Radio Białystok | Wiadomości | Ulicami Białegostoku przejdzie VII Marsz Niepodległości

Ulicami Białegostoku przejdzie VII Marsz Niepodległości

10.11.2017, 14:09, akt. 14:18

Ulicami Białegostoku przejdzie w piątek (10.11) wieczorem, organizowany po raz siódmy Marsz Niepodległości. To wspólna inicjatywa środowisk prawicowych, konserwatywnych, katolickich i narodowych. W tym roku odbywać się będzie pod hasłem: "Boże coś Polskę...".

Białostocki Marsz Niepodległości 2016, fot. Joanna Żemojda
Białostocki Marsz Niepodległości 2016, fot. Joanna Żemojda

Marsz odbywa się w przeddzień głównych obchodów Święta Niepodległości

Marsz Niepodległości w Białymstoku organizowany jest od siedmiu lat, odbywa się w przeddzień głównych obchodów Święta Niepodległości.

W tym roku jego trasa będzie zmieniona. Marsz rozpocznie się w tradycyjnym miejscu, czyli przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, po czym przejdzie ulicami: Suraską, Liniarskiego, Lipową i formalnie zakończy się przy Placu Niepodległości im. Romana Dmowskiego.

Chcemy tą nową trasą wpisać się w koncepcję Traktu Niepodległości, spod pomnika Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców niepodległości, do placu im. Romana Dmowskiego, gdzie - mamy nadzieję - stanie pomnik Romana Dmowskiego

- powiedział we wtorek (07.11) dziennikarzom Marcin Zabłudowski z Młodzieży Wszechpolskiej.

Przemysław Klimek z Podlaskiego Instytutu Rzeczpospolitej Suwerennej dodał, że trasa krótsza, niż wcześniej (marsz kończył się na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada) ma też znaczenie ze względu na udział osób starszych.

"Boże coś Polskę..." - hasło tegorocznego marszu

Hasło tegorocznego marszu "Boże coś Polskę...", ma nawiązywać do życia w zgodzie i pojednaniu tak, jak dzieje się to od wieków na terenie wielokulturowego Podlasia - argumentował Zabłudowski.

- Ma to również zachęcić uczestników do pewnej refleksji, w kontekście trudnych geopolitycznie, politycznie czasach. Uważamy, że oddanie się Bogu, wartościom chrześcijańskim jest bardzo ważne (...), bo niepodległość nie jest dana raz na zawsze - dodał.

Organizatorzy marszu zapraszają do udziału w nim wszystkich, którzy - jak mówił dziennikarzom prezes okręgu podlaskiego Młodzieży Wszechpolskiej Szymon Popławski - "chcą wspólnie świętować niepodległość w duchu patriotycznym, w duchu narodowym".

źródło: PAP | red: mag, sk

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy urzędnicy zachęcają do wspólnego świętowania 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

3.11.2017, 14:28

Do wspólnego świętowania 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zachęcają białostoccy urzędnicy. I nie chodzi tu tylko o obecność 11 listopada przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. A o to, by wywiesić flagę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Wybory samorządowe 2018Fot. Joanna Żemojda
WYBORY
21.10.2018, 05:00, akt. 22:41

Polacy wybrali władze samorządowe
Fot. Joanna Źemojda
SPORT
21.10.2018, 19:51, akt. 19:55

Żubry Białystok liderem II ligiźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok