Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie nadleśnictwa dostosują się do stanowiska Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ws. orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości

Podlaskie nadleśnictwa dostosują się do stanowiska Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ws. orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości

autor: Ryszard Minko

21.11.2017, 13:03, akt. 13:28

Nadleśnictwa Białowieża, Browsk i Hajnówka dostosują się do wszelkich wytycznych jakie zostaną przekazane z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w sprawie poniedziałkowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, fot. Katarzyna Cichoń

W ten sposób Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku odnosi się do postanowienia Trybunału, który zagroził wysokimi karami w przypadku naruszenia zakazu wycinki drzew.

Od początku roku w trzech puszczańskich nadleśnictwach pozyskano nieco ponad 182 tysiące metrów sześciennych drewna. To trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. „Obecnie w Puszczy Białowieskiej prowadzone są jedynie prace mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego” – informuje Maria Bielecka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Dodaje, że wycinane są jedynie martwe i zamierające drzewa, które podczas upadku mogą zagrażać turystom.

Argumenty odpierają działacze organizacji ekologicznych

Argumenty te odpierają protestujący w puszczy działacze organizacji ekologicznych. Jak informuje Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska mimo orzeczeń trybunału sprawiedliwości cięcia prowadzone są cały czas i to także w miejscach znacznie oddalonych od dróg czy szlaków turystycznych. A to jego zdaniem oznacza, że leśnicy nie stosują się do zakazu cięć, a tłumaczenie prac dbaniem o bezpieczeństwo jest jedynie wymówką. Niebawem ma zostać opublikowany specjalny raport w tej sprawie.

W środę ma też zapaść pierwszy wyrok dotyczący akcji aktywistów, którzy w czerwcu blokowali sprzęt do wycinki drzew. Policja obwiniła ich o utrudnianie pracy drwalom.

Za złamanie zakazu może grozić nawet 100 tys. euro dziennie

Przypomnijmy – w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska musi natychmiast wstrzymać cięcia w Puszczy Białowieskiej. Wyjątkiem są miejsca, gdzie może istnieć realne zagrożenie z powodu przewrócenia się martwego drzewa. Za złamanie zakazu może grozić nawet 100 tysięcy euro kary dziennie. Za pół godziny do orzeczenia Trybunału ma się też odnieść minister środowiska.

| red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura w Hajnówce wszczęła kilka śledztw dotyczących blokad w Puszczy Białowieskiej

20.10.2017, 17:25

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce wszczęła dotąd kilka śledztw dotyczących blokad organizowanych w Puszczy Białowieskiej. To sprawy z zawiadomień zarówno aktywistów, jak i straży leśnej - poinformował w piątek (20.10) szef hajnowskiej prokuratury Jan Andrejczuk.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok