Radio Białystok | Wiadomości | "Ewangelicy na Suwalszczyźnie” - otwarcie wystawy w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

"Ewangelicy na Suwalszczyźnie” - otwarcie wystawy w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

1.11.2017, 08:42, akt. 5.11.2017, 09:06

Eksponaty związane z historią ewangelików na Suwalszczyźnie i Mazurach - zdjęcia, obrazy i dokumenty można od wtorku (31.10) oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach na wystawie pt. "Ewangelicy na Suwalszczyźnie".

"Ewangelicy na Suwalszczyźnie” - otwarcie wystawy w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska
"Ewangelicy na Suwalszczyźnie” - otwarcie wystawy w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska

"Ewangelicy na Suwalszczyźnie” - wystawa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej

Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa

Wystawę otwarto we wtorek wieczorem. Jak powiedział Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, data otwarcia nie jest przypadkowa, bo dokładnie 500 lat temu w 1517 r. Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez, które zapoczątkowały reformację.

Chcemy przybliżyć ewangelików, jako społeczność religijną i jako naszych sąsiadów mieszkających tutaj na Suwalszczyźnie. Chcemy, by mieszkańcy Suwałk poznali bliżej tych ludzi, którzy nawet w kwestiach wiary niewiele się od nas różnią

- dodał Krzysztof Snarski.

Organizatorzy, czyli muzeum oraz parafia ewangelicko-augsburska w Suwałkach chcą, by wystawę odwiedziło jak najwięcej młodzieży szkolnej.

Na wystawie można zobaczyć m.in. kancjonał pruski

Na wystawie można zobaczyć m.in. kancjonał pruski, czyli śpiewnik, wydany specjalnie w wersji dla ewangelików i XIX-wieczną mandolinę, używaną w ewangelickim zespole mandolinowym. Jest mosiężna misa chrzcielna z 1685 roku, wypożyczona z parafii w Ostródzie. Jest także podręcznik dla duchowieństwa w seminarium ewangelickim z początku XX wieku.

Z kolei z Archiwum Państwowego w Suwałkach zostały wypożyczone dokumenty potwierdzające pierwsze akta stanu cywilnego dla wsi Chmielówka z 1793 roku. To pierwsze ślady ewangelików na tym terenie jakie udało się do tej pory ustalić.

Eksponaty pochodzą z muzeów Ełku, Olsztyna, Kętrzyna i Węgorzewa. Część z nich została udostępniona przez parafie ewangelicko-augsburskie z Suwałk i Ostródy, a także przez Ośrodek Pogranicze z Sejn.

- Chcieliśmy pokazać twarz ewangelików. To ludzie, którzy mają swego patrona, założyciela Lutra, mają swoje tezy i zasady wiary - powiedział Snarski. Przypomniał, że w 2010 r. była w muzeum wystawa poświęcona staroobrzędowcom, teraz ewangelikom, a kolejna grupa religijna to być może prawosławni.

W północno-wschodniej części Polski jest 40 cmentarzy ewangelickich

Jak informuje Snarski, w północno-wschodniej części Polski żyje obecnie niewielu ewangelików, bo niespełna stu, ale dawniej było ich zdecydowanie więcej. W tej części Polski jest aż 40 cmentarzy ewangelickich.

Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2018 r.

Kościół ewangelicko-augsburski należy do rodziny Kościołów luterańskich, która na świecie liczy 80 mln wyznawców. W Polsce mieszka ok. 70 tys. luteran. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych.

źródło: PAP | red: mag, sk


ZOBACZ TEŻ:


Około 150 różnych wydań Pisma Świętego na wystawie w Książnicy Podlaskiej

8.10.2017, 08:24

Teksty biblijne na pergaminowych zwojach, unikatowy egzemplarz Biblii w 66 językach, kilkusetletnie wydania Pisma Świętego, czy w wersji do pobrania na smartfona można oglądać na wystawie w Białymstoku. Ma ona przybliżać i popularyzować wiedzę o Biblii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok