Radio Białystok | Wiadomości | Jak wyglądają zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe w innych krajach?

Jak wyglądają zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe w innych krajach?

autor: Adam Janczewski

22.12.2017, 16:38, akt. 15:34

Wigilijne potrawy, choinka, czy prezenty. Bez tego w Polsce nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. A jak w tym czasie wyglądają zwyczaje i tradycje w innych krajach?

Alexandr Vasilyev, Fotolia.com
Alexandr Vasilyev, Fotolia.com


0:00
0:00
Jak wyglądają zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe w innych krajach? - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zapytaliśmy o to zagranicznych studentów Politechniki Białostockiej.

Rafael Scentinella z Brazylii

To czas rodzinny – mamy obiad, wymieniamy się prezentami, jest mnóstwo jedzenia. Mamy też dużo żartów w internecie. Na przykład, że wchodzisz do domu babci i jesteś szczupły – wychodzisz i jesteś naprawdę gruby, za dużo jedzenia. To jest super.

Mam dużą rodzinę, moi rodzice są rozwiedzeni, ale to jest dobre, bo mam dwa miejsca żeby się najeść, więc nie jest tak źle. Jemy indyka, pieczonego kurczaka. Niektórzy w rodzinie są wegetarianami, więc próbujemy robić inne dania, jak wegetariańska lazania czy risotto.

Teraz u nas jest lato. Moi znajomi przysyłają mi zdjęcia bez koszulek. Tak, jest zupełnie inaczej. Mamy takie typowe drzewo, które ludzie ubierają jak świąteczne drzewko. Wygląda trochę  jak palma, nie wygląda jak sosna – nazywa się araukaria.

Mamy mikołaja – mają bardzo ciężko, ponieważ jest bardzo ciepło, a ci goście muszą być w przebraniu. Źle dla nich, ale dzieci są szczęśliwe. Na ulicach rzucają dzieciom cukierki, dzieci szaleją i próbują łapać cukierki. To zabawne. To było dobre dzieciństwo.

Thomas Baikatov z Kazachstanu

W naszym kraju w Kazachstanie w większości jesteśmy muzułmanami, więc nie świętujemy aż tak bardzo, ale świętujemy. Myślę, że to dobrze, że ludzie trzymają się swoich kulturowych zwyczajów.

25 grudnia nie świętujemy – celebrujemy tylko nowy rok – 31 grudnia. To wygląda podobnie, jak tutaj w święta. Mamy na przykład, nie świąteczne drzewko, a noworoczne drzewko. Są wszędzie.

Zagros Bindyan z Iraku

W moim mieście Irbil w północnym Iraku mamy dwa części – jedna jest pochodzenia chrześcijańskiego, druga pochodzenia muzułmańskiego, także widziałem różne rodzaje  zwyczajów świątecznych. Ja i moja rodzina nie jesteśmy chrześcijanami, więc nie mamy tradycji rodzinnych, ale tradycje widać od 20 grudnia do nowego roku. To na przykład design budynków, choinki, święty Mikołaj. Mam nawet zdjęcie z Mikołajem kiedy byłem dzieckiem.

Linda Xiao Yan z Chin

W Chinach najbardziej świętujemy nowy rok. Celebrujemy przez 15 dni. Święta Bożego Narodzenia są przede wszystkim dla promocji – w szczególności wykorzystują to supermarkety.

Na święta najbardziej popularny jest święty Mikołaj. Wiemy, że to nieprawda, ale dzieci wierzą w niego. Kiedy dzieci są małe, my także przygotowujemy dla nich prezenty. Mówimy – jesteś wspaniały i święty Mikołaj kocha także ciebie, a więc tej nocy Mikołaj ma prezent także dla Ciebie. I dzieci są bardzo szczęśliwe.

Mamy także świąteczne drzewka i dekoracje, ale jak mówiłam w większości jest to dla promocji – w szczególności na ulicach – przed sklepami. W nocy dekoracje wyglądają bardzo luksusowo, jaskrawo, kolorowo i pięknie.

Dario Castilla z Hiszpanii

24 grudnia mamy rodzinny obiad. Tej nocy rodziny, które wierzą w Papa Noel, czyli w świętego Mikołaja, dają sobie prezenty. Następnego dnia mamy specjalny obiad z całą rodziną.

Mamy szynkę iberyjską, jemy dużo krewetek. Na świąteczną noc mamy też specjalną zupę. W Sevilli na święta nie widziałem śniegu. Pogoda jest dobra, cały dzień jest słońce i jest tak 10-15 stopni.

Zagraniczni studenci Politechniki Białostockiej zazwyczaj nie wracają na święta do swoich krajów. Ten czas wykorzystują na zwiedzanie Polski i Europy.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wzmożony ruch w okresie świątecznym - będzie więcej kontroli policyjnych

22.12.2017, 12:21

Więcej patroli i kontroli kierowców w okresie świąt Bożego Narodzenia zapowiadają podlascy policjanci. Związane jest to ze wzmożonym ruchem w tym okresie.


O czym rozmawiać, a jakich tematów unikać przy świątecznym stole?

21.12.2017, 15:43

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas, gdy całe rodziny zasiądą do stołów. Będzie wspólne spożywanie pokarmów, modlitwa, ale też dyskusja. O czym rozmawiać? Jakich tematów unikać przy wigilijnym stole?


Święta tradycyjne czy komercyjne?

21.12.2017, 14:15

Co jest istotą zbliżających się świąt Bożego Narodzenia?


Jakie zwyczaje adwentowe były kiedyś na Suwalszczyźnie?

20.12.2017, 17:24

Kończący się powoli adwent, to czas radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa. Dawniej te cztery tygodnie przeznaczono na duchowe przygotowania, sprzątanie i ozdabianie chat, dziś coraz trudniej znaleźć nam na to wszystko czas.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok