Radio Białystok | Wiadomości | W Bielsku Podlaskim powstał Plac Pamięci Żydów Bielskich - to w 75. rocznicę zagłady

W Bielsku Podlaskim powstał Plac Pamięci Żydów Bielskich - to w 75. rocznicę zagłady

14.11.2017, 19:04, akt. 19:35

W Bielsku Podlaskim upamiętniono we wtorek (14.11) żydowskich mieszkańców miasta, w 75. rocznicę ich zagłady. Plac, w którego otoczeniu przed laty stała m.in. synagoga, szkoła żydowska i sierociniec, otrzymał nazwę "Plac Pamięci Żydów Bielskich".

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Chodzi o przywrócenie pamięci o historii społeczności żydowskiej

Nazwanie placu, to inicjatywa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej. Jak podkreślają działacze założonej trzy lata temu fundacji, ma to pomóc przywrócić pamięć o historii społeczności żydowskiej Bielska Podlaskiego.

Szefowa fundacji Barbara Babulewicz zwróciła uwagę, że Bielsk Podlaski jest miastem wielonarodowościowym, są skupiska mniejszości białoruskiej i ukraińskiej. 

Ta mniejszość tu jest, prowadzi swoją działalność, bardzo szeroką, ciekawą, a Żydów nie ma. Nie ma kto prowadzić tej działalności - podkreśliła Barbara Babulewicz.

Po odsłonięciu tablicy z nazwą placu, w miejskiej bibliotece odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary wydarzeń sprzed 75 lat. Można było m.in. posłuchać wykładów na temat zagłady ludności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej czy wspomnień świadków likwidacji getta w Bielsku Podlaskim.

W Bielsku były m.in. bożnice, łaźnia rytualna czy cmentarz żydowski

Według danych Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej, przed II wojną światową na 8 tys. mieszkańców miasta, ok. 3 tys. stanowili Żydzi. W Bielsku Podlaskim było wówczas m.in. kilka bożnic, łaźnia rytualna, szkoły czy cmentarz tej społeczności. 

- Przedstawiciele mniejszości żydowskiej piastowali różne funkcje w samorządzie miejskim (w tym wiceburmistrza i sekretarza), byli radnymi miejskimi. Jak wskazują źródła pisane oraz wspomnienia starszych bielszczan, współżycie społeczności chrześcijańskiej i żydowskiej w Bielsku przebiegało w sposób dobry - napisała Babulewicz wnioskując do radnych o nadanie placowi nazwy.

Kres istnieniu społeczności żydowskiej w Bielsku Podlaskim położyła II wojna światowa. W pierwszych dniach listopada 1942 roku (istniało tam już wtedy zamknięte getto) Niemcy żydowskich mieszkańców tego miasta wywieźli do obozu zagłady w Treblince, część trafiła do getta w Białymstoku. Podczas akcji wysiedleńczej dokonywali też egzekucji na ulicach. Na placu, noszącym od wtorku nazwę "Plac Pamięci Żydów Bielskich", od kilku lat jest tablica z opisem żydowskiej historii w mieście.

źródło: PAP | red: wszStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok