Radio Białystok | Wiadomości | Arcybiskup Tadeusz Wojda spotkał się z więźniami

Arcybiskup Tadeusz Wojda spotkał się z więźniami

autor: Wojciech Szubzda

26.01.2018, 13:46, akt. 17:18

Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, spotkał się w piątek (26.01) z osadzonymi w miejscowym zakładzie karnym. Przekonywał ich, że życie zawsze można zmienić na lepsze; życzył im jak najszybszego wyjścia na wolność. W prezencie dostał krzyż wykonany z chleba.

Arcybiskup Tadeusz Wojda spotkał się z więźniami, fot. Wojciech Szubzda
Arcybiskup Tadeusz Wojda spotkał się z więźniami, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Arcybiskup Tadeusz Wojda spotkał się z więźniami - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wizyta duszpasterska arcybiskupa

Arcybiskup Tadeusz Wojda, pełniący funkcję metropolity białostockiego od czerwca 2017 roku, odwiedził po raz pierwszy Zakład Karny w Białymstoku w ramach wizyty duszpasterskiej. Jak mówił, była to jego druga wizyta w takim miejscu. Wcześniej, jako kapłan, odwiedził więzienie 30 lat temu w Londynie.

Abp Wojda powiedział, że osadzonym trzeba pokazywać, że "oni nie są wyrzutkami społecznymi". 

To są ludzie, jak każdy z nas i to są ludzie, którzy powinni na nowo zafunkcjonować w społeczeństwie. I dlatego trzeba tą nadzieję budować, żeby tę refleksją w sobie wzbudzali i starali się zrozumieć swój błąd i aby w przyszłości unikać tego typu błędów

- powiedział arcybiskup.

Metropolita zapoznał się z funkcjonowaniem jednostki

Metropolita zapoznał się z funkcjonowaniem jednostki oraz spotkał się z pracownikami Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku. Obejrzał plac spacerowy przeznaczony dla więźniów, salę wychowawczo-administracyjną, więzienną kaplicę oraz jedną z więziennych cel.

Więźniów pytał, czy uczestniczą we mszach św., czy się spowiadają, czy rozmawiają z kapelanem więziennym oraz kiedy będą opuszczać to miejsce. Każdemu z osadzonych wręczył obrazek z postacią patrona Białegostoku - bł. ks. Michała Sopoćki.

Jeden z osadzonych - 46-letni Jarosław odsiadujący w białostockim zakładzie karnym wyrok za zabójstwo, spędził tu już 22 lata. Przyznał, że dopiero od niedawna ponownie stał się wierzący, a wizyta arcybiskupa ma dla niego charakter nie tylko wychowawczy, ale także duchowy. - W życiu można wybrać inaczej i to mnie ocali przed popełnianiem błędów, które zaprowadziły mnie na długie lata do więzienia - powiedział osadzony.

Tadeusz Wojda otrzymał krzyż z chleba

Podczas spotkania w świetlicy metropolita otrzymał od więźniów ręcznie wykonany z chleba krzyż. Dziękując powiedział, że każdy człowiek obdarzony jest największą godnością z racji swego pochodzenia.

- Nikt nie chciałby tu siedzieć jak najdłużej, każdy chciałby wrócić. Macie rodziny, które czekają, są zaniepokojone tym, co się stało - mówił do osadzonych abp Wojda i podkreślił, że "życie można zawsze zmienić na lepsze".

- Od was zależy, czy to, co się skomplikuje, zostanie wyprostowane(...). Życzę wam z całego serca, żebyście jak najszybciej wrócili do rodziny, jak najszybciej podjęli normalne życie w społeczeństwie i funkcjonowali jako dobry obywatel, dobry katolik - powiedział.

Metropolita zachęcił osadzonych do rozmów z kapelanami więziennymi

Arcybiskup mówił, że "sprawy więźniów mocno leżały na sercu" papieżom. Przypomniał, że więźniów odwiedzał Paweł VI, Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz Franciszek. Metropolita zachęcił osadzonych do rozmów z kapelanami więziennymi, katolickim i prawosławnym, którzy byli obecni na spotkaniu.

Rzecznik prasowy dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku mjr Michał Zagłoba powiedział, że kontakt z kapelanami więziennymi, możliwość uczestnictwa we mszy św. oraz przyjmowanie sakramentów daje "wymierne korzyści" w procesie resocjalizacji więźniów.

Według informacji podanych przez Zakład Karny w Białymstoku, obecnie przebywa w nim 250 skazanych w wieku od 21 do 70 lat. Odsiadują wyroki m.in. za kradzieże, włamania, oszustwa, pobicia, rozboje, przemoc w rodzinie, jazdę pod wpływem alkoholu. Są też skazani za zabójstwa.

Na terenie Białegostoku znajdują się dwie jednostki penitencjarne: zakład karny oraz areszt śledczy. Łącznie przebywa w nich ok. 900 osadzonych.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawosławne wigilie w aresztach i zakładach karnych

5.01.2018, 16:35

Ok. 30 osób skazanych i aresztantów, którzy aktywnie uczestniczą w życiu religijnym, wzięło udział w prawosławnych wigiliach w zakładzie karnym i areszcie śledczym w Białymstoku. W przyszłym tygodniu świąteczne spotkanie zaplanowano również w areszcie w Hajnówce.


abp Tadeusz Wojda

22.12.2017, 08:15

Jakie wyzwania ma Kościół w przyszłym roku? Jakie są problemy archidiecezji białostockiej?


Coraz więcej więźniów suwalskiego Aresztu Śledczego pracuje poza jego murami

6.12.2017, 14:13

Coraz więcej więźniów pracuje poza murami suwalskiego Aresztu Śledczego. Osadzeni trafiają nie tylko do fabryk, ale też szkół i domów pomocy społecznej. Podporucznik Paweł Chalecki podkreśla, że chętnych do zatrudniania osadzonych wciąż przybywa.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego





źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok