Radio Białystok | Wiadomości | Prace prof. Jerzego Nowosielskiego w białostockim Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Prace prof. Jerzego Nowosielskiego w białostockim Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

autor: Dorota Sokołowska

20.10.2017, 14:59, akt. 22.10.2017, 11:57

Był jednym z najważniejszych malarzy polskich drugiej połowy XX wieku. Najbardziej znane podlaskie prace profesora Jerzego Nowosielskiego to szafirowy ikonostas z Orzeszkowa i ikony z Klejnik, a od piątku (20.10) w Białymstoku można oglądać również inne projekty, także te z wczesnej fazy twórczości.

Prace prof. Jerzego Nowosielskiego w białostockim Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, fot. Źmicier Kościn
Prace prof. Jerzego Nowosielskiego w białostockim Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, fot. Źmicier Kościn

Prace prof. Jerzego Nowosielskiego w białostockim Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego - relacja Doroty Sokołowskiej

Malowanie obrazów to jest przygotowywanie sobie przestrzeni,w której będziemy musieli żyć po śmierci, to jest budowanie sobie mieszkania. Jeśli nie kochasz tego, co malujesz, to szkoda czasu.

- tak powiedział kiedyś Jerzy Nowosielski, wybitny artysta, związany też i z naszym regionem. Przypomina o tym wystawa, którą od piątku (20.10) proponuje Fundacja Villa Socrates, Galeria Krynki oraz Muzeum Karnego.

To spotkanie dwóch mistrzów i profesorów. Nieznane prace prof. Jerzego Nowosielskiego prezentuje kurator - prof. Leon Tarasewicz. 

Twórczość i światopogląd Jerzego Nowosielskiego wydają się doskonale wpisywać w rozważania o odchodzącej epoce i o styku światów: zarówno tego zewnętrznego, doświadczanego na co dzień, jak i tego "podskórnego", duchowego, który decyduje o randze i jakości sztuki.

Wystawę "(...) i żałuję, że Jerzy nie jest tutaj...* Jerzy Nowosielski nieznany" oglądać można w Muzeum Karnego przez miesiąc.

| red: mag, sk

ZOBACZ TEŻ:


Około 150 różnych wydań Pisma Świętego na wystawie w Książnicy Podlaskiej

8.10.2017, 08:24

Teksty biblijne na pergaminowych zwojach, unikatowy egzemplarz Biblii w 66 językach, kilkusetletnie wydania Pisma Świętego, czy w wersji do pobrania na smartfona można oglądać na wystawie w Białymstoku. Ma ona przybliżać i popularyzować wiedzę o Biblii.


Historia papieru na najnowszej wystawie w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży

8.10.2017, 08:40

Historię papieru i metody jego wyrobu będzie można poznać na najnowszej wystawie w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Specjalną atrakcją będą przedwojenne wzorniki papierów oraz wydawnictwa bibliofilskie.


Mimo trwającego tam remontu, turyści odwiedzają Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

1.10.2017, 13:37

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach odwiedzają turyści i mieszkańcy, mimo trwającego tam remontu. Część dawnej ekspozycji o poetce można oglądać w pałacyku, który znajduje się na zapleczu muzeum.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok