Radio Białystok | Wiadomości | Szczątki polskich żołnierzy poległych w 1920 roku będą wkrótce pochowane w Szumowie

Szczątki polskich żołnierzy poległych w 1920 roku będą wkrótce pochowane w Szumowie

11.02.2018, 17:48, akt. 17:55

16 marca odbędą się uroczystości pogrzebowe żołnierzy ochotników z 1920 roku, których szczątki zostały ekshumowane na terenie gminy Andrzejewo w Mazowieckiem. Zgodę na ich pochówek na cmentarzu w Szumowie wyraził wojewoda podlaski.

Fotolia.com
Fotolia.com

Poinformował o tym w niedzielę (11.02) Marcin Sochoń, rzecznik stowarzyszenia "Wizna 1939", które - wraz z miejscowym samorządem - realizuje na terenie gminy Andrzejewo projekt badań miejsc ostatnich walk 18. Dywizji Piechoty, we wrześniu 1939 roku wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew".

Zbiorowa mogiła

To w ramach tych prac, pod koniec listopada 2017 roku, odnaleziona została zbiorowa mogiła, w której - jak się okazało po ekshumacjach i analizie antropologicznej - odkryto szczątki polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w sierpniu 1920 roku.

Na początku stycznia stowarzyszenie informowało, że to mogiła poległych w boju, który miał miejsce 4 sierpnia 1920 roku pod Paprocią Dużą i Pęchratką (w okolicach Zambrowa, województwo podlaskie). Chodzi o żołnierzy 201. Pułku Piechoty (ochotniczego), którego główną siłę stanowili harcerze. Według relacji okolicznych mieszkańców, polegli to studenci Politechniki Warszawskiej; informacje te są obecnie badane.

W mogile było 10 żołnierzy

W oparciu m.in. o analizy antropologiczne ustalono, że w mogile było pochowanych dziesięciu żołnierzy, wśród nich jedna osoba w wieku 25-30 lat, osiem w wieku 17-20 lat i jedna w wieku 14-17 lat. Odnaleziono tam też np. polskie guziki z orłem, guziki od bielizny osobistej oraz złoty sygnet z oczkiem.

Jak poinformował w niedzielę Marcin Sochoń, uroczystości pogrzebowe szczątków tych żołnierzy zaplanowano na 16 marca. Najpierw w kościele w Andrzejewie odprawione będzie żałobne nabożeństwo, a po nim szczątki zostaną przewiezione do - oddalonego o niespełna 20 km - Szumowa, gdzie na tamtejszym cmentarzu parafialnym zostaną pochowane w kwaterze wojennej żołnierzy 201. Pułku Piechoty. Organizatorzy uroczystości poinformowali, że mają zgodę wojewody podlaskiego na ten pochówek.

Stowarzyszenie "Wizna 1939" chce podjąć próbę ustalenia tożsamości tych żołnierzy. Dlatego próbki odnalezionych szczątków zostały przekazane do Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, a stowarzyszenie prosi o kontakt wszystkie osoby, które mogą mieć bliskich poległych w 1920 roku na tym terenie i zgłaszanie się, w celu pobrania materiału do badań porównawczych DNA.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ekshumacja dwóch żołnierzy 71. Pułku Piechoty, pochowanych nieopodal Czyżewa

13.01.2018, 17:53

- Jestem przekonany, że po ponad 78 latach odnaleźliśmy ojca - mówi Jerzy Dąbrowski, który brał udział w sobotniej (13.01) ekshumacji zbiorowej żołnierskiej mogiły nieopodal Czyżewa we wsi Dmochy-Wochy.


W białostockim areszcie ma powstać izba pamięci ofiar egzekucji

30.11.2017, 18:46

Stworzenie izby pamięci w piwnicach budynku administracyjnego aresztu, czyli w miejscu, gdzie po wojnie wykonywano wyroki śmierci i grzebano niektórych zabitych - to jeden z pomysłów do realizacji w ramach współpracy służby więziennej i IPN w Białymstoku.


Wydano książkę o cmentarzach z czasu I wojny światowej na Białostocczyźnie

15.11.2017, 17:44

Przywracanie pamięci o cmentarzach wojennych z czasów I wojny światowej na Białostocczyźnie to główny efekt wyników prac badawczych zaprezentowanych w książce "Sto lat będą trwać bez opieki niczyjej..." autorstwa Małgorzaty Karczewskiej.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok