Radio Białystok | Wiadomości | Spotkanie o sposobach upamiętniania wydarzeń historycznych w Białymstoku

Spotkanie o sposobach upamiętniania wydarzeń historycznych w Białymstoku

7.11.2017, 13:56, akt. 14:09

Jak upamiętniać ważne wydarzenia z historii Polski i regionu, jak dbać o pamięć historyczną i jak o niej uczyć - o tym dyskutowali historycy i samorządowcy podczas I Podlaskiego Kongresu Pamięci Narodowej, który odbył się we wtorek (07.11) w Białymstoku.

Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, foto Monika Kalicka
Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, foto Monika Kalicka

W kongresie wzięli udział m.in. historycy i samorządowcy

Kongres zorganizował oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wzięli w nim udział m.in. historycy, samorządowcy z regionu, a także przedstawiciele środowisk, które zajmują się upamiętnianiem wydarzeń historycznych.

Kongres to okazja do spotkania i rozmowy różnych środowisk, które zajmują się upamiętnianiem oraz zwrócenie uwagi jak ważny jest to element naszej codzienności 

- powiedział podczas otwarcia jeden z organizatorów, naczelnik oddziałowego biura edukacji narodowej IPN w Białymstoku dr Waldemar Brenda.

Zauważył, że spotkanie adresowane było przede wszystkim do samorządowców, którzy z racji sprawowanych funkcji i mocy prawnej mają - jak podkreślił - "możliwość oddziaływania na kształt przestrzeni publicznej, na pewne treści, którymi ta przestrzeń jest nasycona, na pewne również symboliczne treści, które mogłyby się w tej przestrzeni znajdować".

Spotkanie służy lokalnym działaniom społecznym

Brenda dodał, że kongres to też okazja, aby dyskutować nie tylko o formach i sposobach upamiętniania dla samego upamiętnienia, ale też po to - jak mówił - "żeby z tych zdarzeń czerpać pewną wiedzę, pewną naukę, pewne wartości na przyszłość". Powiedział, że spotkanie służy również lokalnym działaczom społecznym, którym leży na sercu pamięć o ważnych wydarzeniach z ich miejscowości.

Kongres zorganizowano tuż przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości. - Organizujemy to wydarzenie w momencie poprzedzającym ostatni rok przed stuleciem niepodległości. W ten sposób chcemy zainaugurować te obchody - mówił. Dodał, że to okazja do rozmowy z samorządowcami i działaczami społecznymi o pamięci narodowej i sposobach upamiętnienia tej rocznicy.

Wojewoda odniósł się do 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że 100. rocznica odzyskania niepodległości to będzie wyjątkowy jubileusz. - Ta rocznica będzie obchodzona w szczególny sposób - powiedział. Dodał, że wydarzenia związane z tą rocznicą przygotowywane są na szczeblu ogólnopolskim, ale też regionalnym. Dlatego też - jak dodał w rozmowie z dziennikarzami - tak ważne jest to wtorkowe spotkanie, podczas którego można wymienić się pomysłami i wiedzą, w jaki sposób samorządy chcą zorganizować obchody u siebie.

Jak mówił dziennikarzom burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski, jednym z pomysłów upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości jest nadanie powstającemu w Wasilkowie rondu nazwy "Niepodległości".

Podobne Kongresy Pamięci Narodowej organizowane przez regionalne oddziały IPN odbyły się wcześniej w Poznaniu i Gdańsku - poinformował Brenda.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Uczniowie z województwa podlaskiego poznawali szlak bojowy Drugiego Korpusu Polskiego we Włoszech

19.10.2017, 13:09

W 5 dni przejechali prawie 8 tysięcy kilometrów – zobaczyli Padwę, Loreto i Monte Cassino. Kilkudziesięciu uczniów ze szkół województwa podlaskiego wzięło odział w wyjeździe edukacyjnym "Śladami Bohaterów".


Pracownicy IPN znaleźli za cmentarzem prawosławnym w Białymstoku szczątki 21 osób

22.09.2017, 13:33

Szczątki 21 osób wyciągnięto z dziewięciu jam grobowych odnalezionych za cmentarzem prawosławnym w Białymstoku.


Nauczyciele historii z woj. podlaskiego podsumowali roczny cykl szkoleń na temat najnowszej historii Polski

20.09.2017, 17:48

"Między dwoma totalitaryzmami. Polski wiek XX - losy państwa i narodu" -  nauczyciele historii z województwa podlaskiego podsumowali w środę (20.09) roczny cykl szkoleń na temat najnowszej historii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok