Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski poseł PSL Mieczysław Baszko przechodzi do Porozumienia

Podlaski poseł PSL Mieczysław Baszko przechodzi do Porozumienia

20.01.2018, 14:34, akt. 19:03

Podlaski poseł PSL Mieczysław Baszko przechodzi do Porozumienia - poinformował o tym oficjalnie w sobotę (20.01) w Białymstoku, na wspólnej konferencji prasowej z liderem tego ugrupowania, wicepremierem Jarosławem Gowinem.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka
Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka


0:00
0:00
Podlaski poseł PSL Mieczysław Baszko przechodzi do Porozumienia - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mieczysław Baszko był jedynym posłem ludowców z województwa podlaskiego, to jego pierwsza parlamentarna kadencja. W wyborach jesienią 2015 roku głosowało na niego ok. 7 tys. wyborców. Wcześniej był m.in. marszałkiem województwa podlaskiego. PSL tworzyło wtedy i tworzy dotąd koalicję w zarządzie województwa i sejmiku z Platformą Obywatelską. PiS jest w samorządzie województwa podlaskiego w opozycji.

Informuję, że dzisiaj złożyłem deklarację o przystąpieniu do partii Porozumienie Jarosława Gowina i od dzisiaj jestem tej partii członkiem - powiedział jedynie poseł Baszko.

Poseł Jacek Żalek zaznaczył, że w poniedziałek (22.01) będzie wydane oświadczenie ws. "szczegółów przejścia" posła Baszki do Porozumienia.

"Nasze poglądy są tak bliskie, że wcześniej czy później nasze drogi polityczne powinny się połączyć" - mówił Jarosław Gowin

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział, że "bardzo się cieczy" z deklaracji posła Baszki, którego określił mianem "jednego z najbardziej popularnych na Podlasiu polityków". Mówił, że w trakcie współpracy w ciągu dwóch ostatnich lat w parlamencie z posłem Baszką "mieliśmy takie narastające poczucie, że nasze poglądy są tak bliskie, że wcześniej czy później nasze drogi polityczne powinny się połączyć".

Przystąpienie pana posła Baszki do Porozumienia jest kolejnym etapem wzmacniania obozu Zjednoczonej Prawicy nie tylko tutaj na Podlasiu, ale w skali całej Polski - mówił Jarosław Gowin.

Dodał, że w ramach rady programowej Porozumienia Mieczysław Baszko będzie odpowiadał za wypracowanie programu dla wschodniej Polski, współpracę transgraniczną i rozwój regionalny. Zaprzeczył, by poseł Baszko dostał jakieś propozycje objęcia stanowisk i przejście nie jest z tym związane, a poseł przeszedł, bo uważa, że Porozumienie jest tym ugrupowaniem, które "najlepiej służy interesom Polski".

Jarosław Gowin powiedział o Baszce, że był jednym z założycieli Akcji Katolickiej w regionie, jest "bardzo głęboko zaangażowany w życie Kościoła". "I to też była jedna z płaszczyzn, które zbliżyły go do naszego obozu" - dodał lider Porozumienia.

Trwają rozmowy na temat podjęcia współpracy z obozem Zjednoczonej Prawicy

Poinformował również, że trwają rozmowy na temat podjęcia współpracy z obozem Zjednoczonej Prawicy ze strony parlamentarzystów z różnych ugrupowań. Dodał, że osób zainteresowanych jest "bardzo wiele", ale sprawa dotyczy "paru" osób, nie prezydował ilu dokładnie. Podkreślał, że dla jego ugrupowania podstawowe znaczenie ma "odpowiednio szeroki, wspólny margines czy wspólny mianownik programowy".

Ważne jest, żeby osoby, które zgłaszają chęć współpracy z Porozumieniem, albo wręcz akcesu do Porozumienia, łączyły z jednej strony konserwatyzm w sprawach wartości (...), a z drugiej, żeby w sprawach gospodarczych miały podejście zdecydowanie wolnorynkowe - powiedział wicepremier.

Jarosław Gowin nie chciał mówić o konkretnych nazwiskach czy "środowiskach politycznych". Poinformował, że w najbliższych dniach będzie informacja o "kolejnym wzmocnieniu obozu Zjednoczonej Prawicy" w Małopolsce.

Na Podlasiu Porozumienie rozwija się "najbardziej dynamicznie" - uważa wicepremier

Dodał, że Podlaskie jest tym regionem, w którym partia Porozumienie rozwija się "najbardziej dynamicznie". "Na pewno będziemy starali się powalczyć, w ramach wspólnych list Zjednoczonej Prawicy, a więc wraz z kolegami z PiS i Solidarnej Polski, o zwycięstwo w wyborach sejmikowych" - mówił Jarosław Gowin.

Lider Porozumienia powiedział, że partia w ramach wspólnych list Zjednoczonej Prawicy będzie startować "o zwycięstwo" w wyborach do sejmików województw, a w wyborach na inne szczeble samorządu decyzje będą należały do struktur lokalnych Porozumienia. Powtórzył, że trwają rozmowy, także z PiS, ws. kandydatury posła Jacka Żalka w wyborach na prezydenta Białegostoku, ale decyzji nie ma.

Decyzja Mieczysława Baszki oznacza, że przestaje istnieć klub Polskiego Stronnictwa Ludowego, który do tej pory liczył 15 posłów - dokładnie tylu, ilu - zgodnie z regulaminem Sejmu - potrzeba do założenia klubu parlamentarnego. Jeśli jest ich mniej, mogą utworzyć jedynie koło poselskie.

Kosiniak-Kamysz: klub PSL jest i będzie

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując odejście Mieczysława Baszki, zapewniał dziennikarzy w Kraśniku (woj. lubelskie), że klub Stronnictwa przetrwa. 

Dla wszystkich politycznych kłusowników mam informację, że ich plan się nie powiódł. Był skrzętny plan, żeby w dniu konwencji PSL, kiedy ruszamy na samorządy (...) rozbić klub PSL. Nie udało się. Klub PSL jest i będzie - podkreślił szef PSL.

Dodał, że o przyszłości PSL w Sejmie poinformuje w przyszłym tygodniu.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sejmowe głosowania w sprawie przepisów aborcyjnych - jak głosowali podlascy posłowie?

11.01.2018, 13:54

Środowe (10.01) głosowania w Sejmie nad zaostrzeniem oraz liberalizacją przepisów aborcyjnych wciąż wywołuje liczne komentarze. Sprawdziliśmy, za czym opowiedzieli się posłowie z województwa podlaskiego.


Czy poseł Mieczysław Baszko popełnił przestępstwo?

28.11.2017, 16:12

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez posła Mieczysława Baszkę złożył w prokuraturze starosta sokólski.


Zmiany w ordynacji wyborczej, ograniczenie handlu w niedziele

13.11.2017, 10:12

Jedni na te zmiany czekają, inni są nimi zaskoczeni. A chodzi o propozycje zmian w ordynacji wyborczej. Poza tym rozmawiamy o sprawie ograniczenia handlu w niedziele i o zmianach na scenie politycznej.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego




źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok