Radio Białystok | Wiadomości | Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim – 3 dni z białoruską piosenką autorską

Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim – 3 dni z białoruską piosenką autorską

autor: Źmicier Kościn

3.11.2017, 10:30, akt. 4.11.2017, 13:06

Wykonawcy z Białorusi i Polski, a także Estonii i Ukrainy biorą udział w 24. edycji Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień" 2017 (Jesień Bardów), który w piątek (03.11) wieczorem rozpoczął się w Bielsku Podlaskim. Potrwa do niedzieli (05.11).

Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim, fot. Źmicier Kościn
Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim, fot. Źmicier Kościn

Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim - relacja Źmiciera Kościna

Festiwal stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej we wszystkich jej formach

Jak powiedział jeden z organizatorów imprezy Igor Łukaszuk, festiwal stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej we wszystkich jej formach, łączącej w sobie wiele stylów i kierunków. - Jest tu miejsce dla wszystkich twórców, w których twórczości słowo jest bardzo istotne, a muzyka jest tłem dla tego słowa, ale też jest na wysokim poziomie - wyjaśnił.

Festiwal rozpoczął się w piątek wieczorem w Bielskim Domu Kultury - na scenie zaprezentowało się 12 zakwalifikowanych zespołów z Białorusi i Polski, ale też z Estonii i Ukrainy. Łukaszuk powiedział, że to nowość w festiwalu, że zgłosiły się zespoły z innych krajów. - Dzięki temu język białoruski zabrzmi od morza do morza, od Bałtyckiego do Czarnego - dodał.

Łukaszuk zauważył, że od kilku lat poziom konkursu utrzymywany jest na wysokim poziomie. - To bardzo cieszy, bo pokazuje, że festiwal spełnia swoją funkcję animacyjną. To znaczy, że zaprasza, że daje możliwości, że mobilizuje i motywuje do rozwoju artystycznego - dodał.

Organizatorem festiwalu "Bardauskaja Vosień" jest Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej "Szczyty".

Zdobywca Grand Prix wystąpi na scenie klubu Fama w Białymstoku

Laureatów konkursu poznamy w sobotę, a w niedzielę zdobywca Grand Prix wystąpi na scenie klubu Fama w Białymstoku.

Każdego festiwalowego wieczoru odbędzie się też koncert gwiazd. W tym roku wystąpią m.in.: legendarny zespół W-Z Orkiestra, Ilo&Friends, Aleś Kamocki i tegoroczny finalista Eurowizji białoruski zespół Navi Band. Wystąpi też jeden z ubiegłorocznych laureatów festiwalu - zespół Percepcja.

W ramach działań towarzyszących festiwalowi, w czwartek odbyło się kilka koncertów w mniejszych miejscowościach w regionie, m.in. w Orli, Narwi i Narewce. Kolejne zaplanowane są na poniedziałek. Atutem tych koncertów - jak mówią organizatorzy - jest to, iż odbywają się na małych scenach bądź w miejscach, gdzie scen nie ma, a to tworzy klimat i wykonawcy są bliżej publiczności.

Za głównego, z racji liczby imprez, animatora życia kulturalnego mniejszości białoruskiej w Polsce, uważane jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce, które powstało jeszcze w czasach PRL. Propaguje ono głównie folklor i twórczość estradową, wspiera też szkolne konkursy poezji i prozy, a jej najważniejsze w roku imprezy, to Ogólnopolski Festiwal Piosenki Białoruskiej oraz Święto Kultury Białoruskiej.

W województwie podlaskim są największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność narodową białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osób w Polsce. Sami liderzy organizacji białoruskich uznają te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy wyższe.

Retransmisję koncertu laureatów i gości Festiwalu będzie można usłyszeć na naszej antenie w niedzielę (5.11) o 21:10.

źródło: PAP | red: sk, mag

ZOBACZ TEŻ:


Koncerty, spektakle i kiermasze - trwa Festiwal Kultury Ukraińskiej "Podlaska Jesień"

26.10.2017, 10:25

Koncerty, spektakle teatralne, kiermasze ludowego rękodzieła i inne wydarzenia towarzyszące składają się na bogaty program Festiwalu Kultury Ukraińskiej "Podlaska Jesień".


Son-Trawa laureatem nagrody Grand Prix XXIII Festiwalu "Jesień Bardów" 2016 [zdjęcia]

29.10.2016, 21:33

Zespół zdobył nagrodę finansową ufundowaną przez organizatora festiwalu "SZCZYTY" - Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej.


Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim. W konkursie startuje 11 wykonawców

28.10.2016, 07:47

W tym roku do konkursu organizatorzy otrzymali niemal 40 zgłoszeń.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
BIAŁYSTOK
21.07.2018, 13:24, akt. 14:06

Krew w wakacje na wagę złota

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok