Radio Białystok | Wiadomości | Wójt gminy Dziadkowice przekroczył uprawnienia - sąd ogłosił prawomocny wyrok w tej sprawie

Wójt gminy Dziadkowice przekroczył uprawnienia - sąd ogłosił prawomocny wyrok w tej sprawie

autor: Marta Nazarko

7.12.2017, 05:30, akt. 15:38

Półtora roku więzienia w zawieszeniu, grzywna i 2-letni zakaz sprawowania urzędu - taki prawomocny wyrok zapadł w czwartek (07.12) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku w sprawie wójta gminy Dziadkowice, oskarżonego o przekroczenie uprawnień.

Fotolia.com
Fotolia.com

Wójt gminy Dziadkowice przekroczył uprawnienia - sąd ogłosił prawomocny wyrok w tej sprawie - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sąd okręgowy oddalił apelację obrony

Chodziło m.in. o dysponowanie samochodem straży pożarnej oraz do przewozu osób niepełnosprawnych. Sąd okręgowy oddalił apelację obrony i utrzymał wyrok I instancji.

Zarzuty postawione wójtowi Dziadkowic dotyczą działań w latach 2004-2011. Oskarżyciel przypisał mu przekroczenie uprawnień wynikających ze sprawowanej funkcji, poprzez działanie na szkodę interesu publicznego.

Śledczy oskarżyli samorządowca m.in. o to, że samochód - kupiony z dofinansowaniem PFRON do przewozu osób niepełnosprawnych - wykorzystywany był w gminie do wielu innych celów, m.in. do przewozu pracowników czy dostarczania korespondencji. Dzieci niepełnosprawne były zaś dowożone w gminie do szkół przez samych rodziców, a gmina zawarła z nimi umowy, dopłacając do kosztów tych dowozów.

Wójta oskarżono też o to, że wykorzystywał ten pojazd do celów prywatnych, m.in. dojeżdżał nim na studia do Białegostoku, zużywając paliwo kupione przez gminę, przy czym jednocześnie pobierał ryczałt na wykorzystywanie samochodu prywatnego do celów służbowych.

Zarzucono mu też, że wykorzystywał do obsługi urzędu gminy samochód miejscowej OSP, przekazany strażakom ochotnikom przez komendę powiatową straży pożarnej w Siemiatyczach. Jak podniesiono w zarzutach, auto miało być wykorzystywane przez OSP wyłącznie do działań przy wypadkach i pożarach. Według śledczych, także ten samochód miał być przez wójta wykorzystywany do jego dojazdów na studia.

Trzeci proces w sprawie wójta

To trzeci proces w tej sprawie. Dwa wcześniejsze wyroki były bowiem uchylane w postępowaniu odwoławczym; pierwszy był skazujący, w drugim zapadło częściowe uniewinnienie, częściowe umorzenie ze względu na niską szkodliwość społeczną czynów.

W trzecim procesie, w marcu 2017 roku, znowu zapadł w I instancji wyrok skazujący. Apelację złożył jego obrońca. Co do części zarzutów chciał uniewinnienia, przy jednym, dotyczącym prywatnego użytkowania ciągnika należącego do gminy - uznania, iż czyn miał znikomą szkodliwość społeczną.

Sąd Okręgowy apelację tę jednak uznał za bezzasadną i wyrok w czwartek utrzymał.

Uzasadnienie sądu

Do zadań wójta należy m.in. gospodarowanie mieniem komunalnym, ale nie jest tak, że w realizacji swoich uprawnień oskarżony miał swobodę ograniczoną jedynie jego własną inwencją - uzasadniał sąd i zwracał uwagę, że ograniczenia te wiążą się z potrzebą respektowania m.in. wielu innych norm z ustawy o samorządzie gminnym.

W ocenie sądu odwoławczego, wójt mógłby podjąć decyzję o innym wykorzystaniu samochodów, ale tylko wtedy, gdyby zrobił to zgodnie z prawem, czyli np. w oparciu o uchwałę rady gminy.

Sąd zwracał też uwagę, że choć samochody - po zmianie ich pierwotnego przeznaczenia "w zasadniczej mierze" służyły mieszkańcom gminy, to jednak ich wykorzystanie nie wiązało się z "zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnoty". - A jedynie części mieszkańców i to - bez wątpienia - części niewielkiej, do tego dobieranej uznaniowo przez wójta - mówił, w uzasadnieniu wyroku, sędzia Dariusz Gąsowski.

Przypomniał też, że auta były wykorzystywane również na własne potrzeby oskarżonego. I dodał, że "w żadnym razie nie da się obronić tezy, że takie zachowanie miało cokolwiek wspólnego z realizacją kompetencji (oskarżonego) jako wójta Dziadkowic, lub chociażby wynikało z samej istoty urzędowania".

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Proces apelacyjny ws. przekroczenia uprawnień przez wójta gminy Dziadkowice – wyrok na początku grudnia

23.11.2017, 07:45

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończyło się w czwartek (23.11) postępowanie odwoławcze w sprawie wójta gminy Dziadkowice, oskarżonego o przekroczenie uprawnień. Chodzi m.in. o dysponowanie samochodem straży pożarnej oraz do przewozu osób niepełnosprawnych.


Mówi, że wpisy internetowe zniszczyły mu zdrowie i karierę – były wójt Krasnopola walczy o publiczne przeprosiny

18.11.2017, 14:56

Mówi, że wpisy internetowe zniszczyły mu zdrowie i karierę. Były wójt Krasnopola Józef Stankiewicz z trzema byłymi urzędniczkami skierował do sądu prywatny akty oskarżenia.  


Sąd Okręgowy w Suwałkach odroczył proces wójta gminy Płaska

20.06.2017, 16:16

Sąd Okręgowy w Suwałkach odroczył we wtorek (20.06) rozpoczęcie procesu wójta gminy Płaska, oskarżonego o doprowadzenie samorządu do szkody na kwotę blisko 1,2 mln zł przy realizacji projektu unijnego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok