osiedla będą chcieli postawić przysłowiową ławkę, nie będą musieli pisać projektu do budżetu obywatelskiego i całej procedury rocznej przechodzić" - dodał radny Krzysztof Stawnicki.

Pytany o jakich projektach radni myślą, Krzysztof Stawnicki dodał, że to "zweryfikują sami mieszkańcy". Mówił, że są różne potrzeby w mieście; podał przykład inwestycji Wodociągów Białostockich. "Mieszkańcy chcą partycypować (w kosztach), tylko nie mają narzędzia, dzięki któremu mogliby to zrobić" - dodał radny PiS.

100 tys. zł do wykorzystania w ramach inicjatywy lokalnej

Radni poinformowali, że już w tegorocznym budżecie Białegostoku jest 100 tys. zł do wykorzystania w ramach inicjatywy lokalnej, szacują że w 2018 roku mogłoby to być 200-300 tys. zł.

W sierpniu swój projekt uchwały o inicjatywie lokalnej przedstawili radni miejscy Platformy Obywatelskiej, ale dotąd nie trafił on na sesję. Tam był zapis o przedsięwzięciach o wartości do 10 tys. zł, przy których wkład finansowy miasta nie przekraczałby 5 tys. zł.

Krzysztof Stawnicki mówił, że "żaden radny Platformy" nie pojawił się na spotkaniach konsultacyjnych i nie zaproponował swoich rozwiązań do projektu. "To też świadczy o podejściu politycznym do tego tematu, a nie ukłonie w stronę mieszkańców" - mówił radny PiS.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


"Inicjatywa społeczna roku" – wojewoda podlaski nagrodził organizacje pozarządowe

2.10.2017, 14:02

Kilkanaście organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, dziedzictwem narodowym, sportem czy edukacją nagrodził w poniedziałek (2.10) w Białymstoku wojewoda podlaski w konkursie "Inicjatywa społeczna roku".


Białostoccy radni PO przygotowali projekt tzw. inicjatywy lokalnej

24.08.2017, 12:56

Białostoccy radni PO chcą, by w mieście były realizowane projekty w ramach tzw. inicjatywy lokalnej. Chodzi o przedsięwzięcia o wartości do 10 tys. zł, które nie tylko mieszkańcy wskażą, ale też zadeklarują własny wkład, np. swoją pracę.


Młodzi Białorusini odwiedzają instytucje samorządowe i poznają lokalne inicjatywy w Podlaskiem

20.07.2017, 12:03

Spotykają się z władzami wojewódzkimi, miejskimi i gminnymi. 25 młodych Białorusinów przyjechało do Białegostoku na tygodniową Letnią Szkołę Ruchu "Za Wolność".


Autorzy 15 lokalnych inicjatyw w Podlaskiem otrzymają pieniądze na swoje pomysły

26.06.2017, 16:31

Inteligentna mapa turystyczna gminy Michałów, tablice informacyjne o lokalnych zabytkach Krynek czy książka kucharska w Rajgrodzie. To tylko przykładowe projekty, które powstaną dzięki konkursowi Podlaskiego Pomostu Kultury.


Mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać projekty w ramach tzw. inicjatyw lokalnych

12.06.2017, 16:14

Inicjatywy charytatywne, historyczne, czy remonty ulic - na realizację takich projektów mogą liczyć mieszkańcy Łomży.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok