Radio Białystok | Wiadomości | Ukazał się album "Augustis 2.0" z fotografiami międzywojennego Białegostoku

Ukazał się album "Augustis 2.0" z fotografiami międzywojennego Białegostoku

21.06.2018, 18:55, akt. 24.06.2018, 11:29

150 fotografii dokumentujących miasto i mieszkańców międzywojennego Białegostoku autorstwa fotografa Bolesława Augustisa znalazło się w albumie "Augustis 2.0". Ukazał się on w nakładzie 1 tys. egzemplarzy.

Galeria Arsenał w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
Galeria Arsenał w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Ukazał się album "Augustis 2.0" z fotografiami międzywojennego Białegostoku - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Promocja wydawnictwa w Galerii Arsenał w Białymstoku

Promocja wydawnictwa odbyła się w czwartek (21.06) po południu w Galerii Arsenał w Białymstoku. To drugi album z fotografiami Augustisa wydany przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej "Widok".

Fotografie pochodzą z unikalnej kolekcji negatywów z przedwojennego Białegostoku przypadkowo odnalezionych czternaście lat temu. Znaleźli je wówczas w opuszczonej szopie dwaj chłopcy. Już po pobieżnym przeglądzie znaleziska historycy podkreślali, że odkrycie jest sensacyjne, a zbiór negatywów Augustisa ma olbrzymią wartość dla dokumentacji dziejów miasta. Takiej kolekcji fotografii nie ma bowiem żadne muzeum w Białymstoku. Liczy ok. 10 tys. klatek.

Przez splot szczęśliwych wypadków kolekcja trafiła do fotoreportera Grzegorza Dąbrowskiego, co pozwoliło mu zająć się oczyszczaniem negatywów oraz ich konserwacją. Od tamtej pory udało się przygotować kilka tysięcy klatek. Wydany został album, przygotowano wystawę, która pokazywana była w kilku miastach w Polsce, ale też m.in. w Mińsku, Berlinie.

Wyboru fotografii do albumu "Augustis 2.0" dokonał Dąbrowski. Jak powiedział, to niepublikowane dotąd fotografie z lat 1935-1938. Mówił, że w wyborze fotografii kierował się "urokiem Augustisa", ale - jak przyznał - był to trudny wybór, bo każda klatka jest dobra. - Zależało mi na pokazaniu Augustisa jako fajnego fotografa, który uchwycił miasto i jego mieszkańców - dodał Dąbrowski.

Zdjęcia międzywojennego Białegostoku

W albumie znalazły się zdjęcia międzywojennego Białegostoku, portrety oraz tzw. ulicówki, czyli zdjęcia robione na ulicach miasta. W ocenie Dąbrowskiego, te zdjęcia to "główna siła Augustisa", bo dzieje się na nich wiele, nie tylko pierwszy plan jest ważny, ale także to, co dzieje się w tle. - Te zdjęcia opowiadają historię miasta - dodał.

Album "Augustis 2.0" został wydany w nakładzie 1 tys. egzemplarzy; sfinansowano z budżetu Białegostoku. Autorką projektu graficznego albumu jest Anna Nałęcka-Milach - jak informuje stowarzyszenie "Widok" - jedna z najlepszych projektantek książek artystycznych w Europie.

W tym roku też, dzięki stypendium ministra kultury, Dąbrowski zdigitalizuje i zakonserwuje kolejne negatywy Augustisa - w sumie trzy tys. klatek. Jesienią odbędą się też wykłady Dąbrowskiego m.in. o domowych archiwach fotograficznych i zajmowania się nimi.

Bolesław Augustis w 1932 roku, mając 20 lat, przyjechał wraz z rodzicami i rodzeństwem do Białegostoku z Nowosybirska (Rosja). W Rosji ukończył szkołę fotograficzną. W Białymstoku przez jakiś czas pracował jako pomocnik w zakładzie fotograficznym przy Rynku Kościuszki. Następnie w 1935 roku założył swój zakład "Polonia Films" przy ulicy Kilińskiego. Zmarł w 1995 roku.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczął się Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci w Białymstoku [zdjęcia]

12.05.2018, 10:37

Kiermasz książek artystycznych dla dzieci, warsztaty i spotkania z artystami oraz pisarzami, rodzinna potańcówka oraz pokój do spokojnej lektury - złożą się na rozpoczęty w sobotę (12.05) Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci w Białymstoku. Impreza potrwa do niedzieli (13.05).


Działania artystyczne "z ludźmi, a nie dla ludzi"

18.03.2018, 11:55

Jak współpracować na polu sztuki z mieszkańcami, sąsiadami, by ich nie wystraszyć, zniechęcić?


Nowe dzieła w kolekcji sztuki współczesnej Galerii Arsenał w Białymstoku

15.12.2017, 14:45

Prace polskich i zagranicznych artystów zostały zakupione i podarowane w tym roku do kolekcji sztuki współczesnej Galerii Arsenał i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. To prace m.in. Piotra Uklańskiego, Mirosława Bałki oraz Katarzyny Krakowiak.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok