Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczął się proces dotyczący napaści i znieważenia z powodu koloru skóry

W Białymstoku rozpoczął się proces dotyczący napaści i znieważenia z powodu koloru skóry

4.12.2017, 14:28, akt. 14:46

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w poniedziałek (04.12) proces dwóch młodych ludzi, oskarżonych o stosowanie przemocy i znieważenie z powodu koloru skóry mężczyzny pochodzącego z Gabonu.

W Białymstoku rozpoczął się proces dotyczący napaści i znieważenia z powodu koloru skóry, fot. Marta Nazarko
W Białymstoku rozpoczął się proces dotyczący napaści i znieważenia z powodu koloru skóry, fot. Marta Nazarko

W Białymstoku rozpoczął się proces dotyczący napaści i znieważenia z powodu koloru skóry - relacja Marty Nazarko

Sąd chce osobistego stawiennictwa pokrzywdzonego

Po przesłuchaniu świadków sąd zdecydował, że chce osobistego stawiennictwa pokrzywdzonego, pracującego obecnie naukowo w Gabonie. Rozprawę odroczył do końca grudnia, kiedy mężczyzna ma przyjechać do Polski, gdzie ma żonę i dwójkę dzieci.

Zdarzenie miało miejsce 31 lipca 2016 roku w Bartoszach k. Ełku. Na wakacyjnym wyjeździe, w jednym z prywatnych pensjonatów przebywała kilkunastoosobowa grupa znajomych, młodych ludzi w wieku od 17 do dwudziestu kilku lat.

Według aktu oskarżenia, czarnoskóry mężczyzna był m.in. szarpany

Według aktu oskarżenia, czarnoskóry mężczyzna, który przechodził koło posesji (jak zeznała w poniedziałek przed sądem jego żona, rodzina również w Bartoszach spędzała wakacje, a jej mąż wcześnie rano wychodził na spacer po okolicy) był szarpany i znieważany słowami wulgarnymi "z powodu jego przynależności rasowej".

W poniedziałkowej (04.12) rozprawie brał udział jeden z dwóch oskarżonych. Choć w pierwszych wyjaśnieniach twierdził, że to on został zaatakowany (miał obrażenia twarzy) i nie było żadnych rasistowskich wyzwisk z jego strony, przed sądem przyznał się.

Mówił, że bardzo żałuje tego, co zrobił i przepraszał. Zrobił to także w trakcie połączenia z pokrzywdzonym przez komunikator internetowy. Jego przeprosiny zostały przyjęte.

W sprawie zeznawała m.in. żona zaatakowanego mężczyzny

W sprawie zeznawała m.in. żona zaatakowanego mężczyzny, która jest Polką. Mówiła, że mąż ma polskie obywatelstwo i dobrze mówi po polsku, w kraju pracował w Instytucie Francuskim i studiował, a potem doktoryzował się na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pracuje na uczelni w Gabonie, ale również jako tzw. pracownik wizytujący - na Uniwersytecie Warszawskim.

Bezpośrednim świadkiem incydentu nie była. Mówiła, że po powrocie ze spaceru 31 lipca 2016 roku mąż był bardzo roztrzęsiony, miał rozerwaną koszulkę na plecach i opowiadał, co się stało. Powiedziała też, że ponieważ byli tam z dziećmi i bali się także o ich bezpieczeństwo, wezwana została policja.

Powiedziała też, że mąż jest przyzwyczajony do, zdarzających się, negatywnych reakcji z powodu jego koloru skóry. Mówiła, że na same wyzwiska by nie zareagował.

Po niej sąd przesłuchał grupę znajomych oskarżonych. Ci mówili, że albo niewiele widzieli i słyszeli, albo że stroną atakującą był czarnoskóry mężczyzna.

Sąd rozważał zakończenie procesu już po pierwszej rozprawie, ostatecznie zdecydował o odroczeniu, by pod koniec grudnia można było przesłuchać pokrzywdzonego. Niewykluczone, że stawi się też wówczas drugi z oskarżonych.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Wyzywali i straszyli nożem - dwóch mężczyzn skazanych za rasistowską napaść na obywatela Bangladeszu

22.08.2017, 17:40

Wyroki skazujące zapadły we wtorek (22.08) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku, w procesie dwóch mężczyzn oskarżonych o groźby, straszenie nożem i publiczne znieważenie z powodu przynależności rasowej obywatela Bangladeszu. Sprawcy przyznali się i poddali karze.


Policja w Ośrodku Monitorowania Zachowań Rasistowskich. Na zlecenie białostockiej prokuratury

3.02.2017, 17:10

Policja w piątek (3.2) wczesnym rankiem weszła do warszawskiej siedziby Ośrodka, który kilka lat temu działał w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Fotolia.com
Z SĄDU
17.08.2018, 07:12, akt. 11:06

Ruszył proces wójta Krasnopola

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok