Radio Białystok | Wiadomości | Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim – 3 dni z białoruską piosenką autorską

Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim – 3 dni z białoruską piosenką autorską

autor: Źmicier Kościn

3.11.2017, 10:30, akt. 4.11.2017, 13:06

Wykonawcy z Białorusi i Polski, a także Estonii i Ukrainy biorą udział w 24. edycji Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień" 2017 (Jesień Bardów), który w piątek (03.11) wieczorem rozpoczął się w Bielsku Podlaskim. Potrwa do niedzieli (05.11).

Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim, fot. Źmicier Kościn
Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim, fot. Źmicier Kościn

Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim - relacja Źmiciera Kościna

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Festiwal stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej we wszystkich jej formach

Jak powiedział jeden z organizatorów imprezy Igor Łukaszuk, festiwal stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej we wszystkich jej formach, łączącej w sobie wiele stylów i kierunków. - Jest tu miejsce dla wszystkich twórców, w których twórczości słowo jest bardzo istotne, a muzyka jest tłem dla tego słowa, ale też jest na wysokim poziomie - wyjaśnił.

Festiwal rozpoczął się w piątek wieczorem w Bielskim Domu Kultury - na scenie zaprezentowało się 12 zakwalifikowanych zespołów z Białorusi i Polski, ale też z Estonii i Ukrainy. Łukaszuk powiedział, że to nowość w festiwalu, że zgłosiły się zespoły z innych krajów. - Dzięki temu język białoruski zabrzmi od morza do morza, od Bałtyckiego do Czarnego - dodał.

Łukaszuk zauważył, że od kilku lat poziom konkursu utrzymywany jest na wysokim poziomie. - To bardzo cieszy, bo pokazuje, że festiwal spełnia swoją funkcję animacyjną. To znaczy, że zaprasza, że daje możliwości, że mobilizuje i motywuje do rozwoju artystycznego - dodał.

Organizatorem festiwalu "Bardauskaja Vosień" jest Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej "Szczyty".

Zdobywca Grand Prix wystąpi na scenie klubu Fama w Białymstoku

Laureatów konkursu poznamy w sobotę, a w niedzielę zdobywca Grand Prix wystąpi na scenie klubu Fama w Białymstoku.

Każdego festiwalowego wieczoru odbędzie się też koncert gwiazd. W tym roku wystąpią m.in.: legendarny zespół W-Z Orkiestra, Ilo&Friends, Aleś Kamocki i tegoroczny finalista Eurowizji białoruski zespół Navi Band. Wystąpi też jeden z ubiegłorocznych laureatów festiwalu - zespół Percepcja.

W ramach działań towarzyszących festiwalowi, w czwartek odbyło się kilka koncertów w mniejszych miejscowościach w regionie, m.in. w Orli, Narwi i Narewce. Kolejne zaplanowane są na poniedziałek. Atutem tych koncertów - jak mówią organizatorzy - jest to, iż odbywają się na małych scenach bądź w miejscach, gdzie scen nie ma, a to tworzy klimat i wykonawcy są bliżej publiczności.

Za głównego, z racji liczby imprez, animatora życia kulturalnego mniejszości białoruskiej w Polsce, uważane jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce, które powstało jeszcze w czasach PRL. Propaguje ono głównie folklor i twórczość estradową, wspiera też szkolne konkursy poezji i prozy, a jej najważniejsze w roku imprezy, to Ogólnopolski Festiwal Piosenki Białoruskiej oraz Święto Kultury Białoruskiej.

W województwie podlaskim są największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność narodową białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osób w Polsce. Sami liderzy organizacji białoruskich uznają te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy wyższe.

Retransmisję koncertu laureatów i gości Festiwalu będzie można usłyszeć na naszej antenie w niedzielę (5.11) o 21:10.

źródło: PAP | red: sk, mag

ZOBACZ TEŻ:


Koncerty, spektakle i kiermasze - trwa Festiwal Kultury Ukraińskiej "Podlaska Jesień"

26.10.2017, 10:25

Koncerty, spektakle teatralne, kiermasze ludowego rękodzieła i inne wydarzenia towarzyszące składają się na bogaty program Festiwalu Kultury Ukraińskiej "Podlaska Jesień".


Son-Trawa laureatem nagrody Grand Prix XXIII Festiwalu "Jesień Bardów" 2016 [zdjęcia]

29.10.2016, 21:33

Zespół zdobył nagrodę finansową ufundowaną przez organizatora festiwalu "SZCZYTY" - Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej.


Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim. W konkursie startuje 11 wykonawców

28.10.2016, 07:47

W tym roku do konkursu organizatorzy otrzymali niemal 40 zgłoszeń.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


100 litrów na 100-lecie!


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok