Radio Białystok | Wiadomości | Benefis Andrzeja Strumiłły na zakończenie roku artysty w województwie podlaskim

Benefis Andrzeja Strumiłły na zakończenie roku artysty w województwie podlaskim

19.10.2017, 12:01, akt. 12:26

Benefisem artysty zakończą się w sobotni (21.10) wieczór obchody Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. W Suwalskim Ośrodku Kultury Strumiłło będzie świętował swoje 90. urodziny.

Prof. Andrzej Strumiłło, Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
Prof. Andrzej Strumiłło, Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda

Uroczystość w Suwalskim Ośrodku Kultury

Uroczystość odbędzie się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wystąpią: Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego oraz trio muzyków - Voytek Proniewicz (skrzypce), Adam Roszkowski (skrzypce) i Jan Roszkowski (wiolonczela). Muzycy zagrają utwory Karola Lipińskiego. Benefis poprowadzi współzałożycielka Ośrodka Pogranicze w Sejnach Małgorzata Sporek-Czyżewska.

Benefis zakończy cykl imprez: wystaw, plenerów, koncertów i spotkań związanych z osobą Andrzeja Strumiłły. O ogłoszeniu 2017 r. Rokiem Strumiłły zdecydował w 2016 r. sejmik województwa podlaskiego. W przyjętym stanowisku podkreślono, że prof. Strumiłło jest niezwykle ważną postacią w budowaniu tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego. Poza tym artysta kończy w październiku 90 lat.

Inauguracja Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim miała miejsce w lutym w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Potem dzieła artysty były prezentowane w Szawlach na Litwie, w Ciechanowie, Suwałkach, Sejnach, Wigrach oraz Maćkowej Rudzie, gdzie Strumiłło mieszka.

Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 r. w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 r. osiadł w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie. Został wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasług.

Profesor Strumiłło - honorowy obywatel Suwałk

Profesor Strumiłło jest honorowym obywatelem Suwałk. W 2009 r. w mieście otwarto Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, gdzie prezentowany jest dorobek artysty, m.in. obrazy, fotografie, ilustracje książkowe, przedmioty przywiezione z wielu podróży na Daleki Wschód.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


"90 lat Andrzeja Strumiłły" – wystawa w Suwalskim Ośrodku Kultury

29.09.2017, 20:25

"90 lat Andrzeja Strumiłły" to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się w piątek wieczorem (29.09) w Suwalskim Ośrodku Kultury (SOK) z okazji jubileuszu artysty. Rok 2017 jest rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.


Z okazji 300-lecia Suwałk powstaną rzeźby świętych patronów miasta

2.09.2017, 13:36

Rzeźby dwóch świętych patronów Suwałk - Romualda i Rocha - powstaną podczas pleneru rzeźbiarskiego, organizowanego z okazji roku Andrzeja Strumiłły w Podlaskiem. Blisko trzymetrowe rzeźby staną w 300. rocznicę powstania miasta.


Andrzej Strumiłło odebrał diamentową Włócznię Jaćwingów

5.08.2017, 08:23

Podczas uroczystej gali w Suwalskim Ośrodku Kultury władze Suwałk wręczyły (4.08) doroczne nagrody Włócznie Jaćwingów. 6 statuetek, w tym jedna diamentowa, trafiło do osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla miasta w minionym roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok