Radio Białystok | Wiadomości | Premiera spektaklu "Kwartet dla czterech aktorów" - 24 listopada w OiFP

Premiera spektaklu "Kwartet dla czterech aktorów" - 24 listopada w OiFP

14.11.2017, 16:22, akt. 19.11.2017, 08:17

Spektakl "Kwartet dla czterech aktorów" Bogusława Schaeffera o perypetiach artystów muzyków poszukujących ideału sztuki i formy, która zadowoliłaby ich wszystkich wystawi Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Premiera odbędzie się 24 listopada.

Fot. Olga Gordiejew
Fot. Olga Gordiejew

Premiera spektaklu "Kwartet dla czterech aktorów" - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Marek Tyszkiewicz debiutuje w roli reżysera

Przedstawienie reżyseruje Marek Tyszkiewicz, na co dzień aktor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. To debiut reżyserski Tyszkiewicza, który na swój projekt otrzymał stypendium artystyczne prezydenta Białegostoku.

"Kwartet dla czterech aktorów" został napisany przez Shaeffera w 1966 roku. "Shaeffer to klasyka alternatywy" - powiedział we wtorek (14.11) na konferencji prasowej Tyszkiewicz. Dodał, że to niesamowity tekst dla aktora, jego pracy i poznawania własnych możliwości.

Ideą przewodnią przedstawienia - jak mówił reżyser - jest partytura. Dodał, że nie jest to tekst dramatyczny, ale partytura właśnie, napisana "enigmatycznie i zdawkowo", w której dużą rolę odgrywają improwizacje. "Te improwizacje mają swój początek, swoje apogeum i swoje zakończenie, ale to, co dzieje się w środku za każdym razem jest inne dzięki obsadzie, która gra w spektaklu" - dodał.

W białostockiej odsłonie grają aktorzy i śpiewacy operowi

Marek Tyszkiewicz powiedział, że to pewne nowum, bo zazwyczaj grają go tylko aktorzy lub tylko muzycy. "Tutaj to spotkanie, przemieszanie obsady aktorów i (...) śpiewaków, daje niesamowity efekt, bo zarówno przedstawienie zyskuje i na formie muzycznej, ale też na środkach wyrazu aktorskiego" - mówił. Na scenie gra czterech artystów, ale w obsadzie jest sześciu. Dzięki temu - jak dodał reżyser - w każdym przedstawieniu będzie można zobaczyć różne temperamenty.

Marek Tyszkiewicz przyrównał ten spektakl do koncertu jazzowego, w którym każdy z muzyków ma listę utworów, wie co ma grać, ale jest też pozostawione miejsce na improwizacje, które za każdym razem są nieco inne.

Mówił, że rozmowy w spektaklu o życiu i muzyce, są pretekstem do filozoficznych przemyśleń. Dodał, że ważny jest tu podtekst, to "co jest gdzieś tam pod skórą". Tyszkiewicz powiedział, że każdy aktor zmaga się z taką sytuacją - musi wyjść na scenę i zagrać dobrze, ale jest to wcześniej okupione dużą pracą i wysiłkiem. Podobnie jest w przedstawieniu, gdy aktorzy dwoją się i troją, by powstał utwór muzyczny, który zadowoli wszystkich.

Mało "tekstu w tekście"

Aktor Miłosz Pietruski mówił, że w tym tekście Shaeffera jest "mało tekstu". "To jest duże wyzwanie, bo na ogół aktorzy pracują na tekście, w oparciu o tekst i ten tekst jest buforem bezpieczeństwa, taką poduszką, na którą się spada" - mówił. Dodał, że "Kwartet" to duże wyzwanie, bo trzeba dawać z siebie bardzo dużo energii i być bardzo czujnym na partnerów. W jego ocenie, że to bardzo satysfakcjonujące i - jak dodał - bardzo się w tym projekcie rozwija jako artysta.

Śpiewak Bartłomiej Łochnicki, który na co dzień występuje w musicalach mówił, że to dla niego nowe doświadczenie. Dodał, że możliwość improwizacji, to możliwość rozwijania się, co może wykorzystać w swojej późniejszej pracy w musicalu czy operze.

Spektakl jest oszczędny w scenografii, tworzą ją jedynie cztery krzesła, cztery pulpity do partytury, jest też kilka rekwizytów.

Spektakl trwa ponad godzinę, będzie go można zobaczyć w listopadzie i grudniu na kameralnej scenie w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

źródło: PAP | red: wsz, skStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok