Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka fundacja stworzyła portal, na którym jest ponad 180 dzieł sztuki dostępnych dla osób niewidomych

Białostocka fundacja stworzyła portal, na którym jest ponad 180 dzieł sztuki dostępnych dla osób niewidomych

10.12.2017, 16:31, akt. 16:54

Obrazy Caravaggia, architektura Pałacu Krasińskich czy rzeźby Berniniego - zostały opisane za pomocą audiodeskrypcji, dzięki czemu będą dostępne dla osób niedowidzących i niewidomych. Dzieła sztuki do końca roku zostaną udostępnione w internecie, będzie ich w sumie ponad 180.

chatsimo - Fotolia.com
chatsimo - Fotolia.com

Audiodeskrypcja to technika umożliwiająca odbiór kultury osobom niewidomym i niedowidzącym

Audiodeskrypcja to technika umożliwiająca odbiór kultury osobom niewidomym i niedowidzącym. Jest to przekład treści na słowa. Powstają w ten sposób opisy - w formie skryptów tekstowych i nagrań dźwiękowych - filmów, spektakli teatralnych, spektakli operowych, dzieł sztuki. Dzięki temu mogą je poznawać także osoby niewidome i niedowidzące oraz niesłyszące i niedosłyszące.

Pionierskie przedsięwzięcie białostockiej Fundacji Audiodeskrypcja

Portal iSztuka.edu.pl, który udostępnia sztukę osobom niedowidzącym i niewidzącym - to pionierskie przedsięwzięcie białostockiej Fundacji Audiodeskrypcja.

Do tej pory na portalu dostępnych było 120 dzieł sztuki od prehistorii do manieryzmu. Teraz fundacja zakończyła pracę nad 64 kolejnymi dziełami z okresu baroku, rokoko, klasycyzmu i romantyzmu

- poinformował w niedzielę (10.12) na konferencji prasowej prezes Fundacji Audiodeskrypcja Tomasz Strzymiński.

W ramach projektu powstały opisy znanych obrazów

Na portalu już można znaleźć ponad 20 nowych opisów, kolejne trafią do końca roku. W ramach projektu powstały opisy m.in. obrazu Caravaggia "Złożenie do grobu", Petera Paula Rubensa "Podniesienie krzyża", Eugenea Delacroixa "Wolność wiodącą lud na barykady". Na portalu będzie można też zapoznać się z architekturą Pałacu Krasińskich czy Teatru Wielkiego w Warszawie oraz z rzeźbami m.in. Bertela Thorvaldsena czy Lorenza Berniniego.

Strzymiński powiedział, że przy projekcie pracują historycy sztuki i audiodeskryptorzy. Mówił, że praca przy tworzeniu opisu, który miałby "uwidocznić" dla osób niewidomych sztukę, różnią się od tych, które można znaleźć w podręcznikach. Dodał, że często potrzebne są bardzo konkretne dane np. wysokość czy głębokość danego obiektu, co pozwoliłoby go zwizualizować, a czego w dostępnych materiałach nie ma.

Na portalu iSztuka, oprócz fotografii i kontekstu historycznego, użytkownicy mają do dyspozycji opisy dzieł w formie audiodeskrypcji - zarówno skryptów tekstowych, jak i nagrań dźwiękowych. Dzięki temu sztukę mogą poznawać także osoby niepełnosprawne - niewidome i niedowidzące oraz niesłyszące i niedosłyszące. Strona dostosowana jest także do ich potrzeb.

Trzeci etap projektu "iSztuka"

Obecne opisy dzieł sztuki powstały w ramach trzeciego etapu projektu "iSztuka". Został on dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu Białegostoku oraz województwa podlaskiego. Oprócz Fundacji Audiodeskrypcja, projekt współtworzy Fundacja Promocji Sztuki "Niezła Sztuka" oraz Spółdzielnia Socjalna Akces Lab.

Strzymiński powiedział, że fundacja planuje kontynuację przedsięwzięcia i liczy, że uda się pozyskać środki na audiodeskrypcję kolejnych dzieł. W sumie na portalu ma ich być ponad 360.

Fundacja Audiodeskrypcja to organizacja pozarządowa, założona przez niewidomych białostoczan - Barbarę Szymańską i Tomasza Strzymińskiego, którzy popularyzują audiodeskrypcję i pokazują jej znaczenie dla niepełnosprawnych. W wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, skąd wywodzi się audiodeskrypcja, ten sposób udostępniania sztuki jest już standardem.

W ciągu kilku lat fundacja nauczyła tworzenia audiodeskrypcji do dzieł filmowych, scenicznych i plastycznych ponad tysiąc osób. Przygotowała audiodeskrypcję m.in. do kilkudziesięciu filmów. Wykonała również audio-przewodniki dla muzeów i miast, audycje radiowe o sztuce. Zainicjowała też akcję społeczną pod hasłem "Sztuka, której nikt nie widział".

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kampania "Nieinni" w Białymstoku - ma pokazywać aktywność osób z niepełnosprawnościami

1.12.2017, 13:38

Miasto Białystok rozpoczęło kampanię społeczną "Nieinni", która ma pokazywać aktywność osób z niepełnosprawnościami, ich pasje i działania w żaden sposób nieodbiegające od tego, co robią pełnosprawni. Powstał film promujący akcję. Pokazywany będzie m.in. w szkołach.


Marsz Białej Laski w Białymstoku - happening osób niewidzących i słabowidzących

16.10.2017, 20:13

W centrum Białegostoku każdy mógł się przekonać, z jakimi problemami borykają się na co dzień osoby niewidome. Podlaski okręg Polskiego Związku Niewidomych (PZN) zorganizował w poniedziałek (16.10) happening z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego



Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi













źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok