Radio Białystok | Wiadomości | 28 mln zł z UE na pożyczki dla mikro- i małych przedsiębiorców w Podlaskiem

28 mln zł z UE na pożyczki dla mikro- i małych przedsiębiorców w Podlaskiem

14.11.2017, 17:12, akt. 17:24

28 mln zł z UE w formie pożyczek mogą zdobyć podlascy mikro- i mali przedsiębiorcy na rozwój usług i rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych. Można się o nie starać w dwóch firmach, które wybrał Bank Gospodarstwa Krajowego.

Fot. Adam Janczewski
Fot. Adam Janczewski

We wtorek (14.11) w Białymstoku przedstawiciele zarządu województwa podlaskiego, banku BGK oraz firm ECDF SA z Poznania, Mega Sonic SA z Warszawy (obie na kwoty po 10 mln zł) oraz Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA (na 8 mln zł) z Warszawy podpisali umowy w tej sprawie.

Bank Gospodarstwa Krajowego od roku pomaga samorządowi województwa podlaskiego we wdrażaniu funduszy UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w części przeznaczonej na pożyczki czy poręczenia. Bank wybrał w postępowaniu konkursowym (przetargu nieograniczonym) część pośredników finansowych, którzy będą pomagać przedsiębiorcom w uzyskaniu pożyczek i ich udzielać. Bank BGK będzie natomiast pomagał pośrednikom w dystrybucji tych pieniędzy.

Wicemarszałek województwa Anna Naszkiewicz powiedziała, że pożyczki, to drugi obok dotacji instrument wsparcia firm z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zachęcała firmy do korzystania z takiej formy wsparcia jak preferencyjna pożyczka, "ponieważ to jest przyszłość środków unijnych". 

Potencjał w województwie podlaskim jest ogromny i mam nadzieję, że razem to wykorzystamy, bo tak naprawdę to jest również przyszłość regionu i te środki powinny wrócić do regionu, żeby stanowić kapitał dla finansowania zadań rozwojowych w tym czasie, kiedy już tych środków unijnych będzie coraz mniej - powiedziała dyrektor zarządzająca BGK Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

Pożyczki mają być uruchamiane jak najszybciej. Wiceprezes ECDF Krzysztof Joachimczak poinformował, że jeszcze w 2017 r. Firma ma np. punkt w Suwałkach, podobny ma powstać w Białymstoku, w regionie pracują doradcy mobilni. Joachimczak powiedział, że pożyczkę - do 1 mln zł - można dostać na pięć lat (z karencją w spłacie do pół roku).

To oferta dla mikro i małych firm zajmujących się usługami na ich rozwój oraz na różne przedsięwzięcia tzw. TIK - czyli technologii informacyjno-komunikacyjnych w firmach bez ograniczeń branżowych, np. na rozbudowę systemów informatycznych w organizacji i zarządzaniu, e-biznes, sprzedaż produktów i usług w internecie.

Wiceprezes ECDF ocenił, że w Podlaskiem jest "sporo klientów" na dotacje z różnych programów unijnych i krajowych, teraz także będą dostępne pożyczki. Dodał, że pożyczki to "atrakcyjne pieniądze" w kwestii spłat, oprocentowania, dostępności.

Bank BGK szuka także kolejnych pośredników finansowych w Podlaskiem, którzy będą obsługiwać projekty związane z termomodernizacją budynków (efektywność energetyczna) czy pożyczki dla bezrobotnych - poinformowała dyrektor Wolińska-Bartkiewicz.

źródło: PAP | red: wsz

ZOBACZ TEŻ:


38 projektów z pogranicza polsko - litewskiego otrzyma wsparcie unijne

6.11.2017, 19:15

38 projektów z pogranicza polsko - litewskiego otrzyma wsparcie w ramach Programu "Interreg Litwa-Polska na lata 2014-2020". 


Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński odwiedził firmy działające na terenie SSSE

3.11.2017, 16:47

Obietnicę nowych, dobrze płatnych miejsc pracy przywiózł do Suwałk wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


100 litrów na 100-lecie!


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok