Radio Białystok | Wiadomości | Czy podczas Mistrzostw Polski w tenisie stołowym doszło do korupcji? - bada to białostocki sąd

Czy podczas Mistrzostw Polski w tenisie stołowym doszło do korupcji? - bada to białostocki sąd

12.10.2017, 17:20, akt. 18:12

Sąd Okręgowy w Białymstoku musi ocenić, czy doszło do próby korupcji w sporcie; chodzi o rozgrywki 1. ligi tenisa stołowego. Przed sądem pierwszej instancji zapadły trzy wyroki skazujące. Prokuratura chce ich utrzymania, obrona - uniewinnienia. Wyrok - 25 października..

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Jak wynika z aktu oskarżenia, chodzi o rozgrywki północnej grupy pierwszej ligi tenisa stołowego mężczyzn w sezonie 2013-2014, a dokładnie o rywalizację o baraże o awans do ekstraklasy.

Za przegrane pojedynki – 10 tysięcy złotych 

Trzem osobom prokuratura z Ostrowa Wielkopolskiego zarzuciła działania korupcyjne w sporcie, które miały doprowadzić do "ustawienia", za co najmniej 10 tys. zł, wyników dwóch pojedynków w meczu zespołów z Bydgoszczy i Białegostoku. Chodziło o to, by jeden z zawodników celowo przegrał i by zespół z Bydgoszczy zdobył punkty w dwóch meczach singlowych.

Oskarżeni, to zawodnik (to on bezpośrednio miał złożyć korupcyjną propozycję) oraz dwaj działacze klubów z Białegostoku i Bydgoszczy, również członkowie Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Sąd pierwszej instancji całą trójkę oskarżonych skazał na kary więzienia w zawieszeniu, wobec działaczy orzekł też czasowe zakazy działalności w sporcie.

Oskarżeni chcą uniewinnienia

Wszyscy złożyli apelacje; chcą uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroków i zwrotu sprawy do sądu pierwszej instancji. Prokuratura wnioskuje o utrzymanie wyroku.

W czwartek (12.10) apelacjami zajął się Sąd Okręgowy w Białymstoku. W wystąpieniach końcowych obrońcy argumentowali, że nie ma bezpośrednich dowodów na zarzucone oskarżonym przestępstwo korupcyjne (główny dowód, to nagranie rozmowy dwóch tenisistów stołowych), a sąd - w ich ocenie - nie zamknął łańcucha poszlak i wybiórczo oceniał zebrane dowody.

Bezpodstawne zarzuty?

"A co my mamy w tej sprawie? Nic nie mamy. Mamy jakieś rozmowy dwóch zawodników (...) i co więcej? Czy są jakiekolwiek inne, najmniejsze dowody?" - pytał obrońca jednego z oskarżonych, mec. Leszek Kudrycki. Jeden z oskarżonych działaczy dodał w ostatnim słowie, że nie może odpowiadać za to, co jakieś dwie inne osoby, w rozmowie, o nim mówią.

Pojawił się też argument, że klub z Bydgoszczy, ówczesny lider tabeli, dobrze radzący sobie w meczach u siebie, nie miał żadnych powodów, by składać jakiekolwiek propozycje pozasportowe w sytuacji, gdy w dwóch meczach wystarczało mu zdobycie jednego punktu.

Wydanie wyroku białostocki sąd odroczył do 25 października.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Tenisiści stołowi z Dojlid Wschodzący Białystok przegrali z PKS Kolping Frac Jarosław

1.10.2017, 19:53

W superlidze tenisistów stołowych nie powiodło się Dojlidom Wschodzący Białystok.


Wang Zeng Yi, ps. "Wandżi"

28.09.2017, 12:10

W tej chwil nie wyobrażam sobie życia poza Polską. Dobrze mi się tutaj żyje - mówi Wang Zeng Yi.


Superliga tenisistów stołowych - Dojlidy Białystok chcą powtórzyć wynik

11.08.2017, 13:23

Zajęcie piątego miejsca w nowym sezonie Lotto Superligi mężczyzn w tenisie stołowym będzie sukcesem Dojlid Wschodzący Białystok - uważa menedżer zespołu Piotr Anchim. W kadrze zaszły zmiany, silnym punktem może być Hindus Ghosh Soumyajit.


To klub z licznymi sukcesami - w ATS Białystok trenują miłośnicy tenisa stołowego

17.06.2017, 08:05

Gra tam młodzież i dorośli, a zaczynają już pięciolatki. W ATS Białystok trenują miłośnicy tenisa stołowego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok