Radio Białystok | Wiadomości | Jarosław Zieliński - policja powinna zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci w ferie

Jarosław Zieliński - policja powinna zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci w ferie

12.01.2018, 08:36, akt. 08:45

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński prosi policję, by zwróciła szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych; pismo w tej sprawie skierował do komendanta głównego policji.

Jarosław Zieliński, fot. Marcin Mazewski
Jarosław Zieliński, fot. Marcin Mazewski

Zwróciłem się do komendanta głównego polskiej policji (nadinsp. Jarosława Szymczyka) wczoraj ze specjalnym pismem z prośbą, żeby w tym czasie - od 15, a właściwie od 12 (...) stycznia do 25 lutego, czyli do końca ferii w różnych województwach, szczególnie zająć się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży - powiedział wiceminister MSWiA w piątek w TVP Info.

Zgodnie z jego zaleceniami, policja będzie miała za zadanie m.in. "czuwać nad bezpieczeństwem na szlakach komunikacyjnych, na drogach", zwiększyć liczbę patroli i zwrócić szczególną uwagę "na miejsca wypoczynku, na stoki narciarskie, gdzie będzie młodzież wypoczywała".

Chodzi też o sprawdzanie sprawności technicznej środków transportu, którymi będzie młodzież przewożona, trzeźwości kierowców, przestrzegania przepisów ruchu drogowego, bezpieczeństwo na dworcach, stacjach, tam, gdzie będzie młodzież się przemieszczała i gdzie będzie wypoczywała – wyjaśnił Zieliński.

Przypomniał również, że za bezpieczeństwo osób korzystających ze stoków narciarskich "odpowiedzialność główną biorą właściciele i administratorzy tych stoków".

Prosiłem pana komendanta głównego policji, żeby przekazał te dyspozycje komendantom wojewódzkim, a za ich pośrednictwem także dalej, do wszystkich struktur terenowych policji (...) Cała polska policja będzie nad tym czuwała, ale nic nie zwalnia organizatorów wyjazdów feryjnych, samej młodzieży, rodziców, wszystkich, którzy będą mieli w tym udział, z czuwania nad bezpieczeństwem – podkreślił wiceszef MSWiA.

Wiceminister życzył "wszystkim dzieciom, młodzieży dobrego wypoczynku, ale także wypoczynku bezpiecznego".

Ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach

W pierwszych czterech województwach ferie ruszają w najbliższą sobotę. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa tygodnie lub za cztery. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 13 stycznia a 25 lutego.

Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to wówczas w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów.

Z tej reguły są wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego.

źródło: PAP | red: majStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Biegnę dla Niepodległej


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok