Radio Białystok | Wiadomości | Mimo licznych apeli czy szkoleń, w Podlaskiem wciąż dochodzi do potrąceń na przejściach dla pieszych

Mimo licznych apeli czy szkoleń, w Podlaskiem wciąż dochodzi do potrąceń na przejściach dla pieszych

autor: Grzegorz Pilat

16.01.2018, 15:05, akt. 17:19

4 osoby zginęły, a blisko 90 zostało rannych w 2017 roku w wypadkach na przejściach dla pieszych w Podlaskiem.

Przejście przy I LO w Białymstoku, ulica Brukowa, fot. Wojciech Szubzda
Przejście przy I LO w Białymstoku, ulica Brukowa, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Mimo licznych apeli czy szkoleń, w Podlaskiem wciąż dochodzi do potrąceń na przejściach dla pieszych - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jakie są przyczyny potrąceń?

Mimo apeli policji na drogach w regionie wciąż dochodzi do wielu potrąceń pieszych. Jak mówią policjanci - wynika to najczęściej z niezgodnego z przepisami omijania pojazdów, które zatrzymały się by przepuścić pieszych.

Tylko w ciągu pięciu minut nasz reporter zaobserwował dwie takie sytuacje na przejściu przy skrzyżowaniu Zwierzynieckiej i Świerkowej.

Jak tłumaczy starszy sierżant Marek Trzeciak z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, do takich zdarzeń dochodzi na oznakowanych przejściach, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej.

Ominięcie pojazdu przed przejściem dla pieszych, który zatrzymał się by przepuścić przechodniów zagrożone jest mandatem 500 złotych i 10 punktami karnymi 

- mówi starszy sierżant Marek Trzeciak.

Zdarzenie w trakcie nagrywania materiału

W trakcie nagrywania materiału, oznakowany radiowóz, który zatrzymał się przed przejściem ominął kierowca volkswagena. Został ukarany mandatem - 500 złotych i 10 punktów.

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku Michał Freino zauważa, że wyprzedzanie w okolicach skrzyżowania jest szalenie niebezpiecznym manewrem, ale często zdający na prawo jazdy zachowują się przy przejściach dla pieszych bardzo nerwowo.

Na razie nie ma przepisów, który mówiłby o tym, że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo, gdy zbliża się do przejścia. Natomiast część kierowców tak się zachowuje, żeby tego pieszego za wszelką cenę przepuścić. Jeśli za nami jedzie rozpędzony samochód lub widzimy, że na pasie obok jest duży ruch i kierowcy mogą nie wyhamować, lepiej nie zatrzymujmy się przed przejściem. Może to doprowadzić właśnie do niebezpiecznego potrącenia pieszego 

- mówi Michał Freino.

W sumie w 2017 roku w rejonie przejść doszło do 85 wypadków z udziałem pieszych. Policjantom zgłoszono też ponad 100 kolizji w okolicach przejść.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku znów będzie przejście dla pieszych w pobliżu przychodni przy ul. Bema

7.12.2017, 16:38

Pomogły apele mieszkańców i wiadomości w mediach. Na wyremontowaną ulicę Legionową w Białymstoku powróci przejście dla pieszych w okolicach przychodni przy ul. Bema. Dodatkowo pojawi się tam sygnalizacja świetlna. 


Nowy sygnalizator na ulicy Zawadzkiej w Łomży ma poprawić bezpieczeństwo - przede wszystkim uczniów

4.09.2017, 08:24

Dzięki tej sygnalizacji świetlnej ma być bezpieczniej. Władze Łomży, na wniosek mieszkańców, uruchomiły sygnalizator na ulicy Zawadzkiej przy skrzyżowaniu z ulicą Niemcewicza.


"Brawura, nonszalancja, brak wyobraźni". Wyrok wobec kierowcy, który potrącił rowerzystę

4.08.2017, 16:53

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał wyroku wobec niedoświadczonego kierowcy, który w centrum miasta, na przejeździe rowerowym przy przejściu dla pieszych, potrącił rowerzystę.


Kierowcy kontra rowerzyści. Kto ma pierwszeństwo? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

31.03.2017, 15:21

Najczęstszą przyczyną wypadków na ścieżkach rowerowych według policyjnych danych jest wymuszanie pierwszeństwa przez kierowców samochodów. "Mimo, że przepisy zmieniły się kilka lat temu, nie wszyscy kierowcy i rowerzyści pamiętają, jak należy reagować w konkretnych sytuacjach" - mówi aspirant Grzegorz Awienowicz z białostockiej drogówki. Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski wspólnie z policyjnym patrolem sprawdzili, jak zachowują się uczestnicy ruchu drogowego.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok