Radio Białystok | Wiadomości | Oddali hołd ofiarom największej zbrodni hitlerowskiej na Białostocczyźnie

Oddali hołd ofiarom największej zbrodni hitlerowskiej na Białostocczyźnie

autor: Grzegorz Pilat

17.06.2018, 05:36, akt. 14:11

Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni hitlerowskiej na Białostocczyźnie z lat 1941-44 odbyły się w niedzielę przy pomniku ofiar w Grabówce k. Białegostoku. Zdaniem historyków, to największa na tych ziemiach zbrodnia hitlerowska.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Uroczystości pamięci ofiar zbrodni hitlerowskiej na Białostocczyźnie - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz Białegostoku i Supraśla (na terenie tej gminy znajduje się Grabówka), kombatanci, harcerze i mieszkańcy.

Uroczystości rozpoczęły się przed południem mszą św. przy pomniku ofiar. Na zakończenie uczestnicy przeszli na pobliskie cmentarze, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach pomordowanych.

Historycy uważają Grabówkę za miejsce największej na Ziemi Białostockiej zbrodni hitlerowskiej. Przyjmuje się, że żandarmi i esesmani rozstrzelali tam ok. 16 tys. ludzi - Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców sowieckich. Ostatnie egzekucje odbyły się tam w czerwcu 1944 roku. Rocznicowe uroczystości odbywają się zawsze w połowie tego miesiąca.

Wiosną 1944 roku Niemcy zaczęli zacierać ślady zbrodni w Grabówce. W związku z ofensywą wojsk radzieckich nie dokończyli tego, ale specjalne Komando 1005 zdążyło wydobyć i spalić zwłoki z trzech zbiorowych mogił.

Po wojnie podczas prac ekshumacyjnych odkryto w Grabówce 17 zbiorowych mogił, tworzących trzy odrębne cmentarze, które znajdują się wokół obecnie stojącego tam pomnika. Wśród ofiar zbrodni w Grabówce rozpoznano też żołnierzy AK, prawdopodobnie zamordowanych już po wojnie przez komunistyczną bezpiekę.

W lutym samorządy Białegostoku i Supraśla podpisały list intencyjny, zobowiązując się do wspólnych działań na rzecz renowacji masowych mogił w Grabówce i upamiętnienia na nowo tego miejsca zbrodni hitlerowskich z lat 1941-44.

W tegorocznych budżetach Białegostoku i Supraśla zapisano po 50 tys. zł na rozpoczęcie prac. Jak wynika z informacji uzyskanych w białostockim magistracie, zlecone zostało wykonanie dokumentacji techniczno-budowlanej. Samorządy chciałyby, by faktyczne prace rozpoczęły się w 2019 roku; ich tempo zależy jednak od tego, jakie pieniądze znajdą się w przyszłorocznych budżetach Białegostoku i Supraśla, oraz - czy i w jakiej kwocie - uda się uzyskać dofinansowanie przedsięwzięcia z budżetu państwa.

Głównym elementem upamiętnienia miejsca straceń w Grabówce ma być ściana podzielona na dwie części. Jej gładka część, podświetlona na biało, będzie symbolizowała ludzkie życie. Druga część, podświetlona na czerwono, będzie miała kilkanaście tysięcy otworów - to symbol kilkunastu tysięcy strzałów, od których zginęły ofiary. Znajdzie się tam też miejsce na ołtarz dla dorocznych uroczystości czy na ławki dla odwiedzających cmentarz.

| red: maj, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok i Supraśl razem upamiętnią miejsca zbrodni w Grabówce

22.02.2018, 12:45

W ciągu kilku lat w Grabówce koło Białegostoku na nowo zostanie upamiętnione miejsce zbrodni hitlerowskich z lat 1941-44. Koncepcja architektoniczna jest już gotowa. Jej głównym elementem będzie ściana, przestrzelona tyle tysięcy razy, ile było ofiar.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok