Radio Białystok | Wiadomości | Jedne z najcenniejszych zabytków Muzeum Podlaskiego - XVIII-wieczne starodruki po konserwacji

Jedne z najcenniejszych zabytków Muzeum Podlaskiego - XVIII-wieczne starodruki po konserwacji

28.11.2017, 15:17, akt. 3.12.2017, 09:41

XVIII-wieczne starodruki pochodzące z drukarni ojców bazylianów w Supraślu, znajdujące się w kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, zostały poddane konserwacji. W sumie odrestaurowano 14 ksiąg.

Supraskie starodruki, fot. Monika Kalicka
Supraskie starodruki, fot. Monika Kalicka

XVIII-wieczne starodruki supraskie po renowacji - relacja Doroty Sokołowskiej

We wtorek (28.11) odnowione starodruki zaprezentowano dziennikarzom. Prace przy nich były możliwe dzięki dotacji z resortu kultury i budżetu urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

- Supraskie starodruki to jeden z najcenniejszych zabytków muzeum - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Podlaskiego, historyk Andrzej Lechowski. W Muzeum Podlaskim znajduje się 19 starodruków supraskich, 14 z nich udało się odrestaurować. Jak mówił Lechowski, są tym cenniejsze dla kolekcji muzeum, bo pochodzą z lokalnej oficyny. - One są tu lokalnie niezbywalne, bo świadczą i o historii i o kulturze - dodał.

Bazyliańska oficyna w Supraślu działała w latach 1695-1803 roku, drukowała w języku polskim, łacińskim i staro-cerkiewno-słowiańskim. Były to m.in. kroniki, księgi liturgiczne, modlitewniki, słowniki, ale też kalendarze, książki popularno-naukowe czy dzieła polityczne.

Lechowski powiedział, że oficyna była jedną z aktywniejszych w tamtym czasie, książki "wędrowały po połowie Europy", a można je znaleźć w zbiorach bibliotek w całym kraju, w Rosji czy na Białorusi.

Prace konserwatorskie trwały blisko rok. Polegały m.in. na wyczyszczeniu i uzupełnieniu poszczególnych stron w książkach, odnowiono też okładki. Starodruki zostały też zdigitalizowane i są dostępne w bibliotece muzeum.

Odnowiono m.in. księgę z Ewangeliami używanymi podczas liturgii z 1790 roku. Napisana jest w staro-cerkiewno-słowiańskim. Kilka pierwszych kart księgi jest zrobionych ręcznie; wszystkie mają zdobione winiety oraz brzegi kartek. Trudnością w konserwacji było wyczyszczenie, bo nie można było rozdzielić poszczególnych stron, aby nie zniszczyć zdobień ich brzegów.

W planach muzeum jest też zaprezentowanie odrestaurowanych starodruków na wystawach m.in. na Białorusi.

źródło: PAP | red: mak, mag

ZOBACZ TEŻ:


To jedyne tego typu miejsce w Polsce - Muzeum Ikon w Supraślu

21.10.2017, 08:21

To muzeum podczas zwiedzania cały czas zaskakuje turystę.


Prace prof. Jerzego Nowosielskiego w białostockim Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

20.10.2017, 14:59

Był jednym z najważniejszych malarzy polskich drugiej połowy XX wieku. Najbardziej znane podlaskie prace profesora Jerzego Nowosielskiego to szafirowy ikonostas z Orzeszkowa i ikony z Klejnik, a od piątku (20.10) w Białymstoku można oglądać również inne projekty, także te z wczesnej fazy twórczości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok