Radio Białystok | Wiadomości | Specjaliści z UMB przebadają kilkuset białostoczan pod kątem chorób cywilizacyjnych

Specjaliści z UMB przebadają kilkuset białostoczan pod kątem chorób cywilizacyjnych

15.11.2017, 07:34, akt. 07:50

Jak to, co jemy i jak żyjemy, wpływa na nasze zdrowie, głównie na choroby cywilizacyjne takie jak rak czy cukrzyca - zbadają u kilkuset białostoczan specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Miasto Białystok i uczelnia podpisały umowę w tej sprawie - poinformowało biuro prasowe prezydenta miasta.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

"Uczelnia zamierza przebadać ok. 10 tys. mieszkańców"

To element unikalnego badania populacyjnego Białystok Plus, w ramach którego - docelowo - uczelnia zamierza przebadać ok. 10 tys. mieszkańców Białegostoku - powiedział we wtorek (14.11) prof. Karol Kamiński z Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych UMB. Badania trwają.

W ramach podpisanej umowy, do końca 2017 r., 440 losowo wybranych mieszkańców (w wieku 20-80 lat) będzie kompleksowo przebadanych. Miasto przeznaczyło na ten cel 300 tys. zł - poinformował prof. Karol Kamiński. Część osób już przebadano, wszyscy uczestnicy projektu są wylosowani, część badań jeszcze się odbędzie. Lekarze apelują do osób, które dostały zaproszenia na badania - nawet we wcześniejszych miesiącach, ale nie skorzystały z nich dotychczas - aby się na nie zgłosiły.

Projekt, za który płaci miasto, obejmuje też przebadanie ok. 250 osób, które mają zdiagnozowaną chorobę wieńcową serca i przeszły zawał serca. Prof. Kamiński powiedział, że te badania już przeprowadzono, sfinansowała je uczelnia z własnych środków.

USG, badania laboratoryjne, analiza składu ciała

Uczestnikom projektu są lub jeszcze będą wykonywane takie badania jak np. USG narządów, badania laboratoryjne, będą mieli wykonaną analizę składu ciała, badania oddechowe, siły mięśni, przeprowadzoną ocenę stanu zdrowia jamy ustnej, ocenę ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego; do tego szczegółowy wywiad. Powstanie raport - diagnoza społeczna nt. zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi takimi jak np. otyłość, cukrzyca, choroby układu oddechowego, rak, cukrzyca, osteoporoza.

Choroby cywilizacyjne są plagą XXI wieku. Zrealizowanie tego projektu pozwoli na ocenę stanu zdrowia populacji Białegostoku i na oszacowanie zapadalności na te choroby. Pomoże wytypować czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania

– mówi cytowany w komunikacie zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

W raporcie znajdą się czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych, które są typowe dla mieszkańców Białegostoku. Będą też wskazane problemy dotyczące tego, jak pomagać pacjentom z chorobą wieńcową w ramach tzw. prewencji wtórnej. - O tym co zrobić, żeby leczenie było bardziej skuteczne - mówi Kamiński. Lekarze przedstawią rekomendacje co robić, jak pomagać mieszkańcom, jak kształtować tzw. zdrowie publiczne w mieście.

- Jest to unikalny przykład, jak badania naukowe będą mogły przełożyć się na informacje użyteczne dla lokalnej społeczności oraz dobry przykład współpracy samorządu z uczelnią - mówi o badaniach prof. Kamiński.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


24 mln zł z UE dostanie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na programy profilaktyczne

8.11.2017, 11:48

24 mln zł z UE dostanie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na programy profilaktyczne - np. na szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Wspólnie z Białostockim Centrum Onkologii pomoże też wracać do pracy osobom po chorobie nowotworowej.


Na UMB oficjalnie otwarto Centrum Symulacji Medycznych

6.11.2017, 12:39

Lepszemu kształceniu w praktyce młodych lekarzy, pielęgniarek, położnych i stomatologów, ale też ratowników służy oficjalnie otwarte w poniedziałek (06.11) na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Centrum Symulacji Medycznych.


prof. Adrian Chabowski

6.11.2017, 08:51

- W centrach symulacji medycznych mamy możliwość powtórzenia, nagrania działania sytuacji z chorym i później odtworzenia przy ocenia - podkreśla prof. Chabowski.


Wicepremier Gowin podczas inauguracji roku na UMB obiecuje 500 mln zł na badania naukowe

16.10.2017, 16:57

Dodatkowe 500 mln zł z budżetu państwa ma być wkrótce przeznaczone na badania naukowe, głównie z biotechnologii i medycyny - zapowiedział podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Biegnę dla Niepodległej


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok